Grek szuka Greczynki. Komedia prozą

Friedrich Dürrenmatt Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Seria Kieszonkowa PIW literatura piękna
Grieche sucht Griechin. Eine Prosakomödie
Roman Karst
Państwowy Instytut Wydawniczy
Grieche sucht Griechin. Eine Prosakomödie
literatura piękna
Roman Karst
Seria Kieszonkowa PIW

"Grek szuka Greczynki" to jedna z najzabawniejszych książek, jakie czytałem w swoim życiu.

Dürrenmatt... Nie przestaje mnie zadziwiać ten szwajcarski pisarz, i chyba niepostrzeżenie stałem się jego fanem. Wiem już, że świetnie radzi sobie z literackimi eksperymentami (np. w niepozornej książeczce o...

Trafiłem na ten zbiór przypadkiem, podpatrując kiedyś listę książek jednego z użytkowników lubimyczytac. Dowiedziawszy się kim był Durrenmatt nie miałem już obaw co do jakości lektury. Najsłynniejsze opowiadanie "Obietnica" jest, paradoksalnie, najsłabsze (nie mówię, że jest złe! ale w towarzystwie fantastycznych "Kraksy" oraz "Sędziego i jego kata" wypada blado). Jedyne co...

Bardzo dobre opowiadania, super klimat. Niby groteska i absurd (choć przede wszystkim sroga kpina z mózgu oraz przerostu logiki, którego skutkiem jest jej deformacja i antylogika...) to jednak jakoś tak poważnie, cieżko i przytłaczająco.
Cieszę się, że przypomniałem sobie jak bardzo zawsze podobały mi się "dramaty", dawno nie sięgałem.

Najlepsze słowa z książki:...

Książka przedziwna. Obietnicę i Kraksę czytało się z zapartym tchem. Pierwsze z tych opowiadań to powieść kryminalna. Nieprzewidywalna, wymykająca się wszelkim schematom. Kolejami losu bohaterów rządzi nie tyle logika co przypadek. Już od pierwszych stron czułam się częścią misternie budowanego przez Durrenmatta świata, w którym o losie głównych bohaterów przesądzają ich...

• 2017
  • Friedrich Dürrenmatt