Kudłacz rozumny

Okładka książki Kudłacz rozumny H. Beam Piper
Okładka książki Kudłacz rozumny
H. Beam Piper Wydawnictwo: Solaris Cykl: Terro-Human / Kudłacze (tom 2) Seria: Galaktyka Gutenberga fantasy, science fiction
Terro-Human / Kudłacze (tom 2)
Galaktyka Gutenberga
The Other Human Race (wt Fuzzy Sapiens)
Solaris
2013-03-07
1994-01-01

Okładka książki Złoty wiek SF 12 Poul Anderson, Jerome Bixby, H. Beam Piper
Złoty wiek SF 12 Poul Anderson, Jero...
Okładka książki Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmond Hamilton, Cyril M. Kornbluth, Raphael A. Lafferty, Murray Leinster, H. Beam Piper, Mack Reynolds, William Tenn, Jack Vance, F. L. Wallace, Stanley G. Weinbaum
Złoty Wiek SF 1 Fredric Brown, Edmo...
Okładka książki Złoty Wiek SF 3 H. B. Fyfe, Raymond Z. Gallun, Edmond Hamilton, Cyril M. Kornbluth, Murray Leinster, Judith Merril, H. Beam Piper, Robert Sheckley, Jack Williamson
Złoty Wiek SF 3 H. B. Fyfe, Raymond...

Uznanie za istotę inteligentną czy wręcz ludzką nawet na Ziemi często nie było traktowane jako powód do nadania równych praw, a co dopiero na odległej planecie. Co z tego, że to ludzie są tam obcymi przybyszami - historia lubi się powtarzać, a przykładów podbojów dalekich lądów i traktowania tamtejszych autochtonów z pewnością nie brakuje. Może za tysiące lat w końcu zdołamy rozwinąć się nie tylko technologicznie, ale i moralnie? Czy pewnego rodzaju niewola lub podobna zależność może być akceptowana, jeśli mimo wszystko stanowi układ najbardziej odpowiadający obu stronom?

Choć nadal dosyć dobrze się czyta, to przygody sympatycznych misiowatych tubylców z planety Zaratustra nie budzą tym razem wielkich emocji. Problemów do rozwiązania nawet więcej niż w części pierwszej, jednak nie zwiększa to atrakcyjności fabuły. Warto wszakże się z tym tomem uporać, by w nagrodę przejść do kolejnego - najlepszego w całej trylogii.

Drugi tom jest bardziej młodzieżowy, to znaczy mógłby takim być; to nadal dobrze napisana historia, lekka, ale w tej części dość mocno spłycona i uproszczona względem poprzedniej.

• Galaktyka Gutenberga
  • Galaktyka Gutenberga (chce)
  • Science fiction

Dodaj cytat z książki Kudłacz rozumny