Potop 3 tomy

Szablonowi, przewidywalni bohaterowie, czarno-biały świat, nudna fabuła. Po prostu nie

Arcydzieło to mało powiedziane! Mimo, że stara, to najlepsza książka jaką w życiu czytałem.

Nie ma to jak klasyka. Lektura obowiązkowa dla każdego.

Arcydzieło polszczyzny, muzeum świata sarmatów, wypełnione bohaterami z krwi i kości, niezrozumiałe dla wiecznie się gdzieś spieszących półgłówków, dla których szczytem skupienia jest przeczytanie ze zrozumieniem SMS ("za dużo literek, za wolna akcja, o czym to było?"). Kiedyś słowa się smakowało, dzisiaj się je połyka.

Tak, jak myślałam - bez szału. daję dwie gwiazdki, bo na jedną sobie nie zasłużył. Nie będę miło wspominać, ale jak już przeczytałam, to niech będzie.

Podtrzymuję zdanie - spod pióra Sienkiewicza lubię tylko "Quo Vadis" i nowele :(

Przepięknie ukazany obraz Rzeczypospolitej w czasach potopu szwedzkiego wraz z wszelkimi przywarami ówczesnego społeczeństwa. Głównemu bohaterowi drugiej części Trylogii, Andrzejowi Kmicicowi, towarzyszymy na jego ścieżce do odkupienia w oczach ukochanej, narodu oraz swych własnych. Poprowadzony znacznie lepiej i ciekawiej, niż w "Ogniem i mieczem", wątek miłosny oraz znani...

Z całej trylogii podobała mi się najmniej.

"Potop" w porównaniu do "Ogniem i mieczem" jest mniej wartki, mniej wciągający, ale za to sporo dłuższy.
Natomiast jedną z przewag "Potopu" było to, że główny bohater drugiej części Trylogii, czyli Andrzej Kmicic, był dużo ciekawszą postacią niż Jan Skrzetuski czyli niby główny bohater "Ogniem i mieczem".

Spod pióra Sienkiewicz alubię tylko "Quo Vadis" i dwie nowele. Nic więcej. Raczej nie polubię "Potopu" (mam wydanie w 3 tomach, a to jest 1). Zobaczymy, na razie jest nijak.

22 209
    4 953