rozwińzwiń

Białe karty Kościoła

Okładka książki Białe karty Kościoła Ryszard Mozgol
Okładka książki Białe karty Kościoła
Ryszard Mozgol Wydawnictwo: Key4 historia
272 str. 4 godz. 32 min.
Kategoria:
historia
Wydawnictwo:
Key4
Data wydania:
2019-01-01
Data 1. wyd. pol.:
2019-01-01
Liczba stron:
272
Czas czytania
4 godz. 32 min.
Język:
polski
ISBN:
9788395003721
Tagi:
historia Kościół Katolicki Christianitas historia Europy historia Kościoła
Średnia ocen

7,8 7,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki CzasyPismo nr 2 (18) 2020 Zbigniew Bereszyński, Adam Dziuba, Adam Dziurok, Zbigniew Gołasz, Konrad Graczyk, Ryszard Mozgol, Patryk Pleskot, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Zbigniew Rokita, Sebastian Rosenbaum, Bogusław Tracz, Dariusz Węgrzyn
Ocena 0,0
CzasyPismo nr ... Zbigniew Bereszyńsk...
Okładka książki CzasyPismo nr 1-2 (15-16) 2019 Grzegorz Bębnik, Adam Dziuba, Adam Dziurok, Dorota Głazek, Zbigniew Gołasz, Krzysztof Gwosdz, Adam Lisek, Ryszard Mozgol, Redakcja półrocznika CzasyPismo, Sebastian Rosenbaum, Beate Störtkuhl, Bogusław Tracz
Ocena 0,0
CzasyPismo nr ... Grzegorz Bębnik, Ad...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,8 / 10
11 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
6
6

Na półkach: ,

Książka zawiera wiele dokładnych danych, przez co budzi zaufanie, ale pokazuje się je nadużywać swoją tendencyjnością. Autor dyskretnie pomija niewygodne fakty. Skupię się na krucjatach. Autor zarzuca Bizancjum, że było dekadenckie, a potem dodaje, że Fryderyk II załatwił sprawę z islamskimi władcami Jerozolimy w drodze negocjacji, czyli po bizantyjsku, a nie na drodze wojny. To by pasowało do poglądu autora, że nie ma nic złego w wojnach, byle były prowadzone w obronie jedynej słusznej wiary chrześcijańskiej. Co ciekawe, autor pisze, że poglądy wczesnych chrześcijan (przed Konstantynem),nie różniły się od późniejszych - i na dowód cytuje sw Augustyna, który żył dobrze po Konstantynie. Absurdalne są tezy, że cywilizacja Islamu nie przedstawiała większej wartości, bo cyfry arabskie zapożyczyła z Indii, architekturę z Bizancjum itd.
Po zdobyciu Antiochii cześć krzyżowców porzuciła walkę o Jerozolimę i zaczęła budować swoje królestwo w nowo zdobytym mieście. Autor nie nazywa tego po imieniu, jako prywatę, lecz jedynie wyraża ogólnikowe ubolewanie.
Brutalne wymordowanie niechrześcijańskich mieszkańców Jerozolimy jakoś pomija, wspominając o podobieństwie do ofiar cywilnych w wojnie w Iraku.
Rozumiem, że intencja autora jest taka, że krucjaty nie były szczególnie złe. Być może dałoby się to obronić widząc je na tle najazdu Mongołów, który de facto zniszczył kulturę islamu. Rzecz w tym, że autor posuwa się zbyt daleko i przedstawia krucjaty jako akcje cywilizacyjne (wobec i islamu, i Bizancjum). Tymczasem były one świadectwem niemocy Zachodu. Rozwijały się chaotycznie, bez koordynacji, były marnotrawieniem środków, jakie wyprodukowała gospodarka Zachodu, były świadectwem brutalności Europejczyków. Jeżeli w ogóle miałby jakiś pozytywny skutek to jako eksport agresji poza Europę. Ale nie przyniosły długotrwałych korzyści. Przez kompletny brak dyplomatycznego nadzoru skłóciły Zachód z Bizancjum, co doprowadziło do upadku Bizancjum w 1453. Były świadectwem, że Europa nie potrafi się zjednoczyć - co ie zmieniło się do dziś. Jeśli "Bóg tak chciał", to chyba nas nie lubi.

Książka zawiera wiele dokładnych danych, przez co budzi zaufanie, ale pokazuje się je nadużywać swoją tendencyjnością. Autor dyskretnie pomija niewygodne fakty. Skupię się na krucjatach. Autor zarzuca Bizancjum, że było dekadenckie, a potem dodaje, że Fryderyk II załatwił sprawę z islamskimi władcami Jerozolimy w drodze negocjacji, czyli po bizantyjsku, a nie na drodze...

więcej Pokaż mimo to

avatar
76
50

Na półkach: , ,

Prawda nie ma wielkiego znaczenia. Dla większości ludzi liczy się utarta opinia. Pan Mozgol wykonał tytaniczną pracę, którą niestety docenią nieliczni.

Prawda nie ma wielkiego znaczenia. Dla większości ludzi liczy się utarta opinia. Pan Mozgol wykonał tytaniczną pracę, którą niestety docenią nieliczni.

Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    32
  • Przeczytane
    12
  • Posiadam
    3
  • Historia
    2
  • Chcę kupić
    1
  • 2.Wiara
    1
  • Informatorium
    1
  • Ulubione
    1
  • Kupić
    1
  • Do kupienia
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Białe karty Kościoła


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne