Kody młodości

poradniki
Rebis
2008-01-01
2008-01-01

ze wszystkim się zgadzam poza homeopatią promowaną w tej książce. Poza tym super podejście

D*** nie urywa, że tak się wyrażę.
Kredowy papier, sporo obrazków...
Wyrwałam rozdział opisujący, które warzywa zawierają jakie witaminy i minerały, bo to akurat jest dla mnie istotne, ale w co drugiej zdrowotnej gazecie mamy taki opis.
Poczytałam przygodne historie pacjentów z tą, czy tamtą dolegliwością - beletrystyka, zawsze lubię, ale żeby w poradniku?
Otrzymałam parę nazw homeopatycznych leków na "szum w uszach" itp.
Zobaczyłam obrazki Ginko Biloba i korzenia żeń-szenia w dziale "pokarm dla mózgu", spojrzałam na stojący na półeczce suplement żeń-szenia i Ginko Biloba... i pomyślałam, ok, a coś, czego nie wiem?! Interesuję się tym tematem od niecałego miesiąca, nie mogę być aż tak dobra.
Reasumując, za ten kredowy papier i zdjęcia usmiechniętych seniorów musimy zapłacić 45zł. To zdecydowanie za dużo jak na maleńką ilość wiedzy zawartej w książce. Ilość wiedzy równą trzem numerom gazety typu "Samo Zdrowie" po, jak się nie mylę, 6zł. Nazwać swoją autorską dietą pomysł na picie soków zamiast coli i jedzenie pełnoziarnistego chleba miast pszennych bułek to trochę nad wyraz.
5 gwiazdek za lekkie pióro i ten jeden krótki rozdział, który zabieram do segregatora o zdrowym żywieniu.

D*** nie urywa, że tak się wyrażę.
Kredowy papier, sporo obrazków...
Otrzymałam parę...

Niczym szczególnym jest obecnie widok osób, które codziennie biegają po lesie, ścieżkach, parkach, czy po prostu chodnikach. Nastała moda na zdrowy styl życia. Dzisiaj ktoś, kto otwarcie mówi o tym, że nie uprawia sportu jest postrzegany jak przybysz z innej planety. Nie ma w tym nic złego. Ludzie chcą walczyć z "wyścigiem szczurów" i jego konsekwencjami. Zaczynają rozumieć, że tu chodzi o nasze zdrowie i życie, ale również o bardziej prozaiczne sprawy, czyli o dobre samopoczucie i ładną sylwetkę.

My również postanowiłyśmy podążać tą drogą, ale jak na razie nie mamy w tym żadnego doświadczenia. Ale to (oczywiście) nie jest żaden problem. Wystarczy parę książek, które pomogą nam w rozwinięciu skrzydeł i można już ruszać do dzieła.
Dlatego już teraz chciałabym was zaprosić na cykl trzech książek o zdrowym stylu życia, odpowiednim jedzeniu oraz ćwiczeniach.

Pierwsza książka, jaką wam przedstawię, to "Kody młodości" Marka Bardadyn. Ta pozycja jest dobrym wstępem do rozpoczęcia zdrowego stylu życia. Wszystko rozpoczyna się od wyjaśnienia regułek, które często będą się przewijać przez tę książkę. Później pozostaje już tylko znaleźć złoty środek na spowolnienie efektów starzenia i życia w zdrowiu i radości.

Dzięki tej książce możemy sporo dowiedzieć się na temat tego, co dodaje, a co odejmuje nam lat. Nie chodzi tu oczywiście o metrykę lecz wiek naszego organizmu.
Najgorsze dla nas jest ciągłe przesiadywanie przed wszelkiego rodzaju monitorami, wyświetlaczami itp., ale również picie kawy, spożywanie alkoholu, palenie papierosów, sąsiedztwo fabryk, stres oraz brak snu.

Autor przywołuje wiele przykładów osób, które na własnej skórze przekonały się, jak gwałtowne i niebezpieczne mogą być skutki takich działań. To bardzo dobre rozwiązanie, jakie zastosował dr Bardadyn. Nie od dziś wiadomo, że przykłady lepiej trafią do czytelnika od suchej teorii.

Kolejne rozdziały książki, to odpowiedź na pytanie, co człowiek powinien jeść żeby sobie nie szkodzić oraz opis ćwiczeń, które pozwolą utrzymać dobrą kondycję.

Cieszę się, że swoją przygodę z tą tematyką rozpoczęłam od tej książki. Bardzo dokładnie autor ukazuje, co możemy zyskać dzięki porzuceniu złych nawyków. Odniosłam wrażenie, że trwa walka o moją duszę. Dr Bardadyn naprawdę przedstawia wszelkiego rodzaju argumenty żeby przekonać czytelnika do zmiany swojego stylu życia na bardziej zdrowy.
Mnie one przekonują, choć muszę przyznać, że czasem ilość tekstu przerastała moje możliwości. Czcionka jest bardzo czytelna, a na każdej stronie możemy podziwiać ciekawe ilustracje, jednak miałam wrażenie, że odrobine mniejsza ilość informacji byłaby bardziej korzystna. To jedyny mankament, jaki znalazłam w tej książce.

Teraz czas na największy pozytyw. Test, na końcu utworu, mile mnie zaskoczył. Skoro cały czas mowa o wieku naszego ciała, to sama chciałabym się przekonać, jak jest w moim przypadku. Obecność tego małego dodatku zdecydowanie podnosi walory książki.

Polecam tę książkę osobom, które tak jak ja dopiero zaczynają swoją przygodę ze zdrowym stylem życia. Pozwoli nam upewnić się, co do słuszności naszej decyzji. Możemy również dogłębnie przekonać się, jakie konsekwencje nas czekają, gdy nadal nie będziemy się przejmowali tym, co jemy i jak żyjemy.

Dobra książka, wiele zawartych w niej rad odnośnie pokarmów jakie należy spożywać i ziół które warto pić wcieliłam w życie. Osobom zainteresowanym tematem zdrowia, zachowania młodości i przedłużenia życia poprzez właściwe odżywianie i uprawianie sportów, polecam również książkę pt. "100 sposobów na zachowanie młodości" autorstwa Enriquez Tareixa i Nazra Jorge.

• Zdrowie
  • Zdrowie i uroda
  • Wymienione
  • Biblioteka Dąbrowskiego
  • Kolejka
  • Zdrowie

Dodaj cytat z książki Kody młodości