Grzechy rodu Borgiów

Okładka książki Grzechy rodu Borgiów
Sarah Bower Wydawnictwo: Książnica Seria: Z mroków przeszłości powieść historyczna
powieść historyczna
Urszula Gardner
renesans Włochy Państwo Papieskie wojny włoskie

Tania Książka
bestsellery TaniaKsiazka.pl

Nie lubię powieści, w których postacie historyczne są przedstawiane poprzez narrację ich służących, przez co fabuła zamiast na kluczowych osobach, często skupia się na mało mnie interesujących perypetiach owych dworzan. Niestety ta powieść właśnie taka jest: narratorką jest tu służka Lukrecji Borgii, młodziutka dziewczyna, cielęco zakochana w - jakże by inaczej - Cezarze Borgii, i wierząca, że ten odwzajemnia jej miłość. W sumie trudno się dziwić, że tak młode dziewczę jest głupiutkie i naiwne, ale jej rozterki są przez to mdłe i nie wzbudzały w ogóle we mnie żadnego poruszenia. Portrety Borgiów są słabe, trudno wyrobić sobie na ich podstawie jakąś opinię o tych postaciach. Że już nie wspomnę o rodzinie d’Este - autorka pisze o nich tak, jakby czytelnicy byli doskonale obeznani z ich skomplikowanymi koligacjami rodzinnymi. Poza tym książka jest nudna: za dużo tu opisów: stroje, uczty, uroczystości, wygląd komnat, podróże w te i wewtę, mnóstwo nudnych i nieistotnych szczegółów. Owszem, wprowadzają one klimat epoki, ale nie można na tym tylko poprzestać. Zamiast jakiejkolwiek akcji, intrygi - wewnętrzne monologi bohaterki. Tymczasem tło historyczne praktycznie tu nie istnieje, przez co kiedy już pojawia się jakaś intryga, to jest ona mało zrozumiała.

Ciekawe połączenie historii Borgiów z przygodą młodej Violante. Przyjemnie się czytało.

Życie jest za krótkie na słabe książki.
Oceniając jedną z książek, które musiałam przeczytać na potrzeby studiów dałam jej jedynie 3 gwiazdki - za dwie strony okładki i jedno dobrze opracowane zagadnienie. Oceniając tę książkę zapytałam siebie, czy wolałabym jeszcze raz przeczytać dywagacje profesora z wybujałym ego, czy historię Borgiów. Wybieram podręcznik - mimo wszystko jest lepiej napisany.

Życie jest za krótkie na słabe książki.

Borgiowie... Nie raz już o nich słyszałam, ale nigdy wcześniej nie oglądałam żadnego filmu im poświęconego ani też nie czytałam żadnej książki na ich temat. „Grzechy rodu Borgiów” to pierwsza książka jaką o nich przeczytałam. Przyznam, że tuż przed lekturą byłam naprawdę bardzo zaintrygowana. Z każdą przeczytaną stroną mój entuzjazm malał, a zapowiedź wielu intryg, tajemnic, niebezpieczeństwa, grzechu... pozostała tylko zapowiedzią, na dodatek dużo lepszą niż zawartość książki. Nie potrafię wręcz opisać jak bardzo jestem rozczarowana, mimo dosyć zaskakującego zakończenia.

Przede wszystkim patrzymy na ten ród oczami młodej, głupiej, naiwnej, obsesyjnie zakochanej dziewczyny, która w znacznym stopniu idealizuje rodzinę Borgia. Na początku powieści było to może nawet urocze, ale z czasem zaczęło to ogromnie irytować i zniechęcać do dalszego czytania. Z każdą kolejną stroną tylko się zastanawiałam: kiedy główna bohaterka w końcu pójdzie po rozum do głowy? Książka niesamowicie straciła przez to na wartości. Jako powieść historyczna stała się infantylna.

Duży minus również za to, że poznajemy tu dobrze tylko dwóch, trzech członków rodu i nikogo więcej. Szkoda, duża szkoda.

Podsumowując: jestem na nie, trzy razy nie.

Spodziewałam się czegoś bardzie porywającego, tajemniczego, wciągającego. A to taki romans, niby osadzony w historii Borgiów, ale jakoś bez przekonania. Przeciętna książka, niestety.

Nie zastanawiałem się w ogóle biorąc do rąk powieść o pięknym tytule "Grzechy rodu Borgiów".Jeśli "grzechy" oraz "ród Borgiów" to powinno być ciekawie.Jak zwykle nie przeczytałem także zachęcenia do książki na tylnej okładce - co również by nie pomogło.Dopiero w posłowiu autorka pisze,że nie ma w powieści tła politycznego,historycznego,militarnego.Nie ma historii życia papieża Aleksandra VI oraz jego dzieci.Jest tylko bzdurna historia miłości dwórki Lukrecji do Cezarego,jak również opisy przyjęć,balów,ubiorów,a także kto z kim i kiedy spał.Scenariusz w sam raz na telenowelę.
Nie polecam.

Co prawda głównym bohaterem nie jest nikt noszący nazwisko Borgia, ale czuć ich obecność na każdej stronie. W dodatku książkę czyta się przyjemnie, a dla mnie to się liczy :)

Skusiłam się myśląc, że to klimat w stylu książek pani Gregory. Nic bardziej mylnego. Fabuła ciągnęła się w nieskończoność, opisy może nie tyle za długie, co niezbyt interesujące. Jak dla mnie - słaba.

Główna bohaterka - żydówka oddana w pieczę rodowi Borgiów, pseudo nawrócona chrześcijanka, doprowadzała mnie bardziej do frustracji niż współczucia. Biorąc pod uwagę jej przedstawiony młody wiek mogłoby się wydawać, że po prostu niemądra, jednak w moim odczuciu była po prostu nie tyle naiwna, co egoistyczna. Chyba nie taki autorka miała zamysł. Wyszło jak wyszło...

Jedyna ciekawa postać to Giulio, który wydawał mi się jedyną interesującą postacią. Niestety historia pokazuje jaki los czekał biedaka.

Jest to oczywiście powieść fikcyjna z elementami historycznymi. Autorka wymyśliła całą fabułę, zamieszczając kilka elementów zgodnymi z historią powszechną. Obeznani czytelnicy, interesujący się tymi czasami historycznymi wyłapią je z pewnością

Mało o Borgiach w "Grzechach rodu Borgiów" :( Nie jest to historia jednego z najbardziej wpływowych i najbardziej zepsutych rodów renesansu.
Książka ta powinna mieć tytuł "Pamiętnik damy dworu - historia nieszczęśliwej miłości do Cesara Borgii".
Młoda żydówka, która przechodzi na chrześcijaństwo i zostaje dwórką Lukrecji Borgii , opowiada historię swojego życia na usługach córki papieża, historię swojej nieodwzajemnionej miłości do jej brata Cesara i robi to w sposób średnio ciekawy. Niestety moje oczekiwania były dużo większe i jestem zawiedziona - to ponad 600 stron nie powiem, że zmarnowanego czasu ale liczyłam na więcej.

Kogo zachęci tytuł - będzie zawiedziony. Nie znajdzie tu ani ciekawej wciągającej akcji, ani wiarygodnych wiadomości z historii. Książkę charakteryzuje nadmiar słów do niedostatku treści.
Nie tyle przeczytałam, co przemęczyłam te ponad 600 stron. Po co ?
Może z szacunku do włożonej w nią pracy - zwłaszcza tłumaczki.
Najwięcej treści zdaje się zawierać dwustronicowe posłowie.

Nie tyle przeczytałam, co przemęczyłam te ponad 600 stron. Po co ?
Może z szacunku do włożonej w nią pracy - zwłaszcza tłumaczki.
Najwięcej treści zdaje się zawierać dwustronicowe posłowie.