Trendy października lubimyczytać.pl

LubimyCzytać LubimyCzytać
02.11.2020

Jesień rozpieszcza nas licznymi premierami książkowymi. A jakie tytuły wzbudziły największe zainteresowanie internautów w październiku? Na pierwszym miejscu spore zaskoczenie! Ciekawie jest także na ostatniej pozycji TOP 10, na której znalazła się książka z 1942 roku. W ostatnich dniach zrobiło się o niej głośno za sprawą pewnego cytatu.

Trendy października lubimyczytać.pl

„Wiele do stracenia” to debiut, który od razu po premierze zyskał sporo zainteresowania, a chwali go m.in. Andrzej Pilipiuk. Ryzykowna gra na giełdzie, imponujące fortuny, zwroty akcji i walka o miłość – autor, Marek Marcinowski, wcześniej napisał książkę będącą efektem trzech lat pracy z ekspertami giełdowymi, teraz zaś przedstawia żarłoczny świat finansjery w powieści sensacyjnej.

Na drugim miejscu publikacja, którą uhonorowano tegoroczną Nagrodą Nike. „Baśń o wężowym sercu albo wtóre słowo o Jakóbie Szeli” to powieść z elementami fantastyki, a jej autor, Radek Rak, z zawodu jest lekarzem weterynarii. W laudacji podkreślano, że książka ta „przypomina o potrzebie mitu, podpowiada, że pod powierzchnią rzeczywistości – u podszewki rzeczy, w ciemności fastrygowanej plączącą się fosforescencją – pulsują dawne mitologie, zapomniane klechdy, tajemnicze fabulacje". W serwisie lubimyczytac.pl powieść ma mocną średnią 7,7 / 10.

Ostatnie miejsce na podium zajmuje „Pokora” Szczepana Twardocha. Na podstawie innej książki autora, „Króla”, nakręcono serial, który swoją premierę będzie miał już za kilka dni – 6 listopada (czekającym na tę produkcję polecamy spotkanie ze Szczepanem Twardochem, które odbyło się w ramach Festiwalu Conrada – transmisja do obejrzenia na fanpage’u lubimyczytać.pl). Tymczasem najnowsza książka to wielopłaszczyznowa opowieść o rewolucji i wojnie.

Na czwartym miejscu kolejna nowość. „Grube wióry” standupera Rafała Paczesia to powieść o współczesnych mężczyznach. „To nie zestaw żartów i grepsów, a ciekawa, pełna wnikliwych obserwacji i wniosków historia”, pisze użytkownik Bartek. Piątą pozycję zajmuje książka także pojawiająca się po raz pierwszy w zestawieniu – „Służąca” Alicji Sinickiej. Autorka przyzwyczaiła już czytelników do trzymającej w napięciu akcji, w której centrum znajduje się kobieta. Tytułowa bohaterka rozpoczyna pracę w pewnej rodziny nie wiedząc, jakie tajemnice kryją jej członkowie i nie spodziewając się roli, jaką przyjdzie jej grać…

„Opowieść podręcznej” znów udowadnia swoją uniwersalność. Po tym, jak przypomniano o niej czytelnikom za sprawą popularnego serialu HBO, dziś mówi się o tym tytule w kontekście strajków kobiet. O czym opowiadała książka Margaret Atwood? Proponujemy sięgnąć do tekstu Marcina Waincetela, który opisywał kulturowy fenomen opowieści o Offred i przypominał, jak autorka odmalowała obraz zniewolenia kobiet.

W TOP 10 znalazła się także książka nagrodzona Nike Czytelników. „27 śmierci Toby’ego Obeda” Joanny Gierak-Onoszko cieszy się średnią 8,2 / 10, a w serwisie lubimyczytać.pl wystawiono temu reportażowi blisko 2 tys. ocen.

„To było mistrzostwo reporterskie. Z jednej strony książka wciąga okrutnie, a z drugiej strony okrutnie przeraża treścią. Sielski obraz Kanady mlekiem i miodem płynącej runął mi przed oczami i roztrzaskał moje dotychczasowe wyobrażenie o niej na drobne kawałki. Okazuje się bowiem, że byłam jednym z wielu ludzi, którzy Kanadę kojarzyli z syropem klonowym i »Anią z Zielonego Wzgórza«. Co za ignorancja” – pisze użytkowniczka niko8025.

Ósme miejsce zajęła w październiku laureatka Plebiscytu Książka Roku 2018 w kategorii Literatura piękna. Katarzyna Nosowska wraca z kolejną publikacją. „Polecam wam cudowną formułkę na lęk przed tym, co ludzie powiedzą, a brzmi ona: I co z tego? Nic z tego” – mówi autorka. „Powrót z Bambuko” to zbiór zabawnych i pobudzających do refleksji felietonów, pełen charakterystycznego dla Nosowskiej ironicznego dystansu. Dziewiąta pozycja należy do regularnie pojawiającej się w zestawieniu Melissy Darwood, która w październiku przykuła uwagę internautów romansem biurowym pod tytułem „Mój szef”.

Ostatnia lokata w pierwszej dziesiątce października nie przypadła żadnej gorącej nowości, lecz książce z 1942 roku, o której głośno zrobiło się za sprawą cytatu kopiowanego i przekazywanego dalej w mediach społecznościowych. Cytat miał pochodzić z książki C.S. Lewisa – dotyczył rozmowy dwóch diabłów o lęku ludzi przed chorobą. Jednak w „Listach starego diabła do młodego” nie znajdziemy takiego fragmentu – został on wymyślony i błędnie przypisany autorowi „Opowieści z Narnii”. Tekst, według którego autor miał przewidzieć pandemię i wynikający z niej lockdown, najpierw pojawił się w wersji angielskiej, a o sprawie już w lipcu tego roku pisał Reuters.

Okładki 10 najpopularniejszych w październiku książek

Zestawienie TRENDY miesiąca pokazuje, które książki były najczęściej odwiedzane w serwisie lubimyczytać.pl i miały średnią ocenę powyżej 7,0. To internauci kreują zainteresowanie danym tytułem: wchodzą do serwisu zainteresowani np. reklamą, audycją, wywiadem, wzmianką w prasie, radiu lub telewizji. Nie znamy wszystkich powodów, dla których użytkownicy wyszukują akurat dane tytuły, jednak możemy z czystym sumieniem napisać, że kiedy 3 miliony osób odwiedzających serwis miesięcznie wybiera konkretne podstrony książek, to znaczy, że są one popularne. 

W zestawieniu TOP 100 znajdują się książki ze średnią ocen powyżej 7,0. 

Zobacz wszystkie książki ujęte w zestawieniu TOP 100

[ec]


komentarze [1]

Sortuj:
Niezalogowany
Aby napisać wiadomość zaloguj się
LubimyCzytać 02.11.2020 10:44
Administrator

Zapraszamy do dyskusji.

Czytelnicy oznaczyli ten post jako spam Zobacz ten post