Na ziemi świętej. Tam gdzie ziemia dotyka nieba

2012-12-01
2012-12-01
978-83-7767-060-6
ziemia święta

" - Ile jest warta Jerozolima?
- Nic... Wszystko!"

Przepięknie wydana książka z wieloma, umilającymi lekturę, wspaniałymi ilustracjami.

" - Ile jest warta Jerozolima?
- Nic... Wszystko!"

Muzułmanie przynajmniej raz w życiu muszą odbyć pielgrzymkę do Mekki. I choć chrześcijanie nie maja tego narzuconego „z góry”, to jednak coraz więcej wiernych decyduje się na podróż śladami życia Jezusa. Zobaczyć na własne oczy kolebkę chrześcijaństwa – to musi być wielkie przeżycie. Organizacja takiej wyprawy nie jest trudna. W końcu w dzisiejszych czasach świat stoi przed nami otworem. Z odpowiednim zapasem gotówki można pojechać dosłownie wszędzie.
Autor przemierza Ziemię Świętą śladami dawnych proroków, patriarchów, apostołów, a przede wszystkim Jezusa i jego rodziny. W międzyczasie próbuje tłumaczyć sytuację historyczną i polityczną krainy, na której terenie trwają wieczne konflikty zbrojne. Przywołuje zabawne sytuacje ze swojej własnej pielgrzymki. Ostrzega, że każdorazowe przekraczanie granic Izraela i Palestyny może być nieprzyjemnym przeżyciem, gdyż pielgrzymi są każdorazowo szczegółowo kontrolowani. Uprzedzać, aby nie nastawiać się na wielkie uniesienia religijne, bo pierwsze spotkanie z Ziemią Świętą może być jednym wielkim rozczarowaniem. Zderzenie różnych kultur i religii może szokować i rozpraszać. Kupa kamieni, zamiast spektakularnych zabytków również może sprawić zawód.
Według zamysłu Jacka Święckiego „Na ziemi świętej. Tam gdzie ziemia dotyka nieba” ma być swego rodzaju przewodnikiem turystycznym. Ale ta publikacja ma nie tylko charakter informacyjny. To także dobra książka podróżnicza. Bo autor ma talent do opowiadania historii. Jego proza podszyta jest pasją. Z łatwością można wyczuć, ze autor połknął odpowiedniego bakcyla i gdzieś tam w tej egzotyczniej krainie zostawił kawał swojego serca. Pan Święcki ma lekkie pióro i duże poczucie humoru, dlatego też lekturę czyta się z przyjemnością. Chwilami irytowało mnie moralizowanie autora i próba ewangelizacji czytelnika. Chociaż można się było tego spodziewać po publikacji typowo religijnej.
Na końcu znajdują się praktyczne wskazówki dotyczące samej podróży. Kiedy najlepiej jechać, czy wybrać się z wycieczką zorganizowaną, czy może lepiej na wyprawę indywidualną, gdzie mieszkać, co jeść, w jaki sposób poruszać się po Ziemi Świętej, czego się wystrzegać i wiele innych.
Warto zauważyć, że książka została wydana w bardzo ładny sposób. Twarda oprawa, papier kredowy, kolorowe fotografie. Całość została zszyta a nie sklejona, co akurat dla mnie jest istotne. Dzięki temu książka idealnie nadaje się na piękny i wartościowy prezent dla wszystkich wielbicieli podróży.
Polecam serdecznie!

• Książki - różne
  • NASZ KSIĘGOZBIÓR DOMOWY
  • Twarda oprawa
  • XP&R

Dodaj cytat z książki Na ziemi świętej. Tam gdzie ziemia dotyka nieba