Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon
- Kategoria:
- biografia, autobiografia, pamiętnik
- Tytuł oryginału:
- Queen Mother: The Untold Story Of Elizabeth Bowes-Lyon, Who Became The Queen Mother
- Wydawnictwo:
- Znak Literanova
- Data wydania:
- 2013-07-01
- Data 1. wyd. pol.:
- 2013-07-01
- Liczba stron:
- 576
- Czas czytania
- 9 godz. 36 min.
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788324023967
- Tłumacz:
- Adriana Sokołowska-Ostapko
- Tagi:
- Wielka Brytania królowa Elżbieta królowa matka arystokracja intrygi Elżbieta II
Opowieść o najsilniejszej monarchini od czasów Kleopatry
Fascynująca, ambitna, adorowana przez mężczyzn, skłonna do intryg.
Elżbieta, praprababka dziecka księżnej Kate i księcia Williama była niezwykłą postacią. Plotki o tym, że urodziła ją kucharka, nie przeszkodziły Elżbiecie zostać wybranką króla Anglii, Jerzego VI. Po śmierci męża, wbrew tradycji nakazującej wdowie po monarsze usunięcie się w cień, wywalczyła sobie nienaruszalną pozycję na scenie politycznej.
Skomplikowane relacje łączyły ją z księżną Dianą, którą wspierała na jej drodze do małżeństwa z księciem Karolem, ale po ich rozwodzie ostro potępiła.
W Anglii nazywano ją najsilniejszą królową od czasów Kleopatry.
Autorka, Lady Campbell, dzięki w swojej wiedzy historycznej, a także bliskim kontaktom z osobami, które świetnie poznały tajemnicy królewskiej rodziny (przyjaźniła się z Lady Dianą),opowiada o najniezwyklejszej kobiecie z dynastii Windsorów.
Barwną postać Elżbiety sportretowano w oscarowym filmie „Jak zostać królem”, w którym wcieliła się w nią wspaniała Helena Bonham Carter.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Mogą Cię zainteresować
Oficjalne recenzje
Pozory mylą - szczególnie na dworze królewskim
Zdecydowana, uparta i złośliwa od dziecka. Miała żywy temperament i bujną wyobraźnię odziedziczoną po matce. Cechowały ją silny charakter i nieugięta wola. Lubowała się w przyjemnościach. Pyszałkowata, sentymentalna, niepunktualna. Emocjonalnie oziębła, choć pełna wdzięku. Budziła podziw i strach zarazem. Twarda i nieugięta, a postrzegana jako dobrotliwa i łagodna. Pewnie dlatego, że miała talent do tworzenia wokół siebie pozytywnego rozgłosu. Oto Królowa-Matka, Elżbieta Aniela Małgorzata Bowes-Lyon. Żona Jerzego VI, matka królowej Elżbiety II i księżniczki Małgorzaty, ukochana babcia księcia Karola, prababcia księcia Williama i Henryka. Jestem świeżo po lekturze niezwykle obszernej biografii tej nieprzeciętnej kobiety. „Królowa. Nieznana historia Elżbiety Bowes-Lyon” została napisana przez Colin Campbell, brytyjską pisarkę, dziennikarkę, autorkę książek i artykułów o tematyce związanej z brytyjską rodziną królewską. Trzeba przyznać, że autorka włożyła w swoją publikację mnóstwo pracy i niezwykle drobiazgowo opisała nie tylko samą Elżbietę, ale i jej otoczenie. Wynotujmy zatem kilka interesujących informacji i sprawdźmy, czy w ogóle warto sobie nią zaprzątać głowę.
Urodziła się 4.8.1900 roku. Jej matką podobno była kucharką, stąd złośliwi nadali jej przydomek ‘Cookie’ (‘Kuchareczka’). Była dziewiątym dzieckiem w rodzinie, która choć nie miała najwyższej pozycji wśród arystokracji, to należała do najbogatszych w królestwie. Od dziecka czuła, że jej przeznaczeniem nie jest przeciętniactwo, ale międzynarodowa sława, mimo iż nie dokonała niczego, by na ową sławę zasłużyć, ani też nie przejawiała żadnych talentów w dziedzinach, które mogłyby ją do sławy wynieść. W rodzinie znana pod pseudonimem ‘Psotnik’ i ‘Urwis’, uwielbiała spiskować z młodszym bratem. By potwierdzić własną wartość i umocnić pozycję poprzez nawiązywanie koneksji, chętnie i często udzielała się w towarzystwie. Była kokieteryjna, ale miała opinię flirciary zachowującej zasadę cnotliwości i obyczajowości. Podobali jej się mężczyźni w mundurach. Zacięcie polowała na ‘dobrą partię’. Początkowo chciała usidlić księcia Walii. Kiedy się nie udało, zadowoliła się jego młodszym bratem, jąkającym się, nijakim Albertem Fryderykiem Arturem Jerzym (Bertim),późniejszym królem Jerzym VI. On ją uwielbiał (oświadczał się aż trzy razy!),zaś dla niej to było małżeństwo z rozsądku. Bez wątpienia najpierw zakochała się w roli księżnej Yorku, potem królowej Anglii, a następnie we własnym mężu, choć zdania co do tego ostatniego są podzielone. Bez wątpienia z całego serca pragnęła wieść szczęśliwe życie rodzinne. Dość szybko oczarowała teściów. Swoją osobą przełamała rutynę panującą na dworze, a jej obecność odmieniła sztywną atmosferę, śmiertelną nudę i dojmującą monotonię tegoż miejsca. Wyłamała się z rodziny królewskiej i udzieliła prasie wywiadu tuż po ogłoszeniu zaręczyn - tym samym pokazała jak wiele przyjemności sprawia jej rozgłos i otworzyła drogę innym koronowanym głowom, by stały się bardziej przystępne dla prasy. Już w pierwszych latach swojej kariery w kręgach monarszych ustanowiła wiele precedensów. Pragnęła cały czas być w centrum uwagi i nie znosiła, gdy ktoś ją przyćmiewał: „Była mistrzynią skrywania pewności siebie pod maską pokory i skromności (…). Cechowała ją niewyobrażalna pewność siebie, chłodne opanowanie, pozwalające jej zachować zimną krew w każdej sytuacji. Mówiono o niej, że ‘w aksamitnej rękawiczce kryje żelazną rękę’. A ona była bystra, zaradna i niezłomna, wprost urodzona władczyni, tyle że o narcystycznym usposobieniu, domagająca się uwielbienia i upajająca się widokiem ludzi padających przed nią na twarz. Nazywana ‘Uśmiechniętą Księżną’ ze względu na goszczący na jej ustach ciągły uśmiech. Traktowała życie osobiste jako scenę, na której należy popisać się wdziękiem i talentem. Nie potrafiła przestać odgrywać roli księżnej/królowej i być po prostu sobą. Nawet w domowym zaciszu nigdy nie zrzucała teatralnej maski, czym narażała się na śmieszność.
Bez skrupułów pozbywała się osób, które były dla niej niewygodne, zręcznie manipulowała faktami (mówili o niej ‘rozpuszczona manipulatorka’ tudzież ‘mściwa królowa’). To ona doprowadziła do dymisji kilku doświadczonych osób z otoczenia rodziny królewskiej, a nawet udało jej się spowodować abdykację Edwarda VIII. Później, gdy już osiągnęła swój cel, zacierała ślady swych haniebnych występków w tak skuteczny sposób, że śmiało można by nadać jej przydomek ‘niewidzialna ręka’. Jak ulał pasowała do niej opinia Adolfa Hitlera, który nazwał ją ‘najniebezpieczniejszą kobietą świata’. Churchill natomiast podziwiał ją za jej inteligencję, ikrę, roztropność i przenikliwość. Zaś według pani Roosvelt, która uważała Elżbietę za pozerkę, nieprzerwanie płynący potok uprzejmości [Elżbiety] m[ógł] zmęczyć każdego!. No cóż, chyba wszystkie te opinie o królowej Elżbiecie są prawdziwe…
Nie miała urody ani gustu, choć było widać, że chce uchodzić za elegantkę. Po drugim dziecku zaczęła gwałtownie przybywać na wadze. Dopiero po krytyce jej znienawidzonej szwagierki (podobno nazwała ją ‘zaniedbaną księżną’),zmieniła styl. Uwagi na temat higieny osobistej podczas wizyty w Paryżu także nie stawiają Elżbiety Bowes-Lyon i jej męża w najlepszym świetle: dwie wspaniałe łazienki wyposażone w wanny i mozaiki i złote krany, które podczas pobytu Ich Królewskich Mości ani razu nie zostały użyte…
Elżbieta kochała życie, uwielbiała przebywać z ludźmi i dobrze się bawić. Nawet po skończeniu stu lat zachowała przytomność umysłu i poczucie humoru. Przez 79 lat sprawowała funkcje publiczne, a w tym czasie pod lukrową powłoką skutecznie kryła swój stalowy charakter. Umarła 30.3.2002 roku, a jej śmierć była niczym zainscenizowane wydarzenie.
Na podstawie tej wnikliwej biografii dowiecie się mnóstwa rzeczy o Królowej Matce, o które nigdy byście jej nie posądzili. Nie bez kozery ta recenzja nosi taki tytuł jaki nosi – dzieje się w niej wiele - zapewniam! Colin Campbell zdradzi Wam m.in., czy jedna z najbardziej wpływowych postaci światowej sceny politycznej XX wieku, w trakcie wojny nieustannie była na lekkim rauszu, jaki miała stosunek do swych córek i księżnej Diany. Naturalnie autorka ujawni o wiele więcej pikantnych szczegółów, z których sami będziecie mogli ułożyć własny portret Królowej Matki. Jeśli jesteście zainteresowani brytyjską rodziną królewską i tajemnicami, jakie skrywają jej członkowie, koniecznie sięgnijcie po tę książkę. Pomimo swoich potężnych rozmiarów jest tego warta. Po jej lekturze już nigdy nie dacie się nabrać na PR-owe sztuczki koronowanych tudzież arystokratycznych głów.
Cytaty pochodzą z recenzowanej książki.
Agnieszka Biczyńska
Oceny
Książka na półkach
- 431
- 193
- 97
- 13
- 12
- 9
- 8
- 8
- 6
- 5
OPINIE i DYSKUSJE
Pozycja dla miłośników tematu lub przynajmniej zainteresowanych nim. Bardzo szczegółowa pozycja, szczególnie pierwsza połowa. Opisywany tu skomplikowany system brytyjskiej arystokracji może okazać się przytłaczający dla kogoś kto się nim nigdy nie interesował. Zawiera mnóstwo pikantnych ploteczek. Polecam.
Pozycja dla miłośników tematu lub przynajmniej zainteresowanych nim. Bardzo szczegółowa pozycja, szczególnie pierwsza połowa. Opisywany tu skomplikowany system brytyjskiej arystokracji może okazać się przytłaczający dla kogoś kto się nim nigdy nie interesował. Zawiera mnóstwo pikantnych ploteczek. Polecam.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toDługa, ale ciekawie opisana historia Elżbiety I - matki obecnej królowej. Początek trochę się dłużył, ale pozostałe 450 stron przeczytałam z zaciekawieniem. Bardzo barwna postać.
Długa, ale ciekawie opisana historia Elżbiety I - matki obecnej królowej. Początek trochę się dłużył, ale pozostałe 450 stron przeczytałam z zaciekawieniem. Bardzo barwna postać.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toKsiążka chaotyczna, momentami nudna, ale postac Elżbiety ciekawa. Jest wiele krolewskich rodów, ale Windsorowie sa specyficzni. Tyle skandali co jest u nich to nigdzie nie ma. Ogólnie cała rodzina pokrecona od roku 1900 do dziś. Jest to twór sztucznie podtrzymywany. Po co? I jakie koszty dla podatnikow. Królowa matka wygladala na miła babunie. Nawet nie podejrzewałam, ze ma taki paskudny charakter. Po trupach do celu.
Książka chaotyczna, momentami nudna, ale postac Elżbiety ciekawa. Jest wiele krolewskich rodów, ale Windsorowie sa specyficzni. Tyle skandali co jest u nich to nigdzie nie ma. Ogólnie cała rodzina pokrecona od roku 1900 do dziś. Jest to twór sztucznie podtrzymywany. Po co? I jakie koszty dla podatnikow. Królowa matka wygladala na miła babunie. Nawet nie podejrzewałam, ze ma...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toSięgając po tę książkę, zwróciłam uwagę na podtytuł: „opowieść o najsilniejszej monarchini od czasów Kleopatry”. Czy coś przegapiłam? Jeśli najsilniejsza, to dlaczego nie słyszałam dotąd o jej dokonaniach? Spodziewałam się więc biografii jeśli nie gloryfikującej, to przybliżającej postać na miarę starożytnych wodzów i cesarzy.
O ile początek wydawał się stonowany, to w miarę rozwoju sytuacji, każda strona zaczęła ociekać jadem, tak, jakby przez sto lat gromadziła się nienawiść, która dopiero teraz może znaleźć ujście - i to ujście nie do zatrzymania. Autorka opiera się głównie na faktach i dokumentach, ale niejednokrotnie przytacza niepotwierdzone plotki - i mimo że zaznacza, że nie znalazły potwierdzenia, nie waha się ich przytoczyć. Taki sposób prowadzenia narracji wydaje się całkiem nie na miejscu w kontekście sfery, w jakiej się poruszamy w obrębie książki, arystokracji i dworu, która posługiwała się czytelnym dla niej kodem (o czym też autorka wspomina),unikając krytykowania wprost. Tu wielokrotnie wymieniane są cechy charakteru Elżbiety, nie przynoszące jej chluby, ale trudno dopatrzeć się choćby jednej szczerze uznanej zalety. A wszystko wyrażone z iście nieangielską niepowściągliwością. Czy może istnieć człowiek aż tak zły? Być może...
Innym ciekawym aspektem książki jest opowieść o czasach wojny. Według autorki wojnę z Hitlerem wygrała... Anglia i Królowa! Bez komentarza. A jaka zniszczona była Anglia po wojnie - dwa miasta zbombardowane!
Autorka w zasadzie marginalizuje udział rządu, premiera i parlamentu w prowadzeniu polityki brytyjskiej, wszystko jest winą, lub zasługą, monarchii...
Sięgając po tę książkę, zwróciłam uwagę na podtytuł: „opowieść o najsilniejszej monarchini od czasów Kleopatry”. Czy coś przegapiłam? Jeśli najsilniejsza, to dlaczego nie słyszałam dotąd o jej dokonaniach? Spodziewałam się więc biografii jeśli nie gloryfikującej, to przybliżającej postać na miarę starożytnych wodzów i cesarzy.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toO ile początek wydawał się stonowany, to w...
Rewelacyjna książka! Przede wszystkim pisana przez osobę, która dokładnie rozumie wszelkie niuanse zachowań w tamtych sferach, ponieważ sama została w ten sposób wychowana. Z naszego punktu widzenia - czy to polskiego spojrzenia, czy już współczesności, czy pewnej zaściankowości nawet - niektóre działania na pierwszy rzut oka są zrozumiałe w inny sposób. Dopiero spojrzenie z perspektywy autorki klaruje nam widok. Lady Colin Campbell świetnie pisze i choć książka ogromnie gruuuba (w e-booku ma 759 stron),to potrafiła rewelacyjnie zaciekawić życiem i postacią Królowej Matki. A przyznam, że miałam o niej wcześniej zdanie dokładnie takie, jakie sama wykreowała dla świata. Dałam się zwieść jak wszyscy inni, ale ta książka w ciekawy sposób otwiera oczy na wiele spraw i działań Elżbiety, mającej wpływ na historię współczesnego świata i obecnej Europy. Czy byłoby dobrze, gdyby było inaczej? Tego nie wiem, ale dobrze wiedzieć, czemu i komu to zawdzięczamy!
Na końcu książki są zamieszczone wartościowe dodatki - tablice genealogiczne, obszerna bibliografia i sporo zdjęć przedstawiających wcześniej opisywane osoby z najbliższego kręgu Królowej Matki.
Rewelacyjna książka! Przede wszystkim pisana przez osobę, która dokładnie rozumie wszelkie niuanse zachowań w tamtych sferach, ponieważ sama została w ten sposób wychowana. Z naszego punktu widzenia - czy to polskiego spojrzenia, czy już współczesności, czy pewnej zaściankowości nawet - niektóre działania na pierwszy rzut oka są zrozumiałe w inny sposób. Dopiero spojrzenie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toPrzeczytałam, a raczej przebrnęłam przez biografię matki królowej Elżbiety II. To była dla mnie bardzo ciężka lektura, nie tylko ze względu na grubość biografii, ale też dlatego, że napisana została bardzo chaotycznie.
Z jednej strony autorka chciała jak najdokładniej opisać życie i charakter Królowej Matki, z drugiej dodała do tej historii za dużo osobistych wstawek i historii osób niezbyt interesujących, a czasem niekoniecznie związanych z główną bohaterką. Momentami ciężko było mi się zorientować kto jest kim, gdyż ta książka wprost kipi od nazwisk i tytułów arystokratycznych. Dodatkowo drażniły mnie liczne powtórzenia różnych stwierdzeń, tak jakby autorka chciała nam na siłę wmówić, że królowa była intrygantką i cały czas grała.
Niewątpliwym plusem tej książki jest natomiast fakt, że pani Campbell nie skupiła się wyłącznie na relacjach różnych osób z otoczenia królowej, ale starała się poszukać materiałów źródłowych, które nadają jej historii więcej wiarygodności. To bardzo ważne, gdyż autorka zburzyła w tej biografii mit Królowej Matki jako radosnej i miłej kobiety, pokazując jej prawdziwe oblicze.
Przeczytałam, a raczej przebrnęłam przez biografię matki królowej Elżbiety II. To była dla mnie bardzo ciężka lektura, nie tylko ze względu na grubość biografii, ale też dlatego, że napisana została bardzo chaotycznie.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toZ jednej strony autorka chciała jak najdokładniej opisać życie i charakter Królowej Matki, z drugiej dodała do tej historii za dużo osobistych wstawek i...
Ta książka to biografia (osadzona w szerokim kontekście) Królowej Matki, księżnej Yorku, która 79 lat sprawowała funkcje publiczne, zmarła w 2002 roku.
„W jej aksamitnej rękawiczce kryła się żelazna ręka.”
Jaka była? Autorka bynajmniej nie przedstawia królowej w samych superlatywach. Wskazuje, że była to kobieta zarówno pełna zalet jak i wad. Z jednej strony wytrwała, tradycyjna, z drugiej zaś kokieteryjna i ze zdolnością do spiskowania. Według autorki kreowała się na radosną, ujmującą i udało jej się stworzyć wokół siebie atmosferę życzliwości. Miała głębokie poczucie obowiązku, z drugiej zaś potrzebę uzyskania aprobaty w oczach innych. Wymagająca żona, usuwanie niewygodnych dla niej osób ze stanowisk, manifestacja niezależności-z takiego opisu wyłania się ciekawy obraz królowej Elżbiety.
Z publikacji dowiedziałam się kilka ciekawostek: m.in. o wątpliwościach wokół daty i miejsca urodzenia (w tym pochodzenia królowej Elżbiety). Prowadziła ona podwójną grę z dwoma królewskimi synami, pozostawiając sobie możliwość wyboru. W końcu wyszła za Bertiego (młodszego syna królewskiej pary). Jako pierwsza z rodziny królewskiej wyłamała się z tradycji, udzielając wywiadu prasowego, ukazując w ten sposób, że lubi rozgłos. Stworzyła też kilka innych precedensów. Mowa jest także o kryzysie abdykacyjnym Davida w 1936 roku i spekulacje na temat roli Elżbiety.
„Elżbieta stała się tym, kogo odgrywała.”
„Królowa” to studium fascynującej kobiety, bezbłędnego i utalentowanego taktyka niezależnie od pobudek, niejednoznacznej królowej, absolutnie nie wybielona biografia (wręcz przeciwnie). Wadami publikacji jest jednak zbyt dużo plotek i domysłów (a także wyczuwalna rezerwa autorki do królowej) oraz jak dla mnie przedstawienie zbyt wielkiej ilości faktów i osób z życia królowej.
Ta książka to biografia (osadzona w szerokim kontekście) Królowej Matki, księżnej Yorku, która 79 lat sprawowała funkcje publiczne, zmarła w 2002 roku.
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo to„W jej aksamitnej rękawiczce kryła się żelazna ręka.”
Jaka była? Autorka bynajmniej nie przedstawia królowej w samych superlatywach. Wskazuje, że była to kobieta zarówno pełna zalet jak i wad. Z jednej strony wytrwała,...
Książka mniej niż przeciętna. Autorka chyba bardzo tęskni za czasami gdy arystokracja była poważana - sama się z niej wywodzi. Na każdym kroku podkreśla kogo zna i kto ma jakie wyposażenie domu. Dodatkowo - książkę wypełniają przydługie opisy kto kim jest i kogo zna. Samej królowej tam niewiele. Najwięcej jest autorki, która tęskni za arystokracją. Książki niestety nie doczytałam.
Książka mniej niż przeciętna. Autorka chyba bardzo tęskni za czasami gdy arystokracja była poważana - sama się z niej wywodzi. Na każdym kroku podkreśla kogo zna i kto ma jakie wyposażenie domu. Dodatkowo - książkę wypełniają przydługie opisy kto kim jest i kogo zna. Samej królowej tam niewiele. Najwięcej jest autorki, która tęskni za arystokracją. Książki niestety nie...
więcejOznaczone jako spoiler Pokaż mimo toNudziarstwo
Nudziarstwo
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo toHistoria królowej Elżbiety Bowes-Lyon i jej skomplikowanych relacjach z księżną Dianą. Bardzo ciekawa książka.
Historia królowej Elżbiety Bowes-Lyon i jej skomplikowanych relacjach z księżną Dianą. Bardzo ciekawa książka.
Oznaczone jako spoiler Pokaż mimo to