Mama w czterech ścianach

Okładka książki Mama w czterech ścianach Samantha Wilde
Okładka książki Mama w czterech ścianach
Samantha Wilde Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
This Little Mommy Stayed Home
Prószyński i S-ka
2013-06-04
2013-06-04
Monika Szczęsny
matka dzieci macierzyństwo

Jestem miło zaskoczona lekkością i swobodą tej książki. Autorka pięknie pokazuje tu wszystkie odcienie macierzyństwa, a przy tym włącza wątek romansowy, przez co powieść zyskuje zabawny, lekko sentymentalny ton. Jeśli szukacie poprawiacza humoru, to myślę, że to idealna pozycja!

Joy jest świeżo upieczoną mamą i dopiero poznaje blaski i cienie macierzyństwa. Musi poradzić sobie z opieką nad synem, burzą hormonów, trudnymi emocjami, brakiem pomocy ze strony mamy, która planuje czwarty ślub i teściową, która delikatnie mówiąc nie jest zbyt miła i wciąż wspomina zmarłego męża. Do tego jej własny mąż, która po urodzeniu się Zacha zdaje się po prostu uciekać z domu. Co się wydarzy, gdy na horyzoncie pojawi się dawna miłość Joy?

Czego można spodziewać się po tej książce? Przede wszystkim ogromnej dawki humoru i podejścia do życia z dystansem. W życiu młodej matki wiele się dzieje, z czego nie jest do końca zadowolona. Z jednej strony burza emocji, opieka nad noworodkiem i przytłaczająca rzeczywistość, z drugiej tęsknota za dawnym życiem i poczucie utraty dawnej siebie. Znajdziemy tu sporo macierzyńskich refleksji, jednak nie jest to tylko pozycja dla mam. To książka o tym czy warto wracać do przeszłości, jak ważna jest przyjaźń i miłość, jak wiele znaczą osoby wokół nas, jak ważna jest rozmowa i bycie uczciwym z innymi, ale przede wszystkim samym sobą, jak łatwo się pogubić i zboczyć z drogi. Jak wiele trzeba stracić by docenić to, co mamy? Czy da się wrócić do przeszłości?

O sile przyjaźni, miłości, rodziny i macierzyństwa. Bohaterowie są tu niezwykle wyraźni i z charakterem, język momentami mocny, ale idealnie oddający rzeczywistość i emocje. “Mama w czterech ścianach” to książka z happy endem, przy której nie raz wybuchniemy śmiechem, ale i poczujemy więź z bohaterką.

Jak to się autorce udało???
Czytam tą książkę i myślę.... Ona pisze o mnie!! Niesamowite!
Świetne ujęcie tego co czuje kobieta po porodzie, takie dosadne, nie przekoloryzowane, nie utajone... Takie życiowe. Warto przeczytać przed porodem.
Warto dać mężowi do przeczytania, może poczuje chociaż namiastkę tego co czuje kobieta.
Polecam

Jak to się autorce udało???
Czytam tą książkę i myślę.... Ona pisze o mnie!! Niesamowite!
Polecam

A miało być tak pięknie... Miało być idealne niemowlę, opiekuńczy i troskliwy mąż, wspaniałe chwile z maluchem i karmienie piersią jako najwspanialsze z doznań. Promieniejąca wewnętrznym blaskiem świeżo upieczona mama, zmęczona ale najszczęśliwsza na świecie. Wyspana, zadbana z tym tajemniczym błyskiem w oku, niczym w reklamie telewizyjnej. A wyszło - jak to zazwyczaj bywa. Bardziej banalnie. Trudniej. REALNIEJ.

Joy, mimo że zakochana w swojej kilkumiesięcznej pociesze ma momentami dość. Jej piersi nie przypominają już tych atrybutów kobiecości, jakimi były jeszcze nie dawno, partner nie do końca odnalazł się w roli idealnego ojca a teściowa... cóż, powiedzmy sobie wprost: te panie za sobą nie przepadają. Jeśli dodamy do tego zakochaną po raz -enty matkę głównej bohaterki (planującą kolejne wesele! I to z jaką pompą...),grono przesympatycznych przyjaciółek i miłość z czasów szkolnych, wychodzi nam kawałek dobrej, typowo kobieco - mamowatej literatury.

Polecam ! Dobrze czasem przekonać się, że ktoś nas, mamuśki rozumie. Że nie jesteśmy same. Że nasze perypetie można przedstawić w krzywym zwierciadle, z ironią i się z nich śmiać. Ja, rodzicielka dwóch dziewczynek poniżej piątego roku życia podpisuję się pod niemal każdym przemyśleniem Joy obiema rękami. Nie jest to może literatura wysokich lotów, akcja jest dość rozlazła i w rezultacie nie dochodzimy do zapierającego dech w piersiach zakończenia... ale i tak warto poświęcić popołudnie czy nawet zarwać noc- pomimo świadomości, że już o 6 usłyszę: mama! mama! dochodzące z dziecinnego łóżeczka. :)

Ta książka daje całkowicie inne spojrzenie na rzeczywistość młodych matek. W zabawny sposób rozprawia się z wizją sielankowego macierzyństwa. Na ile jest to wszystko wiarygodne - do końca nie wiem, bo nie mam jeszcze dzieci, ale wydaje się bardzo prawdopodobne. ;)

Joy dwa tygodnie temu urodziła dziecko i delikatnie mówiąc nie było to najprzyjemniejsze doświadczenie w jej życiu. Niemal nie poznaje teraz własnego ciała, cierpi na chroniczne zmęczenie oraz brak snu i ma wielką ochotę własnoręcznie udusić swojego męża. ;) Na dodatek ma teściową niczym z koszmaru, na horyzoncie pojawił się jej przystojny, były narzeczony , a matka szykuje się do czwartego ślubu. No powiedzcie, jak w tym wszystkim zachować zdrowy rozum i nie oszaleć, skupiając się jednocześnie na najważniejszym - dziecku?

Samantha Wilde stworzyła niezwykle barwną bohaterkę. Wyposażyła ją w świetne, cyniczno-autoironiczne spojrzenie na świat. Jej humor i cięty język sprawiają, że historia nabiera autentyczności. Problemy, jakie dotykają świeżo upieczoną matkę nie są jakieś wydumane, wzięte z księżyca. Dotyczą prostych, codziennych czynności i pokazują, jak taka maleńka istotka potrafi zamieszać w życiu dwójki ludzi i postawić je niemal na głowie.

Na początku myślałam, że będzie to historia z cyklu słodko-gorzkich obyczajówek. Okazało się jednak, że jest w niej o wiele więcej cierpkości, niżby się wydawało. Pozorna lekkość stylu i humor kryją poważne problemy, które często zamiatane są pod dywan. Książkę czyta się miło i przyjemnie, uśmiechając się raz po raz, ale gdzieś tam z tylu, cały czas ma się świadomość, że to w cale nie jest takie śmieszne, że tak często wygląda rzeczywistość. Ciekawa jestem, jak tę historię odbierają młode matki, ale wydaje mi się, że poczują więź z główną bohaterką. ;)

Przyznam szczerze, że książkę wzięłam z głupa z półki bibliotecznej. Po prostu mały akt desperacji. Po okładce stwierdziłam "może być fajna" i nie myliłam się ;)
Pierwsza strona już mnie rozwaliła!;) Śmiałam się czytając tą książkę i nie mogłam się czasami powstrzymać. Książka przedstawia życie kobiety które się diametralnie zmieniło po urodzeniu dziecka. Zakończenie książki bardzo mnie zdziwiło - zrobiłabym całkiem inny krok niż główna bohaterka Joy, no cóż tak bywa ;)
Polecam jak najbardziej :)

Przyjemnie się czytało, te głębokie przemyślenia Joy mnie rozwalały. Fajna książka do odstresowania, zabawna ale zawiera również kilka głębszych wartości. :)

Lekka i z humorem, świetna!

Lekka i z humorem, świetna!

Super ksiazeczka na relaks przed snem.

Super ksiazeczka na relaks przed snem.

Książka lekka, przyjemna. Na początku trochę wątek nudny a po pewnym czasie rozkręciła się akcja historii opowiadającej o Matce która mieszka z małych Zachem i macierzyństwie. Bardzo fajnie się czytało:)

Nie powiem, uśmiałam się. Może dlatego, że sama jestem mamą i moja opinia nie jest z tego względu w pełni obiektywna. Książka bardzo fajna- lekka, przyjemna, zabawna, a fabuła wartka. Polecam :-)

• 2015
  • W bibliotece