Tales from Outer Suburbia

literatura dziecięca
Arthur A. Levine Books
2009-01-01
2009-01-01

To kolejna moja książka tego autora i następne ciekawe doświadczenie. Niektóre opowiadania kończyłam z ogromnym zdziwieniem na twarzy i przyznawałam sama przed sobą, że nie do końca zrozumiałam. Natomiast były też takie, które w sposób nietypowy opisały coś, co nas spotyka i przekazały mi swoją głębię w sposób nietuzinkowy i niezapomniany.

Piękna powieść graficzna pełna wielu intrygujących historii z wspomnianych w tytule przedmieść. Wbudza do refleksji i przenosi w baśniowy świat niezależnie od wieku czytelnika. Shaun Tan oczarowuje treścią i ilustracjami i zdecydowanie zaprasza do sięgniecia po pozostałe książki jego autorstwa.

"Opowieści z najdalszych przedmieść" to wyborne połączenie nowoczesnych baśni z formą komiksu/picture booka. Książka idealna dla dzieciaków, które są jeszcze za młode na "Przybysza". Dorosłym genialnego twórcy z antypodów też przypadnie do gustu i podbije ich serca.

Jest to zbiór opowiadań, chociaż należałoby bardziej użyć określenia historii, które łączy fascynacja, miłość dla potęgi wyobraźni. Dlaczego wolę określenie historie zamiast opowiadań? Opowieści z najdalszych przedmieść to książka obrazkowa, w której narracja dzieje się zarówno po stronie słowa pisanego jak i w bogatych ilustracjach. Te ostatnie nie tylko uzupełniają treść napisaną, one ją często zastępują, pokazują kolejne odsłony historii. To tak samo jak z musicalem w kinie. Często piosenki nie są tylko przerywnikiem, wręcz przeciwnie są ważnym elementem budującym fabułę.

Na książkę składa się piętnaście krótkich opowiadań w których autor zabiera nas w podróż do krainy dziecięcych wspomnień, niezwykłych przygód i niewiarygodnych wydarzeń. Czasów kiedy wszystko wydawało się beztroskie, wesołe i o wiele prostsze. Gdzie królowała dobra zabawa, radość, wyobraźnia a świat widziany był oczami dziecka.

Pełno tutaj symboli, kontekstów filozoficznych i ukrytych znaczeń, których prawdziwe znaczenie nie jest widoczne na pierwszy rzut oka. Tutaj nie wszystko jest jasne i objaśnione za pomocą widocznych faktów i dowodów. Niejednokrotnie trzeba zatrzymać się, zastanowić, pomyśleć. To wszystko skłania do refleksji i uruchomienia naszej wyobraźni, bo to właśnie ona uzupełnia brakujące elementy układanki.

Tak jak w każdym zbiorze jedne z nich są lepsze, inne nieco słabsze, takie w których ciężko znaleźć głębsze znaczenia ale także te piękne. Jednak wszystkie w jakimś stopniu zaskakują, są nieco nostalgiczne, niektóre zaś mocno nierzeczywiste ale i oriniczne - niczym sen.

Całość uzupełniają barwne ilustracje przesycone mnóstwem detali i rzadko spotykaną wyobraźnią. Do tego różnorodne - każde opowiadanie zostało zilustrowane jako odrębna całość i przedstawione w nieco inny sposób, co tylko bardziej rozbudza wyobraźnię. Tę pozycję można nazwać wędrówką do dziecięcego świata, w głąb dziecięcej wyobraźni i fantazji.

Pełno tutaj symboli, kontekstów...

Absolutne arcydzieło!
Książka z pogranicza snów, realizm magiczny w najczystszej postaci. Część każdej opowieści rozgrywa się w oryginalnych, przepięknych rysunkach, niektóre opowieści same są rysunkami...
Genialne do wspólnego czytania z dziećmi, pozostawiają ogromne pole do własnej interpretacji przez czytelnika. W zależności od wieku, doświadczeń osobistych i charakteru dopełnienie będzie inne. Opowieści są bardzo krótkie, ale treściwe, uderzają, jak obuchem i pozostają w pamięci.
Polecam gorąco wszystkim :)

Absolutne arcydzieło!

Super pomysł na opowieść i na rozwiązania graficzne. Motyw znaczków <3 + wewnętrzna wklejka. Najbardziej podobało mi się "święto bez nazwy" i " w gotowości lecz bez trwogi".

Wspaniała wyobraźnia!

Wspaniała wyobraźnia!

Piękne, liryczne, oniryczne, surrealistyczne. Magiczne. Opowiadania. Ilustracje będące same w sobie opowieściami.
Dziękuję mojemu bibliotekarzowi za polecenie.

Dziękuję mojemu bibliotekarzowi za polecenie.

Wspaniała, opowiadania dla dużych i małych. Uwielbiam autora, w dalszym ciągu. :)
Książka graficzna bardziej niż ilustrowana. Świetne obrazy! Inspirująca.

Książka graficzna bardziej niż ilustrowana. Świetne obrazy! Inspirująca.

• Komiksy
  • Dla dzieci