Pius XII wobec Hitlera

2010-01-01
2010-01-01
978-83-7580-182-8
Ryszard Zajączkowski

Niewiele jest takich książek które wyczerpują temat, zazwyczaj biorą się za to tylko z wierzchu i można odczuć że autor wcale nas nie przekonał. Książka Pius XII wobec Hitlera należy do wyjątków, temat jest niemal 100% wyczerpany, choć czasami miałem wrażenie że można by było troszkę rozwinąć niektóre tematy. Na przykład księdza Tiso na Słowacji.

Książka niemieckiego Historyka bardzo szczegółowo opisuje relacje i stosunek stolicy apostolskiej do III Rzeszy w latach 1939-45, nie pomijając też innych okresów z życia papieża. Hesemann stara się udowodnić, że większość czarnej legendy Piusa XII jest albo całkowicie zmyślona albo mocno przesadzona. Jego wywód jest bardzo rzeczowy, każda teza poparta jest odpowiednimi dokumentami co różni tą pozycję od lewicowych i komunistycznych oskarżeń kierowanych pod adresem papieża, zawierających głównie autorytatywne stwierdzenia nie bazujące na faktach. Argumentacja Hessemana jest na tyle trafna, iż nawet przeciwnicy Piusa XII uznali tą książkę za ważny głos w dyskusji. Oprócz publikacji niemieckiego autora warto polecić jeszcze jedną książkę o papieżu (o którym Golda Meir powiedziała: „Gdy nasz naród przechodził straszne męczeństwo w dziesięcioleciu terroru narodowego socjalizmu, podniósł się w obronie ofiar głos papieża”). Jest to wydany przez Arcana zapis konferencji pod tytułem „Pius XII. Papież w epoce totalitaryzmów. Historiografia i polityka”. Książka zawiera artykuły polskich historyków, w których analizują oni krytyczną historiografię dotyczącą Piusa XII i poruszają tematy pominięte min. przez Hesemanna, takie jak sprawa stosunku papieża do sytuacji w Polsce.

W natłoku informacji udaje się autorowi wydobyć z tego wszystkiego człowieka, zmagającego się z problemami, które trudno sobie nawet wyobrazić. Przywódcę religijnego, głowę państwa, autorytet moralny, postać, którą żegnały tłumy wiernych, nazywając go papieżem anielskim.

Warto zapoznać się z biografia (świetnie napisaną, czyta się ją jak dobrą powieść) człowieka, który nigdy nie błogosławił Hitlera ani jego wojsk, a wręcz odwrotnie, można było go zobaczyć przy oknie jak na odległość odprawia egzorcyzm nad Führerem.
Autor niczego nie narzuca, to jest analiza tego z czym udało mu się zapoznać. Spisał wspomnienia, zestawił powszechnie krążące opinie z faktami, zdementował mity.
Pozycja nie jest opasłym tomiskiem a jednocześnie pełna jest informacji o życiu samego Piusa XII, historii świata, Niemiec, Włoch a także życiorysach papieży poprzedzających na tronie papieża Pacellego.
Byłam zachwycona kiedy okazało się, że trzymam w rękach książkę, która może ubiegać się o miano obiektywnego opracowania, które na względzie ma prawdę a nie sensację.
Polecam!

Autor bez żadnego idealizowania Piusa XII obala mity, które przez lata narosły wokół jednej z najważniejszych postaci czasów II wojny światowej. Polecam wszystkim, którym zależy na prawdzie- prawdzie bez wybielania, prawdzie bez zniekształcania.

• Do kupienia
  • Polityka, publicystyka i ekonomia