Zgroza w Dunwich i inne przerażające opowieści

H.P. Lovecraft Wydawnictwo: Vesper Seria: Zbiory opowiadań Lovecrafta w Vesper horror
2012-10-03

Oficjalne recenzje i

Groza w mistrzowskim wydaniu

[ 58 ] Link do recenzji

Konto usunięte

Uwielbiam ten zbiór opowieści!
Opowiadania które napisał H.P. Lovecraft są prawdziwymi dziełami!

Wiele opowiadań powtarza się z książki "Zew Cthulhu" tego samego wydawnictwa.

Przerażający to jest tutaj moment, kiedy zdajesz sobie sprawę, że "W górach szaleństwa" to rasistowska alegoria sprowadzania czarnoskórych do Stanów xDDD

Jak zawsze wspaniałe i trzymające w napięciu opowiadania Lovecrafta otulone bezkresną mgłą mrocznego klimatu.

Świetne opowiadania, utrzymane w specyficznym lecz dla mnie uwielbianym stylu Lovecrafta, polecam dla osób które lubią wytężać myślenie czytając książki.

Większość historii ze zbioru czytałem już w innym przekładzie, choć pewnie za jakiś czas odświeżę je w oferowanym tu przez wydawnictwo Vesper tłumaczeniu Macieja Płazy.

Co do opowiadań, z którymi zetknąłem się po raz pierwszy:

Dagon - 5 - Zadziwiająco krótkie. Kojarzę, że powstała cała ekranizacja. Na tej podstawie spodziewałem się czegoś znacznie bardziej rozbudowanego....

W tym tomie znajduje się opowiadanie, "Widmo nad Innsmouth", które jest dla mnie horrorem doskonałym. Na lepsze jak do tej pory nie natrafiłem. I stwierdzam to, nie będąc wcale jakimś zagorzałych fanem Lovecrafta. Książka jest poza tym przepięknie wydana (ilustracje!), przeklad jest swietny (doskonale oddaje staroswieckosc stylu pisarza), a posłowie dość wyczerpująco...

więcej Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to

Muszę przyznać, że nie było łatwo czytać tę książkę. Nie spodziewałem się, że dialogi będą stanowić mniej, niż 1% tej 800-stronicowej książki, a narracja będzie prowadzona w stylu kronikarskim. To chyba jednak nie jest styl, który preferuję, ale trudno, jakoś to zaakceptowałem.
Zdecydowanie nie można odmówić Lovecraftowi oryginalności (nawet po tylu latach) i tego, że jego...

Styl Lovecrafta, jak ocenia sam tłumacz, jest staroświecki - to czuć. Czuć głównie podczas żmudnego przedzierania się przez nieraz nużące opisy okoliczności, pełne przymiotnikowych kaskad, nie zawsze najlepiej oddziałujących na wyobraźnię. Ale jego styl jest również nie do podrobienia, głównie z uwagi na to, że nikt już dzisiaj tak nie pisze. Pomimo tych cech, to właśnie...

Klasyka gatunku. Zbiór historii, które swoim niesamowitym klimatem może nie sprawią, że będziemy skakać na fotelu z przerażenia, jednak poczujemy na karku delikatny powiew niepokoju. Zdecydowanie polecam do czytania wieczorami, przy zapalonej świeczce.

Dyskusje

3 015