Martwe dusze

Magdalena Bryja Wydawnictwo: Replika literatura piękna
Replika
2013-01-01
2013-01-01

Dramat psychologiczny z elementami kryminalnymi, zawiera elementy współczesnej prozy. Przychodzi czas,że ofiara staje się katem.To sformułowanie świetnie opisuje fabułę książki. Nieprzepracowane, rany emocjonalne i psychiczne wcale się nie zablizniaja. Pod blizną jest ukryta ropiejąca rana, która jest jak tykająca bomba. Książka porusza trudne tematy cierpiących, skażonych i martwych dusz. Bogata w opisy uzaleznien i niskiego poczucia własnej wartości. Zawiera brutalne , drastyczne opisy, często pelne wulgaryzmów łącznie z opisami orgi oraz gwałtów. Książka nie dla wysoko wrażliwych ludzi i uczulonych na wulgaryzmy..
Celowo autorka użyła nieestetycznego stylu, aby bardziej zrozumieć postępowanie bohaterów.

To jedna z książek, którą czytałem baaaaardzo długo, z przerwami, z licznymi chęciami, by nie przeczytać do końca bo i po co. Objętość książki powala. Może inaczej - ilość prawdziwości, dosłowności, mówienia bez ogródek (370 str maczkiem napisanych) powala i może prowadzić do depresji.

Nie można jednak odmówić autorce umiejętności pisania gramatycznie i poprawnie (co nie w każdej książce z gatunku współczesna proza polska się zdarza) o trudnych rzeczach.

Wpadła przypadkiem w moje ręce - i no cóż, mam duże wahania, jak ocenić tę powieść... . Z jednej strony spójna fabuła, poprawna językowo - z drugiej ten przerost erotyki i to w tej wulgarnej, najniższej odsłonie. Ciężko ocenić tę książkę - to zresztą widać po całkowitym rozstrzeleniu ocen. Nie jest to z pewnością lektura do poduszki, ani dla relaksu.

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Przeczytałam sto kilkanaście stron i uznałam, że jednak życie jest za krótkie na czytanie słabych książek. Ta przestawia kilka zdegenerowanych, pokieraszowanych przez los postaci. Zaburzonych, egotycznych, słabych, pełnych gniewu i lęku jednocześnie, o wątpliwej moralności. Za dużo w niej brutalności, wypaczonego seksu i przekleństw. Wzbudza niesmak.

Jest smutna,krwawa i na pewno nie dla ludzi o słabych nerwach. Jeśli ktoś lubi się domyślać,czekać w napięciu i wątki kryminalne go kręcą. Nie brzydzi się scen seksualnych i brutalnych. Nie bolą go emocje bohaterów ,albo lubi płakać przy książkach to polecam. Jeśli szukać ładnej historii na smutnych wieczór jesienią zdecydowanie nie polecam.

Strasznie "popaprane" historie... I Gizeli i Marcina. Niektóre fragmenty czytałam z wykrzywioną miną robiąc przy tym duże oczy z niedowierzaniem "OMG" ??? Żeby tak żyć? ... Ale nie odłożyłam książki tylko brnęłam dalej, ciekawa czym jeszcze książka mnie zaskoczy. Zastanawiające, że pewnie część z otaczających nas ludzi wydaje nam się taka zwyczajna a może mieć właśnie tak trudne "spaprane" życie.

Historia Gizeli, pracownicy siłowni, która na zmianę sypiała ze swoim przyjacielem policjantem (w dzieciństwie molestowanym przez swoją matkę),czasami ze swoim szefem, jak również z przypadkowo spotkanym na ulicy ćpunem, który miał problem ze wzwodem... Co dziwne- ona nawet nie była atrakcyjna...
Autorka próbowała zrobić z tej książki thriller, wplątując wątek kryminalny, ale moim zdaniem wyszło jej to słabo...

Autorka próbowała zrobić z tej książki thriller, wplątując wątek kryminalny,...

130/2013

130/2013

Książkę dostałam kiedyś od koleżanki. I kilkakrotnie próbowałam się przez nią przebić, ale nie dałam rady. Poddaję się. Zupełnie nie w moim typie.

Powieść ta nie należy na pewno do książek łatwych i przyjemnych.Warto po nią jednak sięgnąć.Czyta się szybko aczkolwiek pozostawia czytelnikowi wiele do myślenia.O czym przekonajcie się sami. :)

• 2016
  • Przeczytane w 2018

Dodaj cytat z książki Martwe dusze