Agatha Raisin i przeklęta wieś

Okładka książki Agatha Raisin i przeklęta wieś M.C. Beaton
Okładka książki Agatha Raisin i przeklęta wieś
M.C. Beaton Wydawnictwo: Edipresse Cykl: Agatha Raisin (tom 10) kryminał, sensacja, thriller
Agatha Raisin (tom 10)
Agatha Raisin and the Fairies of Fryfam
Edipresse
2012-11-26
2012-11-26
Monika Łesyszak
kryminał sensacja Agatha Raisin

Tom 10 cyklu.
Znamienne jest to, że gdziekolwiek by Agatha się nie znalazła wszędzie znajdzie zbrodnię albo zbrodnia ją.
Nie trzeba też czytać tomów po kolei, chociaż jakąś ciągłość mają.
Wiadomo - nie jest to literatura wysokich lotów, ale uprzyjemnia wieczór.

Wyhaczyłam błąd - nieprawdą jest, że cirrusy wywołują wichurę i rzęsisty deszcz, te chmury zwiastują front ciepły i powodują opady, które nigdy nie osiągają powierzchni ziemi.

Dla rozrywki książka warta polecenia.

Tom 10 cyklu.
Nie trzeba też czytać tomów po kolei, chociaż jakąś ciągłość mają.
Wiadomo - nie jest to literatura wysokich lotów, ale uprzyjemnia wieczór.

Pomysły Agaty na spędzenie wolnego czasu, i wydawanie pieniędzy, czasem mnie zadziwiają. Ale jednak trzeba przyznać, że Agata nigdy się nie nudzi, ale raczej zawsze dzieje się wokoło niej więcej niżby pragnęła. Chociaż oczywiście zazwyczaj to ona rzuca ten mały kamyczek, który powoduje lawinę.
Nie potrafi usiedzieć na miejscu i nie wtrącać się w życie innych. Po prostu musi się wtrącić, boby inaczej się udusiła.

Postanawia ostentacyjnie opuścić swoją wieś i Jamesa; ale ponieważ nie przychodzą jednak tłumy mieszkańców z kwiatami, aby ją powstrzymać - wynajmuje jedynie na jakiś czas dom w przypadkowej wsi, nie oglądając go wcześniej, pakuje koty i rusza w nieznane.

Na miejscu rzuca się w wir poprawiania wszystkiego na miejscu, wtrącania się do wszystkiego, a także poszukiwań mordercy -w czym dzielnie pomaga jej Charlie, którego wyraźnie bawi towarzystwo Agaty.
I ze wzajemnością.

Agata jest niesamowicie, fascynująco pełna życia, energii, entuzjazmu. Nawet jak cały wieczór przepłacze, bo jest stara, brzydka, samotna i coś tam jeszcze, to już rano jest jak nowa i rusza do działania.

Nie potrafi usiedzieć na miejscu i nie wtrącać się w życie innych. Po prostu...

Zabawna seria nietypowych kryminałów, Agatha Raisin jest niezmordowana w natykaniu się na kolejne zbrodnie i wpadaniu w kłopoty przez swoje wścibstwo. A wszystko to w "sielskiej" angielskiej wsi.

Sięgając po kolejny tom z tej serii, nie czekam już na zagadkę kryminalną. Morderstwa i śledztwo spadają na dalszy plan. Osobiste perypetie nieszczęśliwie zakochanej Agatki staja się ciekawsze. Znów jest Charles, tym razem o dziwo nie skąpy ;),znów James stara się unikać Agathy, a ona znów chce oszukać wszystkich, że jej na nim nie zależy. I co przy tym wszystkim znaczy zabójstwo starego Terry'ego :D

P.S. Tych książek nie da się strawić, gdy nie czyta się serii od początku.

Moje pierwsze spotkanie z Agathą Raisin nie należało do udanych🤷‍♀️ Natomiast "Aghata Raisin i przeklęta wieś" było już trochę lepsze niż poprzedniaczka (czyli "Agatha Raisin i martwa znachorka"). Było to miłe czytadło, lekkie i niewymagające🙂

Książki z cyklu są w sam raz do przeczytania w czasie wakacji, dają lekką rozrywkę z odrobiną humoru. Tym razem nasza "nowa panna Marple" po kłopotach i zawodzie miłosnym, wyjeżdża na jakiś czas do zapadłej wioski, gdzie ma nadzieję na spokój. Nic z tego, próbując pisać powieść "Morderstwo w dworze", jest podejrzana o zamordowanie właściciela dworu i musi rozwikłać zagadkę morderstwa, a nawet dwóch.

Raczej nie sięgnęłabym po książkę i sama ją przeczytała, aczkolwiek przesłuchanie jej jako audiobooka, w wykonaniu Pauliny Holtz nadrabia wszystko. Takie przyjemne "czytadełko" bez efektów WOW.

44/180/2021
Agatka znowu na gościnnych występach. W sumie słusznie, bo gdyby wciąż szukała morderców w swojej wiosce, w końcu musiałaby złapać siebie, bo ikt inny by się nie ostał, nawet słodki James. Tym razem w czapę dostaje mąż, więc żona jest najbardziej podejrzana. Niestety dla śledztwa, ma alibi, więc trzeba szukać innego sprawcy. A podejrzanych jak na lekarstwo… Za to w sprawach prywatnych (tzn. związku z Jamesem) zostaje podjęta ostateczna decyzja. Ostateczna jak na 10 tom serii, bo co dalej, to się zobaczy.

44/180/2021

Audiobook
Lektor: Paulina Holtz
Ocena: 9/10

Zdecydowanie jeden z najlepszych lektorów w Polsce, spośród lektorek jest najlepsza!

Audiobook
Lektor: Paulina Holtz