Okręty zbłąkane

LTW
2012-01-01
2012-01-01
978-83-7565-218-5
literatura polska literatura międzywojenna literatura polska przygodowa

1959

Biały kapitan,odpokutowując swoje przeszłe niechlubne czyny ciężką pracą, dochodzi do majątku. Zdegustowany światem, w którym rządzi pieniądz, nienawiść i podłość, w którym jedni się bogacą a inni popadają w skrajną nędzę , światem targanym wojną i rewolucjami, a bolszewizm zatacza coraz większe koła, postanawia założyć Krainę Wielkiej Odmiany, na dalekim Jukonie. Zabiera wszystkich chętnych do pracy nad wydobyciem złota, jednocześnie marząc aby Ci ludzie traktowali złoto jak środek do doskonalenia się a nie jako cel.
Wkrótce przekona się, czy jego idea zakorzeni się wśród mieszkańców osady. Tutaj również rozwiążą się sprawy uczuciowe, bo takie też nim targają.
Okręty zbłąkane to fikcyjna powieść nacechowana rozważaniami egzystencjalnymi oraz wartościami antykomunistycznymi i utopijnymi. Sam autor jest postacią wyjątkowo barwną, naukowiec i podróżnik, zagorzały antykomunista, walczący o uniezależnienie się narodów azjatyckich od rosyjskiego panowania. Dla rosyjskiego bolszewizmu wyjątkowo groźny wróg.
Sama powieść momentami jest ciekawa, momentami nuży , nie ma tu spektakularnych akcji a niektórzy bohaterowie komiczni . W dzisiejszej dobie powieść ta trąci nieco myszką, chociaż wartości w niej zawarte są ponadczasowe.

Nie jest to "Lenin", ale przeczytalem z dosc duza przyjemnoscia

Nie jest to "Lenin", ale przeczytalem z dosc duza przyjemnoscia

Straszna ramota , jestem zdziwiony bo większość powieści Ossendowskiego prawie się nie zestarzała.

• Audiobook / Nagranie
  • Biblioteka

Dodaj cytat z książki Okręty zbłąkane