Styl życia

Okładka książki Styl życia Stefan Mirowski
Okładka książki Styl życia
Stefan Mirowski Wydawnictwo: Harcerskie Biuro Wydawnicze Horyzonty biografia, autobiografia, pamiętnik
Harcerskie Biuro Wydawnicze Horyzonty
1997-01-01
1997-01-01
harcerstwo

Okładka książki WIĘŹ, nr 3 (275)/1981 Jarosław Abramow-Newerly, Ewa Bieńkowska, Krzysztof Karasek, Czesław Miłosz, Stefan Mirowski, Jacek Salij OP, Iwona Smolka, Anna Wyka, praca zbiorowa
WIĘŹ, nr 3 (27... Jarosław Abramow-Ne...

Zbiór poprawnych, ale mało odkrywczych felietonów, stanowiących jednak ważną kronikę odradzania się harcerstwa w pierwszych latach III RP. Kilka z nich to klasyka literatury harcerskiej, i rzeczywiście zasługują na to miano z racji na wagę, jaką odegrały w swoim czasie i to jakie miejsce zajmują po dziś dzień (stanowiąc ważne komentarze do różnych kwestii ideowych),ale pozostałe wypadają dla ich tle dość blado i płasko, nie niosąc za sobą zbyt wielu ożywczych wniosków, poza wspomnianym uchwyceniem ducha swoich czasów.

„Styl życia” Stefana Mirowskiego to zbiór gawęd. Większość z tych, na które się dotychczas natknęłam, były naprawdę kiepskiej jakości. Te natomiast bardzo pozytywnie mnie zaskoczyły.

Większość publikacji tego typu opowiada i nawołuje do wyznawania określonych wartości, najczęściej opierając się o symbolikę harcerską oraz Prawo i Przyrzeczenie – są więc w pewien sposób uniwersalne i mogą podziałać równie dobrze na „cywili”. Ta jednak książka jest wyjątkowa, przez co i, jak sądzę, niestety, ale odpowiednia tylko dla zainteresowanych tematem harcerstwa – mówi o konkretnych rzeczach, o powstaniu warszawskim, o wyglądzie obecnego harcerstwa (na czas wydania pierwszego nakładu) i konieczności pracy nad nim. To felietony, które mówią o ideałach i wartościach w kontekście motywacji do pracy nad Polską i Związkiem, które dopiero co wyrwały się spod komunistycznych wpływów. Gawędy tego typu zazwyczaj polecam starszym, harcerzom starszym, wędrownikom, instruktorom – tę nawet tylko dwóm podanym grupom. Młodsi najprawdopodobniej nie zrozumieliby zbyt wiele z przemów Mirowskiego i zanudzili się na śmierć. Natomiast gdy po tę lekturę sięga się w starszym wieku, jest ona dla czytelnika prawdziwym arcydziełem.

To też świetna lekcja historii Związku – tym lepiej dla czytelnika, bo skoro sięgnął po „Styl życia”, musi się choć trochę interesować całym ruchem. Autor mówi jednak o tematach raczej już nieaktualnych – harcerstwo, jak i Polska, jest wolne od komunistycznej ideologii, dobrze się rozwija, jest niezależne. Jedna wartości zawarte w tych gawędach, sposób zwracania się do czytelnika (czy też słuchacza wszak to gawęda; styl świetny, nota bene),potrafi również i dziś doskonale zmobilizować młodego człowieka do dostrzegania aktualnych problemów i walki z nimi. Dlatego też polecam go gorąco – ale tylko czytelnikom zainteresowanym tematem i nieco starszym.

Było kilka ciekawych spostrzeżeń, ale dawno bym odpadła albo dużo pominęła, gdybym nie musiała przeczytać tej książki.

• Rok 2020
  • U instruktorów