rozwińzwiń

Opera żebracza

Okładka książki Opera żebracza John Gay
Okładka książki Opera żebracza
John Gay Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy literatura piękna
108 str. 1 godz. 48 min.
Kategoria:
literatura piękna
Tytuł oryginału:
The Beggar's Opera
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1959-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1959-01-01
Liczba stron:
108
Czas czytania
1 godz. 48 min.
Język:
polski
Tłumacz:
Juliusz Żuławski
Tagi:
Maria Hiszpańska-Neumann Juliusz Żuławski
Średnia ocen

6,8 6,8 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Okładka książki Dekada Literacka nr 26 (31)/1991 George Gordon Byron, Marcin Ciupek, Sándor Csoóri, Edward Estlin Cummings, Janina L. Cunnely, Barbara Czałczyńska, John Gay, Edward Gorey, Alfred Edward Housman, Langston Hughes, Agnieszka Jodlińska, Wanda Ładniewska, Walter Savage Landor, David McCord, Jerzy Pachlowski, Dorothy Parker, Redakcja pisma Dekada Literacka, Bogdan Rogatko, Marek Rostworowski, Małgorzata Ruda, Agnieszka Sabor, Ryszard Siwek, Witold Turdza, Debora Vogel, Marta Wyka, Joanna Wysiecka
Ocena 7,0
Dekada Literac... George Gordon Byron...

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
6,8 / 10
5 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
163
163

Na półkach: , , , ,

"Pieniądze to proszek do czyszczenia złej sławy"

Akcja rozgrywa się w środowisku paserów i "łapiłotrów", przestępców i prostytutek. Peachum trzyma w garści bandę złodziejaszków i bandytów. Czerpie korzyści z ich działalności, ale nie ma skrupułów, by wysyłać złoczyńców na szubienicę, gdyż to również przynosi mu zastrzyk gotówki. Problem pojawia się, gdy Polly, jego córka, zawiadamia go, że jest w związku z Macheathem, przywódcą bandy. Myli się jednak, sądząc, że ukochany jest jej wierny...

Utwór pomyślany był jako satyra na sztuczność opery włoskiej i z tego zadania wywiązuje się znakomicie. We wstępie i w ostatniej scenie trzeciego aktu jesteśmy świadkami rozmowy Żebraka i Komedianta, którzy w imieniu autora nakreślają cel utworu. Konkluzja dzieła jest doprawdy znakomita :)

Na uwagę zasługuje język utworu, który poetycki na pewno nie jest. Ale ta wulgarność i dosadność wcale nie rażą, wręcz przeciwnie - wpływają na autentyzm "Opery żebraczej". Tematyka utworu jest dość unikalna, podobnie jak jego bohaterowie, nb. pełnokrwiści i intrygujący, co na pewno może zachęcić do lektury.

Smaczku może dodać fakt, że główni bohaterowie dzieła są wzorowani na prawdziwych postaciach żyjących za czasów autora. Teraz wiele aluzji jest mało czytelnych, ale w ich zrozumieniu, podobnie jak w zrozumieniu idei "Opery żebraczej" pomaga wstęp przygotowany przez tłumacza (Juliusza Żuławskiego).

Jest zabawnie, interesująco i zaskakująco. Czego chcieć więcej?
Polecam!

"Pieniądze to proszek do czyszczenia złej sławy"

Akcja rozgrywa się w środowisku paserów i "łapiłotrów", przestępców i prostytutek. Peachum trzyma w garści bandę złodziejaszków i bandytów. Czerpie korzyści z ich działalności, ale nie ma skrupułów, by wysyłać złoczyńców na szubienicę, gdyż to również przynosi mu zastrzyk gotówki. Problem pojawia się, gdy Polly, jego córka,...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    8
  • Przeczytane
    5
  • Oświecenie
    1
  • Posiadam
    1
  • Ulubione
    1
  • Dramat/poemat dramatyczny
    1
  • Studia - lektury dodatkowe (dla WOT)
    1
  • Klasyka - XVIII w.
    1
  • Dramat
    1
  • Powieści
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Opera żebracza


Podobne książki

Przeczytaj także