Poza dobrem i złem

Okładka książki Poza dobrem i złem Michael Schmidt-Salomon
Okładka książki Poza dobrem i złem
Michael Schmidt-Salomon Wydawnictwo: Dobra Literatura Seria: Kontrasty i kontrowersje filozofia, etyka
filozofia, etyka
Kontrasty i kontrowersje
Jenseits von Gut und Böse
Dobra Literatura
2013-05-21
2013-05-21
Andrzej Lipiński
Filozofia dobro zło humanizm

Okładka książki Jak Jeżyk z Prosiaczkiem Boga szukali i co z tego wynikło Helge Nyncke, Michael Schmidt-Salomon
Jak Jeżyk z Pr... Helge Nyncke, Micha...

Wychodząc od negacji klasycznie pojmowanych pojęć dobra i zła i podważenia wizji świata budowanego na religijnych dogmatach oraz złudnym pojęciu "wolnej woli", aż po stricte naukowe rozważania o tym co kieruje nami w procesie ewolucji - ta książka potrafi zmienić perspektywę i uporządkować wiedzę, którą być może wielu już posiada, ale nie zawsze jest w stanie stworzyć z niej jakąś spójną wizję. Szalenie ciekawa pozycja, która - wierzę w to mocno - jest w stanie zmienić perspektywę niejednego czytelnika. Świetnie koresponduje choćby z pracami Richarda Dawkinsa

Dobra pozycja, wymagająca zastanowienia się nad treścią. Momentami trudna w odbiorze. Uważam, że powinna być przeczytana nie jeden raz, by wynieść z niej ogrom możliwości.

Czy zdajecie sobie sprawę z tego, że to co myślicie, to czego chcecie, to jakie podejmujecie decyzję jest zupełnie niezależne od waszego "ja"? Czy możecie sobie wyobrazić, że pojęcie "wolnej woli" jest fikcją, nie mającym odbicia w realnym świecie pojęciem czyniącym więcej szkody niż pożytku? A co gdybym wam powiedział, że 99,9% czynników, które wpływają na wasze postępowanie i tworzą wasze ego, jest przetwarzanych zupełnie poza stanem świadomości, a samo ego jest bardziej kulturowym, niż ewolucyjnym tworem?

Przedefiniowanie naszego myślenia na temat wyżej wspomnianych treści może prowadzić to diametralnej zmiany sposobu postrzegania otaczającego nas świata. Rzucić zupełnie nowe światło na relacje z ludźmi, spuścić nieco powietrza z napompowanego ego i dać podstawy nowej lekkości bytu.

Daleki jestem od stwierdzenie, że jedynym właściwym wynikiem lektury powinno być przyjęcie głoszonych przez autora tez. Zdecydowanie warto się jednak z nimi skonfrontować. Wypracowanie stanowiska wobec poglądów Salomona będzie wspaniałym, intelektualnym treningiem, a przystępny język i interesujący sposób przedstawienia tematu uczyni go dodatkowo przyjemnym.

Nie mam najmniejszych wątpliwości, że "Poza dobrem i złem" warto przeczytać dlatego szczerze tę książkę polecam. Praca z tym tekstem wzmocni bowiem po raz kolejny przepływ impulsacji w tych sieciach neuronalnych, które czytanie kojarzą z uczuciem błogiej przyjemności. Korzyści płynących z takiego "pozytywnego warunkowania" chyba nikomu nie trzeba tłumaczyć ...

Jeżeli zawarta w książce idea jest Ci obca, to treści z jej stron pomogą Ci wyeliminować wszystkich wrogów.

Przynajmniej na psychologicznej płaszczyźnie.

Przynajmniej na psychologicznej płaszczyźnie.

Dokonała pozycja dla wszystkich wolnomyślicieli(racjonalistów, humanistów, etyków, filozofów czy ludzi poszukujących prawdy o sobie samym i o życiu).

Ja osobiście znalazłem w niej odpowiedzi na pytania które nurtowały mnie od dłuższego czasu: w jakim stopniu człowiek jest zdeterminowany, dualizm dobra i zła, jak żyć bez wiary - po odrzuceniu Boga i wolnej woli - i cieszyć się istnieniem. Można w niej znaleźć racjonalną recepta na szczęście/spełnienie swojej egzystencji.

Książka napisana lekkim językiem z licznymi historiami i przykładami oraz z naukowymi dowodami. Zadedykowana pamięci Fryderyka Nietzsche-pozwala w pełni zrozumieć jego przesłanie - jak stać się "nadczłowiekiem"/w pełni człowiekiem.

Pomaga w odnalezieniu sensu w bezsensie kosmosu i poukładać sobie ten zamęt jaki powstaje w kryzysie egzystencjalnym...
Polecam!

• Filozofia
  • Ateizm
  • Chcę kupić
  • Xyz
  • Filozofia/etyka

Dodaj cytat z książki Poza dobrem i złem