Szał! Prawdziwa historia Beatlesów

Okładka książki Szał! Prawdziwa historia Beatlesów Philip Norman
Okładka książki Szał! Prawdziwa historia Beatlesów
Philip Norman Wydawnictwo: Pascal biografia, autobiografia, pamiętnik
Shout! The True Story of the Beatles
Pascal
2013-06-19
2013-06-19
2004-06-18
9788376421933
Arkadiusz Belczyk
The Beatles John Lennon Paul McCartney Ringo Starr George Harrison szał muzyka biografia

Niewiarygodna historia

Obszerna biografia, którą bardzo dobrze się czyta, nie zanudza. Jedynym minusem jest stosunek autora do Paula McCartney'a, którego ewidentnie nie darzy sympatią (jednak jest to powiedziane wprost na początku książki, przez co można mieć to na uwadze przez całą lekturę).

Bomba , super , świetnie , cool , poezja , orgazm emocjonalny ! , takie były moje emocje gdy przeczytałem wstęp , kompletnie zapominając o potrzebach fizjologicznych , chyba oddychałem bo pisze tą recenzje. Akurat o Beatlesach mam pojęcie jak o mało czym , Przeczytałem parę książek i dokumentów obejrzałem , Jeszcze bardziej obszerną biografię Johna napisaną też przez Normana ( ma koleś do tego rękę i głowę ) . Biografie/ Autobiografie Ringo , Rozmowy z Paulem , Album piękny Johna i Beatalseów. Nie będę oryginalny i przeczytałem parę opinii niżej napisanych. Zgodzę się z wami po 100 kroć . Książkę czyta się jak fabularną , ja jestem fanem muzycznych lat 60-80 to jeszcze bardziej mnie nakręca. Opisy np lat w Hamburgu na czerwonej dzielni mogą się trochę nudzić mniej nakręconym czytelnikom. Autor wyraźnie mówi, że woli Johna od Paula i zwłaszcza na końcu książki gdzie pisze krótkie streszczenia życia FaB Four po rozpadzie zespołu to widać niechęć . Głupi przykład , John daje 1000 dolców na kamizelki kuloodporne dla Policji w Wielkim Jabłku ( NY) i jest to super gest ( bo jest ) . Paul daje 1000 funciaków na szkołę w Liverpoolu i sknerus. Uważam ,że Paul więcej osiągnął po rozpadzie i jego styl bycia i piosenki bardziej mi wpadają w ucho . ( Johna uwielbiam i szanuje i mam dużo więcej odsłuchań od Paula i Wings razem wziętych) . Po przeczytaniu biografi Johna miałem na niego faze i mam do dziś. Uczciwie muszę powiedzieć , że WIngs i kariera PAula do dziś bardziej mi imponują. Jak kto woli , ale ja stałem się fanem PAula od dwóch tygodni i wszystkich przekonuje żę był lepszy od Lennona :P . Wracając do książki to autor w kolejności skupia się na Johnie , PAulu , Georgu i Ringo . Zaczynając od opisów ich młodości jak i na końcu kończąc w opisując w głównych rozdziałach książki. Dla mnie to ta książka by mogła mieć i 2000 stron i by było mało ale dla normalnego czytelnika wystarczy z pewnością. Trochę mało jest o poszczególnych płytach o ich recenzjach z magazynów muzycznych w UK i USA , powinno byc więcej dlatego odejmuję 0,5 od oceny i za Paula też 1 , ale daje 9 . Polecam Polecam ! i pozdrawiam wszystkich maniaków dobrej muzyki ! :*

#1
Według mnie, wyraźnie widać niechęć autora do Paula McCartneya, którą okazuje on na każdym kroku.
Sama książka bardzo dobrze opisuje ile osób musi być zaangażowanych w pracę zespołu. Prawie w każdym rozdziale widać, ile muzycy zarabiają z różnych stron.
Jak dla mnie książka idealnie obrazuje pracę zespołu The Beatles.

#1
Jak dla mnie książka idealnie obrazuje pracę zespołu The Beatles.

9/10, ale czego można się spodziewać po fance zespołu.
Pomijając historię - która zdecydowanie jest niewiarygodna i bardzo inspirująca - zasługuje na 5+ za styl pisania autora. Przypomina bardziej książkę fabularną niż biograficzną o schemacie "data - suchy fakt".

9/10, ale czego można się spodziewać po fance zespołu.

Jako ogromna fanka Beatlesów podobałoby mi się prawdopodobnie wszystko byle by o nich.
Co do tej książki- skupia się przede wszystkim na zapleczu gospodarczym, ekonomicznym i politycznym. Za mało o procesie tworzenia i jak na lekarstwo o poszczególnych piosenkach.Nie podoba mi się także podawanie niektórych szczegółów z życia prywatnego- chciałam poznać fenomen i artyzm zespołu a dowiedziałam się jak został zareklamowany, ale wciąż, SZAŁ!

Mnie, jako "raczkującemu" fanowi The Beatles bardzo się ta książka spodobała.
Opowiada ona nie tylko o samym zespole i ich drodze na szczyt, ale również o postaciach drugoplanowych takich jak menadżer Beatlesów Brian Epstein czy ich pierwszy basista Stuart Sutcliffe.
Książka zawiera wiele zabawnych historii, anegdotek, jest obfita w fakty i dogłębnie analizuje fenomen zespołu.
Jedyną wadą jest subiektywizm Philipa Normana ujawniający się w niektórych momentach. Szczególnie widać to w opisie zachowań Paula McCartneya, którego autor wyraźnie nie lubi.

Mnie, jako "raczkującemu" fanowi The Beatles bardzo się ta książka spodobała.

Uwielbiam beatlesów więc wciągnęłam ją w kilka dni :) fajna

Uwielbiam beatlesów więc wciągnęłam ją w kilka dni :) fajna

Trochę przeszkadza aż taka fascynacja autora Lennonem jednak warto.

Trochę przeszkadza aż taka fascynacja autora Lennonem jednak warto.

Spodziewałem się więcej. "Lennonocentryzm".

Spodziewałem się więcej. "Lennonocentryzm".

• The Beatles
  • Muzyka
  • Do kupienia
  • Biografia

Dodaj cytat z książki Szał! Prawdziwa historia Beatlesów