Wandalizm rewolucji

Okładka książki Wandalizm rewolucji François Souchal
Okładka książki Wandalizm rewolucji
François Souchal Wydawnictwo: Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego Seria: Biblioteka Kwartalnika Kronos historia
historia
Biblioteka Kwartalnika Kronos
Le vandalisme de la Révolution
Fundacja Augusta hr. Cieszkowskiego
2016-01-01
2016-01-01
Paweł Migasiewicz
historia sztuka francja rewolucja

Wyjątkowo interesująca, napisana bardzo przystępnym językiem (zdecydowanie bliżej tej książce do lektury popularnonaukowej niż stricte naukowej)opowieść o ciemnej, wciąż stosunkowo słabo omawianej stronie Wielkiej Rewolucji Francuskiej. Nawet dziś, po ponad 200 latach, we Francji i na świecie powszechnie spogląda się na okres po 1789 roku w sposób dość idealistyczny - mówi się o zniesieniu ucisku, woli ludu, prawach człowieka, natomiast Souchal w wyjątkowo dobitny sposób wykazuje, jak wiele zniszczenia i nieodwracalnych szkód przyniósł Francji ów "postęp". Trudno bowiem powstrzymać oburzenie, czytając o bezczeszczeniu królewskich zwłok, rozbiciu ampułki ze świętym olejkiem z Reims, czy o paleniu obrazów, a przecież to dopiero wierzchołek góry lodowej, bowiem "Wandalizm rewolucji" wymienia znacznie większą ilość efektów niszczycielskiej siły rewolucji.

Książka posiada jednak, oczywiście, pewne wady. Souchalowi zdecydowanie brakuje obiektywizmu (trudno się mu w gruncie rzeczy dziwić, ponieważ jako historyk sztuki musi szczególnie silnie przeżywać zdewastowanie licznych zabytków, niemniej jednak jako badacz powinien zachować nieco większy dystans). Nie powstrzymuje się od wartościujących, niekiedy sarkastycznych i bardzo kąśliwych opinii, które nadają lekturze "smaczku", ale jednocześnie prowokują nieco do pytania, czy jest to pewno rzetelne podejście do sprawy. Ponadto czasem można odnieść wrażenie powtarzalności ze strony autora - część rozdziałów spokojnie dałoby się połączyć i odrobinę skrócić.

"Wandalizm rewolucji" z pewnością zainteresuje osoby zainteresowane rewolucją francuską (zwłaszcza, jeśli chcą ją poznać z mniej znanej i omawianej strony),a także historią sztuki. Nie powinna przysporzyć większej trudności czytelnikowi, zaś przekład jest wyjątkowo dobry.

• Losowany TBR na 2024 (12 książek)
  • 📜Historyczne
  • Historia i kultura
  • 🎓Naukowe/Popularnonaukowe
  • Historia sztuki

Dodaj cytat z książki Wandalizm rewolucji