Warownia Arundel

Okładka książki Warownia Arundel Kenneth Roberts
Okładka książki Warownia Arundel
Kenneth Roberts Wydawnictwo: Wydawnictwo "Śląsk" Cykl: Kronika prowincji Maine (tom 1) powieść przygodowa
powieść przygodowa
Kronika prowincji Maine (tom 1)
Arundel
Wydawnictwo "Śląsk"
1991-01-01
1991-01-01
Lucjan Szenwald
maine historia wojna o niepodległość

"Warownia Arundel" przeniosła mnie w czasy dzieciństwa, gdy rozczytywałam się w takich powieściach (ku rozpaczy jednej z moich ciotek, która uważała, że panience z dobrego domu nie wypada sięgać po takie "chłopaczyńskie" tytuły, gdyż grozi to wyrośnięciem na babochłopa, ale jeszcze co gorszego:)).

Powieść Kennetha Robertsa to jednak nie tylko utwór dla młodych czytelników. Bogate tło historyczne i wewnętrzne problemy bohaterów mogą zainteresować każdego, kto lubi literaturę przygodową z wyższej półki.
Mimo iż "Warownia..." wydana została pierwszy raz w dwudziestoleciu międzywojennym, wcale się nie zestarzała - zaskakuje wartką i ciekawą akcją, barwnymi losami bohaterów, niezapomnianymi portretami różnych dziwaków i awanturników, oraz pięknym, kunsztownym językiem, w którym szczególnie wyróżniają się opisy przyrody, zwykle świetnie współgrające z odczuciami postaci.

Powieść K. Robertsa otwiera cykl tzw. kronik prowincji Maine, poświęconych amerykańskiej wojnie o niepodległość z drugiej połowy XVIII wieku.
Narratorem jest tu mężczyzna, który wspomina swoje dzieciństwo i młodość spędzone w tytułowej warowni.
Stefan z gawędziarskim zacięciem opisuje trudne warunki życia w surowym klimacie północnego wschodu, gdzie trzeba było być jednocześnie myśliwym, kucharzem, cieślą, rybakiem, rusznikarzem i wielkim spryciarzem, by przetrwać. Rodzinie narratora dodatkowo przydawały się przyjacielskie kontakty z Indianami, z którymi można było handlować, ale i polować oraz dzielić się różnymi doświadczeniami.
Mimo wymagających ciężkiej pracy warunków, życie w malowniczo położonej warowni mogło być też piękne i ekscytujące. Tak właśnie wspomina je narrator, który od początku jawi się jako wielki miłośnik rodzinnych stron.

Akcja nie ogranicza się jednak tylko do tego jednego miejsca. Bohaterowie opuszczają je, by polować, ścigać czarne charaktery, które porwały miejscową dziewczynę i wreszcie, by wziąć udział w wojnie o niepodległość. Ich barwne perypetie, przedstawione z dużym poczuciem humoru, śledzi się z zainteresowaniem i wielką przyjemnością. Przygoda goni tu przygodę, bywa niebezpiecznie, ale i groteskowo, gdyż pomysły i zachowania niektórych postaci bywają nieobliczalne i zaskakujące.

Z tymi brawurowymi, awanturniczymi wątkami współgrają opisy wydarzeń historycznych - konfliktów miedzy mieszkańcami Nowego Świata i Francuzami oraz Anglikami. Amerykańska rewolucja nie wszystkim jest w smak, nie wszyscy też do końca rozumieją jej idee, co rodzi dodatkowe nieporozumienia.

Całość czyta się z dużymi emocjami, ale i z zadumą, gdyż sentymentalny nastrój wspomnień narratora szybko udziela się czytelnikowi.

Powieść Kennetha Robertsa to jednak nie tylko utwór dla młodych...

Kto by pomyślał, że zainteresuje mnie autor, o którego istnieniu nie miałam pojęcia. Sięgając w bibliotece po dwa tomy dzieła Robertsa, nie przypuszczałam, że trafię na powieść łączącą w sobie historię, wątek miłosny, sceny batalistyczne, rodzajowe oraz mnóstwo poczucia humoru. Dzieło to bowiem, poruszając kwestie niepodległościowe, jest peanem na cześć przyjaźni, wierności, lojalności i honoru. Piękna i wartościowa książka.

Książka z mojego dzieciństwa - mocno osadzona w realiach historycznych, z mnogością opisów scen batalistycznych nie bardzo mi przypadła początkowo do gustu, jednak później i do teraz robi na mnie wrażenie. Wielu porównuje ją do "Przeminęło z wiatrem", ja również dostrzegam pewne podobieństwa, jednak widzę także różnice, które sprawiają, iż powieść Robertsa szybciej trafi w gusty czytelników płci męskiej.

• Powieści historyczne
  • Ameryka
  • Indianie - powieści
  • Zamknięta społeczność, wieś, odludzie, prowincja
  • Westerny/Indianie/Pogranicze/Osadnicy
  • Kolonializm i post