Najnowsze artykuły
- Artykuły7 gotyckich powieści na mgliste dniKonrad Wrzesiński31
- Artykuły„Psychoza”, „Lśnienie”, „Zagłada domu Usherów”, czyli różne oblicza motywu szaleństwa w literaturzeMarcin Waincetel18
- ArtykułyCzytamy w weekend – Światowy Dzień Zwierząt 2024LubimyCzytać421
- ArtykułyReese Witherspoon i Harlan Coben piszą wspólną powieść. Premiera thrillera już w przyszłym rokuKonrad Wrzesiński36
Popularne wyszukiwania
Polecamy
Barbara Obtułowicz
6
7,9/10
Pisze książki: biografia, autobiografia, pamiętnik
Barbara Obtułowicz – dr. hab. prof. Uniwersytetu Pedagogicznego w Krakowie, historyk, hispanista. Wielokrotna stypendystka Ministerstwa Spraw Zagranicznych Królestwa Hiszpanii. Prowadzi prace badawcze w zakresie XVIII i XIX – wiecznej historii Hiszpanii i Latynoameryki. Dotyczą one zarówno zagadnień polityczno-dyplomatycznych, jak również społecznych i kulturalnych, związanych z teatrem hiszpańskim oraz kobietą hiszpańską doby romantyzmu, a przede wszystkim z dziedziną biografistyki. W ostatnich latach poszerzyła obszar zainteresowań badawczych o rodzinę Czartoryskich. Publikacje Barbary Obtułowicz opierają się na dokumentacji rękopiśmiennej z archiwów Hiszpanii, Francji, Watykanu, Ameryki Łacińskiej i Polski. Współpracuje z ośrodkami naukowymi w Hiszpanii (Madryt, Barcelona, Alicante, Valladolid),Argentynie (Buenos Aires)i w Polsce. Autorka wielu recenzji,ponad 70 artykułów w czasopismach krajowych i zagranicznych oraz trzech monografii: "Książę Pokoju księciem wojny. Polityka Manuela Godoya wobec Francji w latach 1792-1808", Kraków 1999; "Kobieta hiszpańska w dobie kształtowania się społeczeństwa liberalnego", Kraków 2004; "Luis José Sartorius, hrabia de San Luis. “Polak”, który nie był Polakiem", Kraków 2012.
7,9/10średnia ocena książek autora
19 przeczytało książki autora
83 chce przeczytać książki autora
2fanów autora
Zostań fanem autoraSprawdź, czy Twoi znajomi też czytają książki autora - dołącz do nas
Książki i czasopisma
- Wszystkie
- Książki
- Czasopisma
Maria z Grocholskich księżna Witoldowa Czartoryska.
Barbara Obtułowicz
8,0 z 2 ocen
14 czytelników 2 opinie
2022
Witold Adam książę Czartoryski (1822-1865)
Barbara Obtułowicz
8,7 z 3 ocen
16 czytelników 1 opinia
2019
Maria Amparo Muńoz y Borbón, księżna Czartoryska
Barbara Obtułowicz
7,4 z 14 ocen
63 czytelników 5 opinii
2013
Luis Jose Sartotius, hrabia de San Luis. Polak, który nie był Polakiem
Barbara Obtułowicz
7,0 z 1 ocen
4 czytelników 1 opinia
2012
Kobieta hiszpańska w dobie kształtowania się społeczeństwa liberalnego
Barbara Obtułowicz
8,3 z 3 ocen
10 czytelników 2 opinie
2004
Książę Pokoju księciem wojny: polityka Manuela Godoya wobec Francji w latach 1792-1808
Barbara Obtułowicz
0,0 z ocen
3 czytelników 0 opinii
1999
Najnowsze opinie o książkach autora
Maria z Grocholskich księżna Witoldowa Czartoryska. Barbara Obtułowicz
8,0
To, co dla jednych będzie wielką zaletą tej książki, dla innych będzie wadą. Chodzi mi o szczegółowość. Stąd książka skądinąd bardzo wartościowa, w niektórych miejscach staje się nieco nudna. Opuszcza się kilka linijek i szuka kolejnego wątku zaczętego od nowych akapitów. Dla lubiących biografie, a więc dla mnie, na pewno ciekawa, poznawcza lektura, ale uczciwie przyznam w niektórych miejscach nużąca. Sporo ilustracji "dopiętych" na końcu książki na "lepszym" papierze.
Kobieta hiszpańska w dobie kształtowania się społeczeństwa liberalnego Barbara Obtułowicz
8,3
Rewelacyjnie dobra książka, przede wszystkim dlatego, że oparta na materiałach źródłowych, a nie mieląca istniejące już w obiegu historiograficznym opinie. Do tego autorka dobrze poradziła sobie z ogarnięciem sporej bazy źródłowej.
Sześć rozdziałów: 1. życie codzienne, kulturalne i towarzyskie, 2. wychowanie, aktywność intelektualna i artystyczna, 3. religijność, 4. pozycja ̨ekonomiczna, 5. sprawy publiczne, 6. życie rodzinne.
Minusy: 1. autorka zbytnio wierzy publicystyce, tak męskiej jak kobiecej. Publicystyka daje pojęcie o wyobrażeniach, propagandzie, ideologii - ale niekoniecznie o tym, jak było naprawdę. 2. Mało zestawień statystycznych, tabel etc., które chyba lepiej niż publicystyka określają m-ce kobiet; 3. Brak ujęcie prosopograficznego, czyli analizy biogramów w celu uchwycenia prawidłowości; 4. Zbytnia koncentracja na warstwach wyższych. Wiadomo, 95% kobiet hiszpańskich w tym okresie nie umiało pisać, bo były wprawne raczej w grabiach i dojeniu, niemniej mimo wszystko trochę o nich za mało; 5. Za mało wyeksponowany jest wątek konfliktu między liberalnym a tradycjonalistycznym wzorem kobiety.
To już kolejna książka Obtułowicz którą tu recenzuję, i kolejna bardzo dobra. Anusik, Skowron i Obtułowicz - to obecnie chyba najlepsi polscy historycy hispaniści.