Zagadka nieskończoności. Kwantowa teoria pola. Na tropach porządku Wszechświata

Frank Close Wydawnictwo: Prószyński i S-ka Seria: Na ścieżkach nauki popularnonaukowa
The Infinity Puzzle: Quantum Field Theory and the Hunt for an Orderly Universe
Marek Krośniak
Prószyński i S-ka
The Infinity Puzzle: Quantum Field Theory and the Hunt for an Orderly Universe
popularnonaukowa
Marek Krośniak
Na ścieżkach nauki

XX-wieczną fizykę ukształtowały dwie wizje opisu rzeczywistości. Pierwszą była teoria względności, drugą kwantowa teoria mikroświata. Badacze tego drugiego filara współczesnej fizyki szybko natrafili na kłopotliwą przeszkodę - nieskończoność. Świat matematyki zbudowany jest na tym pojęciu, jednak żadna spójna koncepcja świata testowalnego eksperymentalnie nie może na nim...

Książka bardziej przedstawia historię badań nad fizyką kwantową niż samą naukę, jednak robi to w sposób całkiem ciekawy, jeśli ktoś nie ma pamięci do nazwisk, to bardzo łatwo się w niej pogubi. Wiele ciekawych rzeczy zostało przystępnie opisanych np.: oddziaływania elektrosłabe, czy kwarki, jednak szczególnie te pierwsze.

Książka dotyczy bardzo gorącego okresu w historii badań cząstek. Trudny temat unifikacji QED i oddziaływań słabych został opisany w przystępny sposób. Autor umiejętnie połączył zagadnienia stricte dotyczące fizyki z historią nauki i anegdotycznymi wstawkami na temat głównych bohaterów opowieści. Książka z pomysłem, daję 9 gwiazdek ;)

Rewelacyjna!
Świetny opis tego jak powstawała kwantowa teoria pola. jest dużo książek na ten temat. Ta jednak wyróżnia się przejrzystością i kontekstem historycznych opisanych wydarzeń.

Dobry - choć dla mnie trochę zbyt uproszczony - opis zjawisk fizycznych, ale duży plus za świetny ( i udokumentowany !) - opis dochodzenia do tego opisu.

• Popularnonaukowe
  • Na ścieżkach nauki