Lanzarote

Vintage
2004-06-03
2004-06-03
009944836X

Bardzo dobra rozprawka o upadającym (moralnie) Zachodzie. Niby nic nowego u Houellebecqa, a jednak wciąga. Problemy społeczeństwa zachodnioeuropejskiego (tym razem, o dziwo, głównie belgijskiego, a nie francuskiego) przeniesione na afrykańską, choć formalnie hiszpańską wyspę. Tu spotykają się "wynaturzeni" turyści z kilku europejskich państw i zaczyna się - jak to u francuskiego mistrza - seks, nihilizm, znudzenie... Część akcji dzieje się w wielokulturowej Belgii, gdzie z kolei dochodzą: wątek pedofilski i trudnych relacji międzykulturowych (jeśli ktoś śledził wydarzenia w Brukseli po meczu Belgia - Maroko po Mundialu 2022 to wie, o co chodzi). Houellebecqu uwielbia te tematy i uwielbia prowokować. Dobrze napisane.

Czyta się gładko, jak każdą pracę Houellebecqua. Piszę pracę, bo to zdecydowanie bardziej opowiadanie niż książka. Jak zwykle u MH mamy tu pełno wyuzdanego seksu (tym razem w międzynarodowej obsadzie) i wątków upadania cywilizacji zachodniej. Mimo, że rzecz dziej się na tytułowej kanaryjskiej wyspie, to część fabuły poświęcona jest upadkowi współczesnej Belgii, państwa, które "nie powinno nigdy powstać". Nie chodzi tu jednak o wieczne spory między Walonami a Flamandami, a o kilka innych spraw: kultury (niektórych) migrantów mocno nie przystającej do kultury zachodniej (temat mocno lubiany przez MH),sekt i pedofilii. Z Możliwością Wyspy ma tylko trochę wspólnego.

Nowela Houellebecqa, która w przyszłości przekształci się w powieść "Możliwość wyspy". Wydźwięk tej książki jest typowy dla Houellebecqa, anty-konsumpcjonistyczny, antyhedonistyczny. Pojawia się tutaj protoplasta sekty Elohim, do której przyłącza się jeden z bohaterów.
Co ciekawe wyreżyserowany przez Houellebecqa "Możliwosć wyspy" opiera się w pewnej mierze na historii opisanej w tej właśnie noweli.

Polecam wszystkim, którzy cenią sobie ostry i bezkompromisowy styl pisania Houellebecqa. W zwięzłej formie można tutaj odnaleźć wszystko to co będzie przebijało się w kolejnych powieściach.

Niestety, dość rozczarowująca w porównaniu z innymi tego autora. Bardziej dłuższe opowiadanie niż książka.

• Kultula
  • Nie posiadam