Listy starego diabła do młodego

Okładka książki Listy starego diabła do młodego
C.S. Lewis Wydawnictwo: Media Rodzina filozofia, etyka
2012-09-20
Stanisław Pietraszko
chrześcijaństwo etyka diabeł

więcej Więcej

Z początku płynęłam przez listy i chłonęłam każdą filozofię w nich przesłaną, jednak końcowe listy stały się ciężkie i można było odnieść wrażenie, że są pisane na siły. Mimo wszystko polecam dla wszystkich - zarówno tych wierzących, jak i nie.

Cóż, zdecydowanie nie należę do "target audience" tej książki. Sięgnęłam po nią, licząc na uniwersalne wskazówki dotyczące mechanizmów działania "zła" - no i się zawiodłam. Owszem, znalazłam kilka trafnych uwag, ale całość mnie nużyła i irytowała. Lewis pokazał się jako konserwa, która swoją "konserwowością" zawstydziłaby gulasz angielski. Oto pomiędzy całkiem rozsądnymi...

Lewis to geniusz. Dawno nie czytałam książki, która tak dobrze opisywała by sposób postępowania człowieka i pokazywała by cienką granicę między dobrem, a złem.
Listy starego diabła zmuszają do przemyślenia motywów swoich poczynań życiowych i spojrzenia na siebie w bezwzględnie szczerym zwierciadle diabelskiej sztuki kuszenia. Polecam każdemu nie tylko osobom wierzącym
To...

Nie ma lepszej książki o świecie duchowym niż ta. Po prostu nie ma. Wszystko inne jest tylko jej cieniem. Szkoda, że autor już nie żyje. Był doskonałym twórcą.

Niezwykła książka, czuć, że autor był niezwykle wykształconym i mądrym człowiekiem. Skłania do zastanowienia się nad wieloma sprawami. Dla wielu będzie przełomem i może zmienić ich życie.

"Jeśli chodzi o diabły, istnieją dwa równie wielkie, a równocześnie przeciwstawne sobie błędy, w które może popaść nasze pokolenie. Jednym z nich jest niewiara w ich istnienie. Drugim wiara i przesadne, a zarazem niezdrowe interesowanie się nimi.
One same są jednakowo zadowolone z obu błędów i z tą samą radością witają zarówno materialistę, jak i magika".

Zastanawia Was...

Pewnie większość z Was zna C.S. Lewisa jako autora „Opowieści z Narnii”. Zanim jednak w 1950 roku miliony czytelników odnajdzie przejście do Narnii w starej szafie, to wcześniej (1942) światło dzienne ujrzą „Listy starego diabła do młodego”.

O czym mogą pisać diabły i dlaczego w ogóle sięgnęłam po taką korespondencję?

Książkę przeczytałam z polecenia, a intrygujący tytuł...

7/10

Książka fenomenalna zarówno dla katolików, jak i również dla osób niewierzących. Forma listów jest przystępna i napisana w sposób intrygujący. Sama treść nader uniwersalna, ponieważ dotyka obiektywnych prawd moralnych. Ponadto zdolność Lewisa w łączeniu wątku metafizycznego, a tym co realne w naszym świecie - jest godne uznania. Taka metoda sprawia, że mamy do czynienia z...

List o poświęcaniu czasu - trafione w punkt

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

3 651
    3 605