Miami i Florida Keys

National Geographic
2013-05-08
2013-05-08
Floryda Miami USA

Ludzie pragną i podróżują już od setek lat. Uczymy się o podbojach, dziś już sławnych osób, od szkoły podstawowej, a środki transportu są już dostępne prawie wszędzie.
Przed marzeniem o wielu podróżach oraz ciekawości świata nie stoi nam nic, jednak w realizacji miewamy problemy, gdyż nie każdego na wymarzoną wyprawę stać.

Informacje o interesujących dla nas miejscach można znaleźć i otrzymać wszędzie. Jednak zdaje mi się, że najlepsze i najwiarygodniejsze są te sprawdzone, których można dowiedzieć się od osób, które przebywały na danym obszarze.
Warto też oglądać wiadomości, bo sytuacja polityczna na świecie nie jest pewna, a stamtąd mamy informacje na bieżąco. Co byśmy zrobili bez środków masowego przekazu? C:

Myślę, że nie tylko należy opierać się na tych informacjach. Warto sięgać po przewodniki, a po lekturze jednego z nich moja ciekawość się zaostrzyła i gdyby nie szkoła i masa obowiązków złapałabym stopa i wybrała się w najlepszą podróż swojego życia. :P

Dzisiaj chcę wam trochę opowiedzieć o przewodniku pod patronatem National Geographic, w którym znajdziecie masę informacji o Miami.

Już na samym wstępie autor zachęca potencjalnych podróżników do "Podróżowania z otwartymi oczyma", a następnie opisuje przykładowy tydzień wypoczynku w Miami i jego okolicach. Zachęca do zwiedzania i poznawania. Przewodnik byłby mało przydatny, gdyby nie mapy, których mnogość w tej publikacji jest porażająca. Jednak podczas swojej wyprawy nie należy kierować się tylko mapą, ale również należy poznać historię i narodowości zamieszkujące dany obszar.
Ciekawostek na temat różnych społeczności jest naprawdę wiele, przez nie człowiek nie jest zdziwiony, dziwnymi dla niego zachowaniami.

Oprócz tego możecie poznacie różne ciekawostki kulinarne, a dzięki pięknym zdjęciom i radom bywalców apetyt na podróżowania zaostrza się jeszcze bardziej.

Oprócz wspomnianych wcześniej map czytelnik znajdzie adresu wielu instytucji, o których jest mowa, więc mając ze sobą taki egzemplarz prawdopodobnie zgubienie się jest nie możliwe.

Autor zwraca uwagę na to, że taki wyjazd musi być w pełni przemyślany. Oczywiście, jeśli chcecie spędzić go jak najbardziej intensywnie. Niektóre sprawy poruszane na łamach tej publikacji mną wstrząsały, a inne śmieszyły, na przykład: jakiej wysokości powinien być napiwek w restauracji czy innym punkcie gastronomicznym.

Co do samego wykonania książki: użyto dobrego papieru, ale co za tym idzie ... publikacja swoje waży. Jednak format jest dosyć poręczny. Nie polecam osobom, które nie przepadają za małą czcionką, jednak ilość informacji zawartych na prawie trzystu stronach swoje robi. Myślę, że taki mały minus nie powinien wywołać niechęci, gdy ktoś wybiera się do Miami i potrzebuje dobrego przewodnika.

Dla mnie jest to jeden z lepiej przygotowanych i ciekawych przewodników jaki miałam okazję przeczytać. Gdy będę wybierać się do Ameryki to na pewno skorzystam z tej publikacji, aby jak najlepiej wypocząć i nie wyglądać na zdziwioną, gdy wokół mnie będzie działo się coś, co nie jest mi znane.

Polecam.

Informacje o interesujących dla nas miejscach...

Przeglądając ofertę wydawnictwa G+J wpadł mi w oko przewodnik po Miami i Florida Keys. Samo Miami jest jednym z miejsc na liście ‘do odwiedzenia przed śmiercią’ (jakkolwiek to brzmi ;)). Kiedy więc zobaczyłam tę pozycję, stwierdziłam, że nie zaszkodzi już się czegoś dowiedzieć o tym regionie.
Pierwsze, co się rzuca w oczy, są piękne zdjęcia – myślę że chociaż częściowo oddają magię tego obszaru. Oprócz zapierających dech w piersiach widoków, przedstawione są na nich również różne atrakcje oraz miejsca warte odwiedzenia.
Kolejną zaletą tej pozycji jest niezwykle przejrzysty układ – na początku każdego rozdziału wymienione są tematy, które będą poruszone na kolejnych stronach. Książka jest podzielona na kilka części, każda obejmuje daną kategorię, która jest opisana krótko i zwięźle, ale tak, żeby można było się z niej wszystkiego dowiedzieć.
Przewodnik autorstwa Marka Millera warto zabrać ze sobą na samą wycieczkę, ponieważ znalazły tam również miejsce mapy i plany, które bardzo ułatwią podróż w Stanach Zjednoczonych. Oprócz tego, w książce znajdują się rady bywalców i miejscowych, które pozwolą nam poznać Miami i Florida Keys takimi, jakimi naprawdę są. Autor wziął również pod uwagę różne możliwości, jakie mają przyjezdni i stworzył dwa plany pobytu – tygodniowy i dwutygodniowy. Opisał w nich każdy dzień po kolei, uwzględniając najważniejsze i najciekawsze miejsca w okolicy.
Przez to, że przewodnik ten napisany jest zwięźle, ale nie ‘po łebkach’, czytało się go szybko i myślę, że sięgnę po kolejne pozycje duetu G+J i National Geographic.

Jeśli kiedykolwiek wybierzecie się w podróż do Stanów Zjednoczonych, Miami siłą rzeczy będzie musiało znaleźć się na Waszej liście miejsc do odwiedzenia. Miasto, w którym ciężko mówić o nudzie, znajdujące się nad Oceanem Atlantyckim, a częściowo na bagnach Everglades, kusi feerią barw, różnorodnością rozrywek, możliwością obejrzenia miejsc, które służyły za plan kultowym serialom, a także otwartością mieszkańców. Z uwagi na te oczywiste walory nietrudno było się domyślić, że bardzo szybko powstanie wiele przewodników po tym regionie USA. Jako wierna fanka wszystkiego, co amerykańskie, musiałam sięgnąć po jeden z nich.

Kolejny przewodnik od National Geographic, który Wam polecam, oprowadził mnie po Miami i Florida Keys. Znalazłam w nim popularne szlaki turystyczne, urozmaicone trasy z uwagi na różnorodność zainteresowań, a także alternatywne marszruty na wypadek, gdyby typowa wycieczka po okolicy była niewystarczająca. Co ciekawsze miejsca, które warto zobaczyć, można odnaleźć na bardzo dobrej jakości zdjęciach - kolorowe ilustracje wspaniale oddają klimat Florydy i najzwyczajniej w świecie cieszą oko. Jest ich przy tym całkiem sporo, dzięki czemu przewodnik skutecznie przyciąga wzrok, a w moim przypadku - nie pozwala go od siebie oderwać! Oprócz zdjęć przewodnik autorstwa Marka Millera zawiera również mnóstwo planów i map, które przydadzą się w momencie, gdy będę zwiedzać te okolice.

A zwiedzać będę na pewno, bo jak już dostanę się do Stanów, to nie poprzestanę na jednym mieście i odwiedzę wszystkie miejsca, o zobaczeniu których marzę od ładnych paru lat. Przewodniki od National Geographic i G+J wydają mi się jedynym sensownym wyborem, jako że zawierają w sobie absolutnie wszystkie niezbędne informacje, a także masę ciekawostek, prezentując się na tle konkurencji wyjątkowo imponująco. Mam nadzieję, że wkrótce w moje ręce trafi jakaś publikacja w pełni poświęcona podróżom po USA i będzie równie dobra, co ta dotycząca Miami i jego okolic.

Mark Miller dość obszernie opisał historię miasta, zaprezentował mnóstwo ciekawych faktów o nim, a także wplótł w tekst ciekawostki i rady stałych bywalców. Dzięki nim można zwiedzić Miami takim, jakim chcą je widzieć zarówno przyjezdni, jak i mieszkańcy. Proponowane trasy są niezwykle różnorodne - od wycieczki po bagnach Everglades po tour śladami architektury art déco. Każdy znajdzie coś dla siebie! Do tego autor proponuje wiele interesujących rozrywek, a najciekawszą z nich jest dla mnie możliwość pływania z delfinami. Zawsze wiedziałam, że Floryda jest fascynującym miejscem, a dzięki lekturze tego przewodnika jestem już o tym całkowicie przekonana. Okoliczne mariny kuszą rejsami, kawiarenki, puby i restauracje - tutejszymi specjałami, plaże i ciepła woda - możliwością kąpieli i wypoczynku na słońcu. Trudno wyobrazić sobie lepsze miejsce na wakacje i myślę, że moja opinia nie jest tutaj żadnym wyjątkiem.

Przewodnik Marka Millera po Miami i Florida Keys to pełnowartościowa pozycja, w której wszystkie informacje są sensownie poukładane, spójne i interesujące. Luksusowy papier jest nośnikiem dla dziesiątek wspaniałym zdjęć ukazujących piękno Florydy i zachęcających do jej samodzielnej eksploracji. Proponowane szlaki turystyczne i marszruty są przygotowane z myślą o różnych gustach, a wplecione w tekst ciekawostki dodatkowo podsycają apetyt na podróż w te okolice. Polecam wszystkim miłośnikom USA oraz duetu G+J i National Geographic - na pewno nie będziecie zawiedzeni.

Ocena: 6/6

Jak doskonale wiecie, jestem fanką kryminałów, Ale nie tylko na kartkach powieści, ale również filmów z tego gatunku. Jednym z moich ulubionych amerykańskich seriali są wszelkie "Kryminalne zagadki...." , ale "Kryminalne zagadki z Miami" omamiają widza cudnymi widokami.

Ale nie powinno to dziwić, gdyż jest to powodem, iż Miami jest pięknie położone. Tłumy przyjezdnych , bagniska, klimat, który jest parny i podzwrotnikowy sprzyja rozwojowi turystyki.
Ale Miami to nie tylko plaże i hotele , ale także stylowa architektura i miejsca zamieszkałe przez różnorodne grupy etniczne.

Jest to miejsce, gdzie mieszka, przebywa lub odwiedza największa rzesza obcokrajowców niż pozostałe miasta w Stanach Zjednoczonych.

Ale jakie było to miasto zanim stało się uwielbianym i podziwianym Miami?
Otóż za pierwszych mieszkańców terenów obecnego Miami uważa się Indian Tekesta. Jednak ich świat zaczął się trząść w posadach w momencie, gdy na spotkali pierwszego Europejczyka w 1566 roku - Pedra Menendeza de Avilesa, mianowanego przez hiszpańskiego króla pierwszym gubernatorem "La Florida". Wraz z hiszpańskimi żołnierzami na ziemie Indian przybyli jezuici, którzy zapragnęli zbawiać biedne , zagubione duszyczki. I wszystko zaczęło brnąć w nienaturalną stronę.
Hiszpanie przywlekli ze sobą choroby, na które rdzenni mieszkańcy nie było odporni.

Wspomniałam już o licznych grupach narodowościowych i etnicznych, które w Miami szukają swojego miejsca na ziemi. Najliczniejszą grupą jest tu Wspólnota Żydowska.

W Miami mieszka druga pod względem liczebności ( przewyższa Miami tylko Nowy Jork) społeczność właśnie żydowska. Jej członkowie przyjeżdżali na Florydę z podobnych przyczyn , co inni przybysza. Mianowicie: sprzyjający klimat, perspektywy na urządzenie się w rozwijającej demokracji. Część osiedliła się w Key West, upatrując za cel zdobywanie majątku poprzez handel trofeami wydowanymi z wraków.

To właśnie na Florydzie znajduje się Żydowskie Muzeum Florydy, które bezustannie gromadzi eksponaty i dokumenty ilustrujące żydowskie doświadczenia na Florydzie.

Na co zwróciłam uwagę czytając ten przewodnik, to jedne miejsce, które bardzo chciałabym zobaczyć. Otóż jest to zoo. Ale można by zadać pytanie, to nie chcesz na plaże, do sklepów? Zoo, to zoo. W Polsce też są. Może i są ,ale nie takie.

Zoo w Miami nie należy do tych zakratkowanych, ciasnych więzień dla zwierząt. Miami dysponuje zoo, które ma 120 ha powierzchni, prerii, lasów. Tu można obejrzeć ponad 500 gatunków zwierząt żyjących na swobodzie.

Czuję, że muszę kończyć post, by znowu nie zacząć marzyć o wyprawie za wielkie morze. Ach gdybym się nie bała tak latania samolotem......

figlarneczytanie.blogspot.com

Miami. Miasto kojarzone z mnóstwem plaż, różowymi budynkami, narkotykami, przestępczością i nocnym życiem. Niektórzy mają o nim złe zdanie, inni zaś kochają je nad życie. Jakie jest jednak naprawdę?

Uwielbiam przewodniki autorstwa National Geographic. To już kolejny za mną i znów jestem bardzo zadowolona. Co jak, co, ale ta organizacja wie, co robi. Naprawdę, ich przewodniki zdecydowanie wyróżniają się na tle innych pozycji.

Z tego przewodnika na pewno się tego dowiemy, ale powiedziałabym, że nawet więcej. Dzięki niemu będziemy mieć okazję wybrać się na wycieczkę po najpiękniejszych miejscach Miami, popłyniemy na pobliskie wyspy, na których znajdziemy mnóstwo atrakcji, poczytamy o interesujących nas miejscach, zapoznamy się z historią tego miasta i jego okolic, poczujemy się jak prawdziwi mieszkańcy Miami. Wczujemy się w rytm miasta.

Pozycja ta idealna będzie dla ludzi, którzy się tam wybierają. Już tłumaczę dlaczego. Otóż w przewodniku tym znajdziemy wiele interesujących opisów najbardziej znanych i najlepszych atrakcji i miejsc Miami, dużo mapek różnych dzielnic oraz mapki z opisanymi trasami wycieczek. Czytelnik znajdzie w nim też wiele interesujących praktycznych rad oraz spisy najlepszych i godnych polecenia hoteli, restauracji, barów czy też sklepów, do których warto wybrać się na typowo miastowe zakupy.

Naprawdę, przewodnik ten czyta się bardzo szybko i jest interesujący. Spodoba się szczególnie tym, którzy interesują się tym miastem. Zawarte są w nim tylko ogólnikowe opisy, gdyż jeśli pojedziemy do Miami dowiemy się o wiele więcej o interesujących nas miejscach. Przewodnik ten zawiera wiele pięknych zdjęć, którymi można nacieszyć oko, a jeśli znudzi się nam już czytanie możemy je sobie poprzeglądać. Widać, że pan fotograf Matt Propert zna się na swoim fachu. Idealnie uchwycił to, co najpiękniejsze w Miami i jego okolicach.

Przewodnik ten to istna skarbnica wiedzy. Każdy, kto wczyta się w niego uważnie, na pewno wiele się z niego dowie. Ja dowiedziałam się wiele. Teraz przynajmniej wiem nieco więcej, niż przed lekturą. Np. kto by pomyślał, że w Miami mieszka najwięcej mieszkańców, którzy z niego nie pochodzą, niż w każdym innym mieście w Ameryce. W dodatku bardzo, ale to bardzo są oni zróżnicowani. Od Kubańczyków począwszy, na Rosjanach skończywszy.

Jeśli ktoś w przyszłości chce się wybrać w tamte strony albo marzy o podróży do Miami, to pozycja ta jest dla niego idealna. Na pewno się na niej nie zawiedzie.

Polecam!

• Podróże