Klątwa pierścienia

Okładka książki Klątwa pierścienia
Cathy Maxwell Wydawnictwo: MAK Verlag Cykl: Skandale i Uwodzenie (tom 1) literatura obyczajowa, romans
literatura obyczajowa, romans
Skandale i Uwodzenie (tom 1)
Seduction at Christmas
MAK Verlag
2012-01-01
2012-01-01
Joanna Lipińska
Romans historyczny

Przeczytałam, ale nadal nie wiem o co chodzi z tą klątwą pierścienia. Ładna okładka jak na romans historyczny. Spodziewałam się bardziej zajmującej powieści. Główna bohaterka też rozczarowuje, denerwujące są zwłaszcza jej głupota i naiwność.

Na półkach: , , , ,

Fiona Lachman, córka dumnych Szkotów walczących z królem, zgodziła się na plan, który miał wydobyć ją z nędzy londyńskiego życia i pomóc przyjaciółce zemścić się na niewiernym kochanku. Jednak wszystko poszło nie tak i nagle okazało się, że wykorzystano ją do zamachu na księcia Holburna. Książę dla Fiony staje się bardziej bliższy i zakochuje się w nim.
Gatunek historyczny romans nie jest dl mnie obcy, bardzo lubię czytać takie romanse historyczne mnie urzekł, bardzo zaciekawił i pochłonął od razu, wartka akcja, fabuła ciekawa,a napięcie doskonałe.
Przyjemna,rewelacyjna to lektura odprężyła mnie, zapewniła przyjemny relaks, spędziłam miły wieczór przy tej książce.
Fajnie się czyta, wciąga szybko.

Gatunek historyczny...

Części składowe typowego romansu historycznego osadzonego w XIX wieku:
- bajecznie przystojny arystokrata, który miał pół żeńskiej populacji miasta
- pokrzywdzona przez los, ale dumna i piękna Mary Sue
- zła kobieta, zazwyczaj konkurentka do serca księcia lub jego matka
- przyjaciółka Mary Sue, z biegiem czasu spychana na boczny tor, ładna ale głupiutka
- wątek kryminalny; infantylny, pełen oczywistych oczywistości
- arystokrata zakochuje się w Mary Sue i kocha mocno i na zawsze, i nie widzi już innych kobiet
- ona broni się przed uczuciem rękami, nogami i czasem też ustami, ale w końcu następują...
- ...seksy* w ilości hurtowej, najczęściej jeszcze przed ślubem, oczywiście zawsze wypełnione górnolotnymi opisami ciała oraz pieszczot
- szybki ślub i jeśli seksy były przed ślubem, wieść o ciąży

W przypadku "Klątwy pierścienia" mamy wszystkie te cechy. I chyba nie muszę nic dodawać. Idealny zapychacz czasu, gdy nie mamy ochoty na głębsze rozmyślania nad treścią książki.
Chociaż muszę przyznać, że Fiona pomimo swego marysuizmu nie drażniła mnie tak bardzo jak inne bohaterki tego typu opowieści.

* niepoprawna deklinacja użyta z rozmysłem

Części składowe typowego romansu historycznego osadzonego w XIX wieku:
- bajecznie przystojny arystokrata, który miał pół żeńskiej populacji miasta
- pokrzywdzona przez los, ale dumna i piękna Mary Sue
- zła kobieta, zazwyczaj konkurentka do serca księcia lub jego matka
- wątek kryminalny;...

Najlepszy przyjaciel to taki, który wierzy, że możemy osiągnąć więcej i wieść życie lepsze, niż nam samym się wydaje. [cytat z książki]

Fiona Lachman, córka dumnych Szkotów walczących z królem, zgodziła się na plan, który miał zmienić jej życie na lepsze i pomóc przyjaciółce zemścić się na niewiernym kochanku. Jednak los jak zwykle chciał inaczej... Dziewczynę wykorzystano do zamachu na księcia Holburna, który staje się jej coraz bardziej bliższy...

Romans historyczny? Zdecydowanie tak! Gatunek literacki, który do tej pory był mi obcy, teraz mogę śmiało stwierdzić, że chcę więcej. Piękna dziewczyna i książę - historia rodem z Kopciuszka, na dodatek umiejscowiona w realiach historycznych. Romans, towarzyszący nam podczas czytania przykuwa uwagę, choć mi bardziej spodobało się to, iż autorka umieściła dużo zagadek i tajemnic, które sprawiają, że książkę czyta się naprawdę łatwo i przyjemnie. A ciekawa fabuła i przeplatające się ze sobą wątki kryminalne i miłosne tworzą naprawdę całkiem zgrabną całość. Jeśli chodzi o postacie - Fiona to dziewczyna doświadczona przez los, natomiast Holbum to lekkoduch z dużą ilością monet w sakwie.

Czasem człowiek nie zdaje sobie sprawy, że robiąc to, co musi, ponosi także koszty. [cytat z książki]

Klątwa pierścienia to powieść, przy której można złapać kilka głęboich oddechów i po prostu się odpręzyć. Na lato w sam raz ;)

Lekki romans, ale z nie najniższej półki. Idealna
książka na deszczowy, brzydki weekend.

Lekki romans, ale z nie najniższej półki. Idealna
książka na deszczowy, brzydki weekend.

No nie jest jakaś szczególnie porywająca, ale też nie najgorsza. Głupi ten motyw wyroczni. Takie to średnie... No i niefajnie rozegrana końcówka, to znaczy rozwiązanie zagadki kryminalnej i zachowanie głównego bohatera, no ale... No i sam bohater, który na początku jest przedstawiany jako taki arogant i w ogóle, a się okazuje taki super och, ach dżentelmen, co nie chce tknąć głównej bohaterki, taki milutki, że aż przesada. No mógłby mieć trochę inny charakter.

Nie bardzo wiem, w jakim czasie zostały umiejscowione wydarzenia powieści, ale jest to czas, kiedy ludzie poruszają się dorożkami, używają świec i przede wszystkim- można spotkać na ulicy hrabię, a nawet księcia.

Fiona jest szkotką skrzywdzoną przez los. Zmuszona do ucieczki ze swojego kraju w Londynie zajmuje się pracą szwaczki, ale przez to, że swoją osobowością na takie stanowisko nie pasuje, wkrótce zostaje zwolniona. Chyba tylko z powodu braku pieniędzy decyduje się na zadanie zlecone przez słynną kurtyzanę, oczywiście z zastrzeżeniem, że nie dojdzie do „zadowolenia klienta”. Zamiast rzeczonego pana, w pokoju gospody znajduje się książę Holburn. Oboje są bardzo zdziwieni tą niezwykłą zamianą partnerów, ale nie mają czasu na rozpatrywanie tego, gdyż niebawem u drzwi zjawiają się opłaceni mordercy, którym z trudem uciekają. Tak los splata dwoje obcych sobie ludzi, którzy wspólnie starają się umknąć przed kolejnymi próbami zamachu na ich życie i rozwiązać zagadkę. Kto przed laty odebrał pierścień Holburnów i kto czyha na ich życie?

A rozwiązanie jej jest bardzo zaskakujące.

Książkę bardzo szybko się czyta. Lekko i sprawnie. Człowiek nawet nie zauważa, kiedy dociera do końca.

Łatwa, lekka i przyjemna :)

Łatwa, lekka i przyjemna :)

I oto kolejna książeczka w sam raz do biblioteki mamusiek, a także drugi już w mojej czytelniczej karierze romans historyczny. Jak widać, żeby poznać dobrze gatunek literacki i móc stwierdzić, czy jest on dla nas interesujący czy też nie, należy przeczytać choć kilka książek, bo nie są one tak bardzo do siebie podobne jakby nam się wydawało. Ja wciąż jestem na etapie poznawania ich i na dzień dzisiejszy czuje, że są te lektury, które mogłabym pokochać. Ale to się jeszcze okaże.

Klątwa pierścienia podobnie jak niedawno recenzowana przez ze mnie "Grzeszna namiętność"to zdecydowanie romans historyczny. Te książki nie maja jednak tak wiele ze sobą wspólnego. Poza tym, że kobiety chodzą w przepięknych sukniach, a mężczyźni noszą bryczesy oraz ich słownictwo i sposób zachowania tak bardzo różni się od tego, do którego przywykliśmy, nie znajdziemy tu chyba więcej podobieństw. W poprzedniej lekturze z tego gatunku słowo romans w dużym stopniu mogłoby być mylone z pojęciem erotyku. Tu nasz romans to ciekawy, pełen zagadek historyczny kryminał, w którym na początku trzyma niezwykle w napięciu po czym pomału przechodzi w w znacznie wolniejsze obroty wplatając jednocześnie romantyczną historię... Nie oznacza to jednak, że dalsza cześć książki jest mniej ciekawa czy m,niej emocjonująca od początku. Absolutnie nie. Klątwa pierścienia cały czas zaskakuje i sprawia, że czyta się ją z wielką przyjemnością.

Jest to bowiem historia pięknej dziewczyny i księcia. To brzmi troszkę jak bajka dla dzieci, ale w rzeczywistości wcale nią nie jest. Fiona to dziewczyna, która wiele w życiu przeszła. Jej rodzice już nie żyją, a brat jako rebeliant uciekł do Ameryki. Dziewczyna została więc sama stawiając czoła okrutnemu i pełnemu niebezpieczeństw światu. Popadła w straszna biedę jednak nigdy nie zapomniała o swoim honorze czy pochodzeniu. Żyła skromnie ale uczciwie.

Holburn natomiast to hulaka. Jego życie to pasmo gier hazardowych oraz wina, które pił w dużo za dużych ilościach. Nie ma się zatem co dziwić, że takie zachowanie nie wpłynęło pozytywnie na jego życie, gdyż pewnego dnia po długiej zabawie w jednej z karczm w Grecji chłopak zostaje okradziony. Co najgorsze, oprócz sakwy pełnej monet oraz niektórych elementów jego odzienia ginie także pierścień - duma jego rodziny. Od tamtej pory młodzieniec stara się go odzyskać za wszelką cenę. I tak gdy dziewczyna próbuje zarobić trochę pieniędzy, a mężczyzna stara się odnaleźć złodzieja swego cennego skarbu ich drogi się łączą. Jest to jednak bardzo niefortunne spotkanie. Od pierwszego momentu jakaś nieznana sił pcha ich ku sobie, a jednocześnie muszą oni wspólnie stawić czoła wielkiemu niebezpieczeństwu. Na życie Holburna, a potem i Fiony czyha grupka Irlandzkich zbirów. Jednak kto ich wynajął i dlaczego dowiecie się już z książki.

Musze przyznać, że ta lektura bardzo mi się podoba. Ciekawa akcja, zagadki i romans w jednym... To naprawdę fajne połączenie, które sprawia, że romans czyta się szybko i z wielką przyjemnością. Ponownie nie musimy się obawiać drażniącego górnolotnego słownictwa. Sadzę, że było ono dużo bardziej uciążliwe w naszych perełkach literatury klasycznej typu Potop czy Krzyżacy. Tu staromodne słownictwo i sposób zachowania bohaterów jest wręcz niezauważalne.

Klątwa pierścienia to książka w zasadzie przeznaczona dla mam. Można się przy niej odprężyć i nadaje się ona w sam raz na długie jesienno zimowe wieczory. Sadzę jednak, że dziewczęta w wieku 17-tu, 18-tu lat, które szukają w literaturze czegoś więcej niż zwykłej banalnej historyjki o miłości także powinny po nią sięgnąć. Jest to powieść pełna emocji i tajemnicy. Ciekawa fabuła, przeplatające się ze sobą wątki kryminalne i miłosne tworzą fajna całość, którą warto poznać.