Nic, co ludzkie, nie jest ci obce

Okładka książki Nic, co ludzkie, nie jest ci obce Cynthia Pratt Nicolson
Okładka książki Nic, co ludzkie, nie jest ci obce
Cynthia Pratt Nicolson Wydawnictwo: Debit literatura dziecięca
40 str. 40 min.
literatura dziecięca
Debit
2011-01-01
2011-01-01
40 min.
Patrycja Zarawska

Książka według mnie słaba. Autorka daje odpowiedź na to, dlaczego smakują nam chipsy sięgając do czasów jaskiniowców i poszukiwania przez nich jedzenia. Nie ma tu nic o dodatkach chemicznych i uzależniających w jedzeniu.

Nie polecam książki na prezent - dużo w niej o bąkach, bekaniu i wymiotowanie 🙈

Grafika jest kwestia estetyki - do mnie bardzo nie trafiająca.

Nie polecam książki na prezent - dużo w niej o bąkach, bekaniu i wymiotowanie 🙈

Grafika jest kwestia estetyki - do mnie bardzo nie trafiająca.

Jako mama pięcioletniej dziewczynki jestem bardzo często zasypywana najróżniejszymi pytaniami. Dzieci jak to dzieci, ciekawe są świata i wszystkiego, co je otacza. Niektóre pytania mojej córki nie sprawiają mi problemu i potrafię na nie udzielić odpowiedzi. Ale bywają też takie, które z pozoru wydają się proste, a w rzeczywistości są kłopotliwe do wytłumaczenia. I tu z pomocą przychodzi książka popularnonaukowa autorstwa Cynthi Pratt Nicolson oraz Dianne Eastman pt "Nic, co ludzkie, nie jest mi obce. Czyli jak to jest, że czasami wychodzi z nas bestyjka".

"W tej książce przyjrzymy się niektórym zagadkowym "dziwactwom" i postaramy się wyjaśnić, dlaczego wciąż się nas trzymają." (s. 5)

O czym zatem dowiemy się z książki? Na samym początku poruszony został temat, kim właściwie jest człowiek, skąd się wziął, jakich ma przodków, czym się wyróżnia. Kolejne strony dostarczają dziecku wielu cennych informacji, z których dowie się m.in takich rzeczy jak:
- czym jest czkawka, skąd się bierze i dlaczego w ogóle występuje
- dlaczego ludziom tak bardzo smakują pokarmy, które w rzeczywistości są dla nich niezdrowe (chipsy, fast-foody, słodycze, tłuste dania)
- dlaczego wymiotujemy, odbija nam się oraz puszczamy bąki
- co powoduje, że nasze ciało całe się trzęsie, kiedy się boimy i czemu to służy
- czy konieczne są nam małżowiny uszne, aby słyszeć
- ile jest podstawowych emocji, które potrafi wyrażać człowiek i na czym polega choroba Möbiusa
- czy tylko człowiek potrafi ronić łzy
- dlaczego łaskotki uważane są przez nasz organizm za "udawany atak"
Tematów poruszonych w książce jest wiele, a każdy z nich został omówiony w prosty, obrazowy i bardzo rzeczowy sposób. Dodatkowo przeczytamy wiele interesujących ciekawostek dotyczących omawianych zagadnień. Wśród nich znajdziemy m.in informację o człowieku, który męczył się z czkawką przez 68 lat!, albo o innym, który wydał z siebie tak głośne beknięcie, iż jego natężenie wynosiło 107,1 decybela. Jeśli zastanawia Was, czy to faktycznie dużo, to wyobraźnie sobie, że było to o wiele głośniejsze, niż włączona metr od naszych uszu piła mechaniczna.

"Nic, co ludzkie, nie jest mi obce." to pozycja, która powinna zainteresować wielu młodych czytelników, ale również ich rodziców, którzy z pomocą tej książki będą w stanie odpowiedzieć swoim dzieciom na trudne do wytłumaczenia pytania padające z ich ust. Tym sposobem obie strony będą zadowolone i usatysfakcjonowane. Dzięki lekturze tej książki dzieci dowiedzą się wielu cennych informacji o ludziach oraz funkcjonowaniu ich ciała. Zamieszczone w środku ilustracje autorstwa Dianne Eastman dodatkowo urozmaicą czas spędzony na czytaniu. Są one pełne humoru i w ciekawy sposób obrazują omawiane w danej chwili zagadnienie. Polecam.

Moja ocena: 5/6
recenzja z mego bloga: http://magicznyswiatksiazek.blogspot.com/2013/06/253-nic-co-ludzkie-nie-jest-ci-obce.html

Czy wiecie, dlaczego miewamy czkawkę? Albo czemu w chwili zagrożenia trzęsiemy się ze strachu? Lub skąd w nas niepohamowany apetyt na fast foodowe jedzenie? Dlaczego nasz układ trawienny wydaje wszystkie te krępujące odgłosy? Albo czemu nie można samemu się połaskotać?

Oto pytania z rodzaju tych, jakie uwielbiają nam zadawać dzieci: dotyczące prozaicznych, pozornie oczywistych, często wstydliwych kwestii, które zdają się nie mieć naukowego uzasadnienia bądź wydają się nam na tyle mało istotne, że nie zaprzątamy sobie głowy szukaniem na nie odpowiedzi.
I właśnie rodzicom nękanym przez natarczywą, dziecięcą ciekawość generującą wszystkie te dziwaczne pytania, przychodzi w sukurs niniejsza książeczka. Jej autorki: Cynthia Pratt Nicolson, mająca na swym koncie liczne popularnonaukowe publikacje dla dzieci oraz ilustratorka, projektantka grafiki i wnętrz - Dianne Eastman, wpadły na ciekawy i niebanalny pomysł stworzenia książki, która wyjaśniałaby najmłodszym rozmaite kwestie dotyczące różnych aspektów ludzkiego życia, z którymi dziecko styka się każdego dnia, tłumaczyła mechanizmy i zjawiska zachodzące w organizmie, reakcje ciała na bodźce otoczenia - a wszystko to w formie łatwo przyswajalnych ciekawostek.
Trzeba przyznać, że autorki wykazały się nie tylko wyjątkową pomysłowością, ale i wszechstronną wiedzą; wyjaśnienia, jakich udzielają, poparte są naukowymi dowodami, brzmią rzetelnie i fachowo, a zarazem przystępnie i zrozumiale, bez problemu trafiają do wyobraźni i umysłu młodego czytelnika. Wiele zagadnień było i dla mnie sporym zaskoczeniem - na przykład fakt, że dręczącą nas do czasu do czasu czkawkę odziedziczyliśmy... po płazach. Autorki uwzględniły w publikacji również te kwestie, na które do dziś naukowcy nie znaleźli jednoznacznych odpowiedzi: czemu służy ziewanie i dlaczego jest zaraźliwe oraz jak doszło do tego, że człowiek zaczął mówić. Nie pozostawiają jednak pytań bez odpowiedzi przytaczając najbardziej rozpowszechnione hipotezy.
Sporym atutem książki jest to, że podkreśla indywidualność i wyjątkowość każdego człowieka przy jednoczesnym zwróceniu uwagi na fakt, jak wiele łączy każdego z nas nie tylko z innymi przedstawicielami ludzkiego gatunku, ale także z innymi żywymi istotami - współczesnymi i wymarłymi - oraz uświadomieniu, jak wiele z dzisiejszych reakcji i zachowań, rozwiniętych w toku ewolucji, odziedziczyliśmy po naszych praprzodkach. To bardzo ważna kwestia nie tylko z naukowego, ale również z etycznego punktu widzenia.
"Nic, co ludzkie, nie jest ci obce" to interesująca, nietypowa propozycja edukacyjna charakteryzująca się sporą rozpiętością wiekową - jest adresowana zarówno dla maluchów, jak i starszych dzieci. Obejmuje szeroką i intrygującą każde dziecko tematykę dotyczącą ludzkiego ciała i sposobu jego funkcjonowania. Udziela wyczerpujących, rzeczowych, a jednocześnie prostych, zabawnych i ciekawych odpowiedzi, które z pewnością znajdą uznanie w oczach tak młodych, jak i dorosłych czytelników. Dodatkowym atutem są przykuwające uwagę, wzbogacające treść kolażowe ilustracje oraz słowniczek trudniejszych wyrazów umieszczony na końcu książki. Serdecznie polecam wszystkim tę pomysłową i wartościową publikację.

Czy wiecie, dlaczego śmiejemy się, gdy ktoś nas łaskocze, ale sami nie potrafimy rozbawić się w taki sposób? A może wiecie, dlaczego jedna ręka dominuje nad drugą? Nie? Ok., to teraz trochę z innej beczki. Czy wiecie, dlaczego puszczamy bąki, mamy czkawkę i wymiotujemy?
Jeśli nie znacie odpowiedzi na powyższe pytania, a chcielibyście posiąść taką wiedzę, to polecam waszej uwadze książkę Nic, co ludzkie, nie jest ci obce, która wyszła z pod pióra duetu C. Pratt Nicolson i Dianne Eastman. Pierwsza z pań jest uznaną autorką licznych książek popularnonaukowych dla dzieci, choć obecnie prowadzi zajęcia na uniwersytecie. Pani Eastman jest zaś ilustratorką, wideografką, projektantem wnętrz i posiada swoją pracownię wśród lasów na południowym zachodzie kanadyjskiej prowincji Ontario.
Autorki wpadły na świetny pomysł napisania książki dla dzieci, która zawiera dużą dawkę informacji z różnych dziedzin życia człowieka. Wszystko podane jest w formie jednostronicowych ciekawostek okraszonych zabawnymi zdjęciami kolażami. Poruszane tematy są o tyle ciekawe, że dziecko na pewno o wielu z nich nie dowie się w szkole, ponieważ są zbyt kontrowersyjne
Często jest tak, że pewne czynności wykonujemy mechanicznie i nie zastanawiamy się skąd u nas taka umiejętność czy odruch. Znalazłam w tej pozycji naprawdę sporo informacji, o których wcześniej nie miałam pojęcia, chociaż na przykład stykam się z nimi na co dzień. Dodatkowo, książka pomogła mi już kilka razy, kiedy zostałam zaskoczona pytaniami mojego syna o to, dlaczego mamy dwoje uszu, albo dlaczego musimy spać (uwierzcie mi nie wystarczyło wyjaśnienie, że śpimy, bo jesteśmy zmęczeni i musimy nabrać energii). A wiecie na przykład, jak to się stało, że człowiek zaczął mówić? Ja nie wiem i naukowcy też do końca nie wiedzą. Istnieje jednak kilka teorii, o których możecie przeczytać właśnie tu.

Nic, co ludzkie, nie jest ci obce, to pozycja, która może służyć maluchom, ale również starszym uczniom. Forma i treść pozwala na dużą rozpiętość wiekową. Oczywiście przedszkolakowi, potrzebna będzie pomoc rodzica, który przeczyta i wytłumaczy trudniejsze słowa (można skorzystać z małego słowniczka na końcu książki),ale autorki podają treść w prosty i nieskomplikowany sposób, dlatego nawet mniejsze dzieci nie powinny mieć trudności ze zrozumieniem.
Zdjęcia kolaże bardzo przypadły do gustu mojemu synowi, ale także bratu, który ma trzynaście lat. Ja również bawiłam się świetnie podczas lektury i nawet dowiedziałam się kilku ciekawych rzeczy. Wiem już, że za to, że czasem mam ochotę skubnąć kawałek pizzy lub chrupnąć czipsika, odpowiedzialni są nasi jaskiniowi przodkowie. To po nich został nam niepohamowany apetyt, który budzi się w nas na widok suto zastawionego stołu. Jaskiniowcy nie mieli komfortu sięgnięcia do lodówki, kiedy czuli głód. Bywało tak, że przez długi czas mieli puste brzuchy zanim wreszcie udało się coś upolować. Jeśli już ktoś znalazł smakowity kąsek, zajadał się bez opamiętania, żeby zrobić zapasy. A nam, współczesnym odruch ten pozostał w genach…

Myślę, że to dobra pozycja dla małego i dużego odkrywcy!

To bardzo dobry pomysł, by zebrać w jednej książce informacje na temat tego, co w nas siedzi... a czasem na wierzch wychodzi. Brzmi tajemniczo? Zagadki związane z ewolucją człowieka da się naukowo wyjaśnić. I całe szczęście! Książka "Nic co ludzkie, nie jest mi obce. Czyli jak to jest, że czasem wychodzi z nas bestyjka" to nie lada gratka dla dociekliwych dzieci. Niejeden rodzic może czuć wsparcie, gdy na półce jest wolumin z odpowiedziami na pytania dotyczące człowieka. Bardzo ułatwia to przejrzysty układ książki.

Każdy rozdział to nowa porcja informacji. Dowiemy się na przykład, o tym:
- skąd bierze się czkawka?
- dlaczego nie możemy oprzeć się czipsom?
- dlaczego puszczamy bąki... i pawie?
- jaka jest tajemnica ludzkiego wzroku?
- dlaczego beczymy i jakie korzyści są ze śmiechu?
- po co nam rozmowy?
- dlaczego ziewamy?
- po co nam zabawa?

Poznamy więc wiele ciekawych zjawisk, które zachodzą w obszarze naszych ciał? i zaskoczy nas to, jakie to fascynujące! Książka jest napisana w taki sposób, że nie da się od niej oderwać. Do czytania dodatkowo zachęcają wesołe grafiki, fotomontaże.

Chociaż wiedza z niej zawarta jest naukowa, to przecież, gdyby przekazać ją w formie wykładu, niewielu młodych ludzi zachęciłoby to do jej przeczytania. Podana z humorem wiedza zachęci do lektury nawet leniów!

A oto fragment: ?Oto szybki eksperyment. Wyciągnij przed siebie ręce na wysokości barków. Zamknij jedno oko i powoli przesuń ręce tak, by spotkały się końce obu wskazujących palców. Potem zrób to samo, mając oboje oczu otwartych. Dlaczego teraz jest znacznie łatwiej niż za pierwszym razem?? To godna polecania książka dla dzieci w wieku szkolnym.

Kim jesteś? Skąd ta czkawka? Czemu uwielbiamy bezwartościowe jedzenie? Dlaczego puszczamy bąki? Dlaczego wymiotujemy? Czemu trzęsiemy się ze strachu? Po nam dwoje uszu? Dlaczego wciąż pytamy „dlaczego”?
Dużo pytań? Pytań musi być dużo, bo życie człowieka, jest pełne niewyjaśnionych i bardzo ciekawych zjawisk. A ciało ludzkie dostarcza niezliczoną ilość zapytań i odpowiedzi.

Zadane wyżej pytania wybrałam z zagadnień, które przedstawione są w książce pt. „Nic, co ludzkie, nie jest ci obce”, autorstwa duetu. Który składa się z Cynthi Pratt Nicolson oraz Dianne Eastman.

Cynthia Pratt Nicolson to nagradzana autorka licznych książek popularnonaukowych dla dzieci. Kiedyś była nauczycielką, a teraz prowadzi zajęcia na uniwersytecie. Mieszka w Kanadzie. W wolnej chwili lubi pływać kajakiem po oceanie w okolicy domu.

Dianne Eastman jest ilustratorką. Zajmuje się wideo grafiką, projektami graficznymi i projektowaniem wnętrz.

Nie łatwo jest stworzyć książkę przez duet. Wiadomo, każda z osób ma swoją wizje. Ale, czytając i przede wszystkim oglądając, że tu połączenie sił, był idealnym zabiegiem.

Pomysł na treść lektury był niebanalny. Bo, po co rozprawiać, po raz kolejny o rzeczach, które są często poruszane w książkach dla dzieci i młodzieży. A, właśnie ciekawe jest to, co dziwne i często krępujące. Dzieci są ciekawe odpowiedzi na pytanie , gdzie dorosły nie wie, co odpowiedzieć.

Autorki pisząc tą książkę, wykazały się dużą kreatywnością i wiedzą. Odpowiedzi na pytania są fachowe i fascynujące. Nawiązują one nie tylko do zagadnień medycznych, psychicznych itp. Nawiązują one do życia codziennego, pokazują jak działa nasz organizm. Autorki w przystępny sposób pokazują relacje: skąd-czemu-do czego, to służy. Język jest taki, jaki powinien być zastosowany w książkach dla dzieci. Łatwy, ciekawy i przystępny.

Moim zdaniem wielkim atutem są zabawne i barwne ilustrację , typu kolaż. Bo, gdy podczas czytania moją córkę interesowała treść, to mój trzylatek koncentrował swój wzrok na obrazkach, a tym samym nie wiercił się, a słuchał. Ta książka nie uczy tylko dzieci czy młodzież. Ja sama z niej dowiedziałam się wielu rzeczy, o których nie miałam bladego pojęcia. Wiedzieliście o tym, że gdy grozi nam np. oparzenie, to odsuwanie dłoni jest typowym instynktem mózg nie ma nic wspólnego z tym odruchem? Albo, że za skłonności do zjadania bezwartościowego jedzenia możemy winić naszych przodków? Warto dowiedzieć się czegoś nowego o nas samych. Polecam

• Dla dzieci
  • Posiadam - przeczytane
  • Egzemplarze recenzyjne
  • Recenzje 2013
  • Rok 2012
  • Przeczytane w 2013
  • KSIĄŻKI MOJEGO SYNA, CZYLI LITERATURA DLA DZIECI

Dodaj cytat z książki Nic, co ludzkie, nie jest ci obce