Na szali znaków. Czternastu poetów francuskich

Okładka książki Na szali znaków. Czternastu poetów francuskich Krystyna Rodowska
Okładka książki Na szali znaków. Czternastu poetów francuskich
Krystyna Rodowska Wydawnictwo: Biuro Literackie językoznawstwo, nauka o literaturze
językoznawstwo, nauka o literaturze
Biuro Literackie
2007-01-01
2007-01-01
poezja poezja francuska antologia na szali znaków

Po liczbie ocen i opinii widać, że nocą, w kolejkach przed księgarniami z utęsknieniem na książkę nie oczekiwano, a jeżeli już ją niektórzy nabyli, to palpitacji serca, jej lektura u nich nie wywołała. Ja również po przejrzeniu książki tętno miałem miarowe.
Aczkolwiek kilku zdaniową opinię popełniam.
Antologię tworzą wiersze 14 poetów. Nie posiadam wiedzy, czy owa czternastka to Wersal francuskiej poezji, ale zakładam, że są jakoś reprezentatywni dla tego co dzieje w świecie francuskiej liryki ostatnimi laty.
Czy coś zwróciło moja uwagę - po niezbyt wnikliwej lekturze - przed prawie 10 laty? Jak to we współczesnej poezji bywa, czyli żadnych zaskoczeń... po "piecyku mopsopodobnym" ...być nie może. I poezja francuska też jest postępowo usposobiona, co do wersyfikacji, składni, interpunkcji, użytych środków ekspresji, tematów itd.
Ogólnie średnio, ale trochę fraz, fragmentów, niczego sobie. Na przykład (fragment wiersza "Chodź, Boże"):

"...Quo vadis, Dominae? Przyszła kolej na mnie, stoję,
przed zamkniętą często kaplicą, o godzinie,
w której narkomani do kas się włamują,
wybuchają bomby, rozbijają się samoloty,
przepędza się ludzi z kraju do kraju

o godzinie takiej samej jak inne"

Jest trochę wierszy. Na przykład ten ("przyjaciółko która jesteś innym mną")

"przyjaciółko która jesteś innym mną
szeptem bądź imię twoje
przyjdź oddech twój
niech się spełni pożądanie twoich warg i ud
twoje ciało nocne i dzienne
daj mi dzisiaj
przyjmij zaklęcia moje tak jak twoje własne
są przeze mnie zaklinane
i wtrąć nas jedno w drugie
lecz dzięki tęsknocie
wybaw nas od tęsknoty
niech tak się stanie"

Czyli, można coś z antologii wyłuskać i jeżeli są tacy, którzy lubią łuskać nie tylko fasolę, mogą popróbować...

Aczkolwiek kilku zdaniową opinię popełniam.
Antologię tworzą wiersze 14 poetów. Nie posiadam wiedzy, czy owa...

Henri Meschonnic...! serce pęka, że po polsku znaleźć można go tylko tu. porusza delikatnie, nienachalnie, a niesamowicie mocno.

• Poezja
  • Do ponownego przeczytania - poezja