Pismo Święte Starego i Nowego Testamentu. Biblia Tysiąclecia

1632-01-01
Data 1. wydania:
1982-01-01
Zespół Biblistów Polskich z inicjatywy Benedyktynów Tynieckich
Biblia Biblia Tysiąclecia Pismo Święte Stary Testament Nowy Testament Jezus Chrystus chrześcijaństwo katolicyzm monoteizm Kościół ewangelia

Dziękuję Bogu za objawioną Prawdę o Nim, o nas, o świecie, która oświetla Drogę do Życia, i to wiecznego!

Miałam kryzys i jednocześnie postanowienie, że przeczytam, ale nie umiem się utożsamić z treścią. To bardzo brutalna historia, pełna przemocy. Wokół jest bardzo dużo interpretacji tekstów biblijnych, które nie wynikają z treści. Stary Testament mam prawie za sobą. Nie wiem jak na mnie wpłynie Nowy Testament, wiem jednak, że postanowiłam nie wystawiać oceny.

najważniejsza Księga w dziejach ludzkości.

najważniejsza Księga w dziejach ludzkości.

Wszak jestem w trakcie słuchania tego znakomitego słuchowiska, jakże cennej i wartościowej Księgi.
Naszły mnie pewne refleksje i chce napisać tu adekwatnie do miejsca i Książki.

Myślisz że to marnotrawstwo?
Marnotrawstwo moich słów?

Czy człowiek jest w stanie zrozumieć Boga?
Czy Bóg może dać sam się poznać człowiekowi?
Czy pyłek może poznać i zrozumieć człowieka, a człowiek pyłek?
A jeśli tym przysłowiowym pyłkiem jest nić DNA, czyż nie poznajemy tego prochu, w naszych rekach, a w nim, w DNA jest jednocześnie moc naszych danych.

Wiedz, że ten sam Boski deszcz pada i dla zboża i dla chwasta i dla morza i dla ziemi jak też gór i dla kamieni.
Dla kata i straceńca.
Tak siostry i dla brata.
Normalnego czy też złego.
Dla białego i czarnego.
Nasza Ziemia, dzięki Niemu karmi wszystkich i jak człowiek nie wybiera, kto komu ile czego za ile i co mu (mi) się opłaca.

Dlaczego nie da się zbyt długo patrzeć na Słońce gołym okiem?
Bo tak razi jego blask, moc i światło i grozi to kalectwem.
JEGO blask jest niekoniecznie bardziej mocniejszy, a i jednocześnie nieskończenie bardziej przyjazny!
Paradoksalnie...
Czy jesteś w stanie zrozumieć to?
Ten tylko przykład tak prosty jak on sam, a jednocześnie skomplikowany jak złożoność życia.

Słońce, pomidor rumieni i ogórka zieleni ale czerwieni też zazdrość na twarzy i psuje piwo gdy długo nań świeci.
Pieprzyć może każdy. czy solić też?
Nie każdy może. Niech Pan, Pani, powie.

Pisał to SLOŃY ART

Naszły mnie pewne refleksje i chce napisać tu adekwatnie do miejsca i Książki.

Myślisz że to marnotrawstwo?
Marnotrawstwo moich słów?

Czy człowiek jest w stanie zrozumieć Boga?
Czy Bóg może dać sam się poznać człowiekowi?
Czy pyłek może poznać i zrozumieć człowieka, a...

Osobiście jako osoba starająca się wierzyć Biblijnie w nurcie protestanckim, uznaję Biblię, która jest zbiorem 66 ksiąg, inspirowanych przez Trójjedynego Boga. Powyżej jest Słowo wydaniu katolickim. Biblia jest dla mnie głosem Boga. Wyznacznikiem moralnym i etycznym. I mocą Bożą prowadzącą do zbawienia i pomagającą w procesie uświęcania. W przeszłości żyłem i poruszałem się w wyznaniu rzymskokatolickim. Nie znałem Biblii. Budziła we mnie rodzaj irytującego napięcia. Odkąd - dzięki łasce - zacząłem czytać Słowo jakość mojego życie uległa radykalnej zmianie. Opuściłem nurt katolicki. Cząstkowo zrozumiałem zastępczą ofiarę Jezusa na krzyżu....i stał się przełom. Obecnie staram się nie grzeszyć z wdzięczności za to co wydarzyło się na Golgocie. Nie jak kiedyś z lęku przed osądem i karą. A TO ROBI RÓŻNICĘ. Dziękuję Ci Bożę za Twoje Słowo. Dziękuję za niezasłużoną łaskę wiary i zbawienie. Sola Scriptura!!!

Moim zdaniem Biblia powinna być podzielona na Stary i Nowy Testament. Stary Testament jest wartością znacznie bardziej uniwersalną, ponieważ zawiera opisy wczesnych wierzeń i rytuałów. Niewiele jest zapisów, które tak dokładnie opisywały życie ludów na przestrzeni tysięcy lat. Czytanie starego testamentu przypomina wizytę w muzeum starożytności, gdzie pierwsze eksponaty jawią się jako prymitywne i niedoskonałe. Z czasem, gdy mijamy kolejne stulecia zauważamy jak ludzie się rozwijali i doskonalili w słowie- dochodzimy do alegorycznych ksiąg m.in. Hioba. Oprócz tego, Biblia jest książką, którą powinna przeczytać każda osoba urodzona w Polsce. Jest to niesamowite zderzenie się z duchem w którym zostaliśmy wychowani. Już od pierwszych stron uderzyło mnie rozdźwięk pomiędzy tym co wpojono mi podczas lekcji religii oraz w kościele a informacjami, które rzeczywiście są zapisane w Biblii. Książka, owiana niezwykłą i niekwestionowaną legendą na której oparto świat zachodni. Tym większym może być zdziwienie czytelnika, który zauważy, że legenda nijak ma się do tego świata oraz do luźnej interpretacji zbiorowości kościoła.

Książka religijna, ale też ma w sobie dużo mądrości. Zalecam przeczytać Cztery Ewangelie oraz mądrości Króla Salomona.

Przeraża mnie to co piszą o tej książce niektorzy uszytkofnicy. Postradaliście rozum?

Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Fundamentalna książka dla osób próbujących coś sobą reprezentować, bez względu na światopogląd wyznaniowy. Nie trzeba wierzyć w zamieszczone na kartach "Biblii" treści, wystarczy, iż je znamy. Warto odnieść się do myśli R. Dawkinsa:
"Muszę przyznać, że nieco mnie zaskakuje nieznajomość Biblii bardzo powszechna wśród ludzi, którzy swą przygodę z systemem edukacyjnym zakończyli dekadę czy kilka później niż ja. A może to nawet nie problem dziesięcioleci. Robert Hinde w bardzo mądrej książce „Why Gods Persist” [Dlaczego bogowie przetrwali] pisze, że według badań przeprowadzonych przez Agencję Gallupa już w roku 1954 trzy czwarte amerykańskich chrześcijan (tak katolików, jak protestantów) nie potrafiło wymienić imienia nawet jednego starotestamentowego proroka, ponad dwie trzecie nie wiedziało, kto wygłosił Kazanie na Górze, a dla znacznej części pytanych Mojżesz był jednym z dwunastu apostołów. Przypomnę, że badanie przeprowadzono w Stanach Zjednoczonych, które już wówczas były jednym z najbardziej religijnych państwa wśród krajów rozwiniętych.
W Biblii można znaleźć fragmenty o olbrzymiej literackiej wartości, by wspomnieć choćby „Pieśń nad Pieśniami” czy niezrównaną „Księgę Koheleta” (jak mi mówiono, hebrajski oryginał jest tekstem równie świetnym). Jest jednak inny powód, dlaczego znajomość Biblii jest niezbędnym elementem przyzwoitej edukacji – nasza literatura i kultura czerpią z tej księgi pełnymi garściami. Podobnie zresztą funkcjonuje w naszej kulturze mitologia Greków i Rzymian (o bogach antyku tez uczymy się w szkole, ale nikt nie każe nam w nich wierzyć). Oto więcej niż krótka lista biblijnych (i zainspirowanych Biblią) fraz, zdań i sentencji, które na stałe zagościły w naszych językach, od wielkiej poezji po wyświechtane klisze, popularne powiedzenia i przysłowia.
Napełniajcie ziemię i czyńcie ja sobie poddaną/ Na wschód od Edenu/ Żebro Adama/ Znamię Kaina/ Matuzalemowy wiek/ Miska soczewicy/ Sprzedać pierworództwo/ Drabina Jakubowa/ Niewidomy w Gazie/ Sól ziemi/ W brzuchu wieloryba/ Plagi egipskie/ siedem krów tłustych i siedem krów chudych/ Złoty cielec/ Obcy w obcym kraju/ Krzew gorejący/ Słup soli/ Trąby jerychońskie/ owoc zakazany/ znak czasów/ Kraina mlekiem i miodem płynąca/ Oko za oko, ząb za ząb/ Grzech wasz dosięgnie was/ Filistyni/ Dawid i Goliat/ Jezabel/ Królowa Saby/ Mądrość Salomona/ Salomonowy wyrok/ Cierpliwy jak Hiob/ Arka Noego/ Lewiatan/ Marność nad marnościami/ Jest czas sadzenia i czas wycinania/ Kwaśne winogrona/ Lisy w winnicy/ Przekuwać miecze na lemiesze/ Żywot mi obmierzł/ Jedzmy, pijmy, bo jutro pomrzemy/ kto sieje wiatr, zbiera burzę/ Sodoma i Gomora/ Nie samym chlebem człowiek żyje / Nadstaw drugi policzek/ Perły przed wieprze/ Wilk w owczej skórze/ Płacz i zgrzytanie zębów/ Strząsnąć kurz z sandałów/ Kto nie jest ze mną, jest przeciwko mnie/ Przemienić wodę w wino/ Królestwo moje nie jest z tego świata/ Bogu, co boskie, a cesarzowi, co cesarskie/ Salomonowy wyrok/ Faryzeusze/ Kto pierwszy rzuci kamieniem/ Nikt nie jest prorokiem we własnym kraju/ Czterdzieści batów/ Głos wołającego na puszczy/ Wilk i owca/ Judasz/ Rzeź niewiniątek/ Mirra, kadzidło i złoto/ naród wybrany/ W jaskini lwa/ W drodze do Damaszku/ Niewierny Tomasz/ Powstać z grobu/ Wieczny Tułacz/ Armagedon/ Apokalipsa/ Jeźdźcy Apokalipsy/ Wieża Babel/ Cham/ Ucho igielne/ De profundis/ Quo vadis/ Umywam ręce/ Szabat jest dla człowieka, nie człowiek dla szabatu/ Wdowi grosz/ Grona gniewu/ Zagubiona owieczka/ Syn marnotrawny/ Azaliż jestem stróżem brata mego/ Dobry Samarytanin/ Z Szawła Paweł/ Droga na Golgotę/ Ponieść swój krzyż/ Jam jest Alfa i Omega.
Wszystkie te zwroty i wyrażenia zaczerpnięte zostały wprost z Biblii i nie ulega najmniejszej wątpliwości, że nieznajomość tej księgi znacząco upośledza odbiór dzieł literackich, i to nie tylko dzieł „literatury wysokiej”; odwołania takie możemy znaleźć i u lorda Byrona, i w "My fair lady". Kolejnym pisarzem, który pełnymi garściami czerpał z biblijnego kanonu, był P.G. Wodehouse. Na stronicach jego satyrycznych powieści znaleźć pewnie by można większość sformułowań cytowanych powyżej i jeszcze całe mnóstwo innych, jeden z bohaterów Wodehouse'a był zresztą bardzo dumny z nagrody, jaką jeszcze w szkole otrzymał za świetną znajomość Pisma.
Skoro literatura lżejszego lotu jest tak pełna biblijnych odniesień i aluzji, trudno się dziwić, że literatury wysokiej dotyczy to w jeszcze większym stopniu. Naseeb Shakeen znalazł w dziełach Szekspira ponad trzysta takich przykładów, a jego opracowanie jest często cytowane i powszechnie uznawane za bardzo rzetelne. Bardzo wiele ciekawych informacji znaleźć też można w Bible Literacy Report, opublikowanym w Fairfax w Wirginii (co prawda, za pieniądz Templetona, ale niech tam). Trudno jednak nie zgodzić się z wyrażoną w tej książce opinią, że znajomość Biblii jest niezbędna, jeśli ktoś chce rzeczywiście poznać i zrozumieć angielską literaturę; to zresztą zgodna opinia wykładowców i nauczycieli tego przedmiotu. Oczywiście to twierdzenie odnosi się do wszystkich wielkich literatur europejskich, choćby francuskiej, niemieckiej, włoskiej, rosyjskiej czy hiszpańskiej. Dla literatury arabskiej zapewne tym samym będzie znajomość Koranu, a dla mieszkańców Indii znajomość Bhagawad Gity. (Dzieło Wagnera zaś w pełni docenić może tylko ktoś, kto ma jakie takie pojęcie o mitologii germańskiej – a warto, bo jak twierdzą wtajemniczeni, muzyka Wagnera jest znacznie lepsza, niż to słychać).
Może teraz zakończę ten wątek. Mam nadzieję, że powiedziałem dość, by przekonać moich czytelników (może przynajmniej tych nieco starszych), ze światopogląd ateistyczny w żadnym wypadku nie wiąże się z żądaniem wyrzucenia Biblii i innych świętych ksiąg z programów szkolnych i z kanonu edukacyjnego. Światopogląd ten nie oznacza również, że nie wolno nam zachować sentymentu i przywiązania do kulturowej i literackiej tradycji judaizmu, anglikanizmu, katolicyzmu czy islamu. Bez kłopotu można nawet uczestniczyć w religijnych ceremoniach, jak śluby czy pogrzeby, nie akceptując całej nadprzyrodzonej otoczki i wierzeń, które historycznie wiążą się z tymi tradycjami. Można porzucić wiarę w Boga, nie tracąc nic z całego skarbu kulturowego dziedzictwa." Niniejsza treść stanowi fragment książki Richard'a Dawkins'a „Bóg urojony”. Są to poglądy i opinie autora wymienionej pozycji.