Agent

Okładka książki Agent
Manuela Gretkowska Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
literatura piękna
Nowa proza polska
Świat Książki
2012-05-09
2012-05-09
Proza polska

Oficjalne recenzje i

Chcesz poznać moje życie? Przejdź się w moich butach

Link do recenzji

790 186 98

Sięgnęłam po książkę nie czytając żadnego opisu i komentarza. Zainspirowała mnie okładka, miałam nadzieję na coś w rodzaju kryminału, historii akcji... Okazało się, że to bardziej dramat, historyjka. Tematyka, postaci nie zachwyciły, nie zaskoczyły niczym. Tytułowy agent, Szymon, budzi jedynie, mhmm.... pogardę, podobnie odnoszę się do głupiutkiej (po raz kolejny potwierdza się reguła, że wykształcenie i rozum nie zawsze idą w parze) kochanki. I nie wiem czy bardziej nie wywołują u mnie litość. Historia chyba trochę na siłę skomplikowana przez dodanie tematu nienawiści do ortodoksyjnych Żydów - "chałaciarze", Holocaust, czy tradycje religijne.

Przeczytałam, choć wątki pogubiłam i do końca nie wiem o czym ta książka była i na jaki wątek przewodni się zdecydować. AGENT -tytuł chyba najmniej w tym wypadku pasuje.
To tylko moje skromne zdanie.

Sprawnie napisana historia, czyta sie szybko, rdzen stanowi prosty, acz genialny koncept. Ciekawi mnie, ile osob pomyslalo- ze tez ja na to nie wpadlem/ am ;)

Tym razem o trójkącie miłosnym. Niezwykłym trójkącie.

Manuela Gretkowska - absolwentka filozofii na UJ w Krakowie, scenarzystka, pisarka, autorka scenariusza m.in. do filmu "Szamanka". Podobno skandalistka.

Szymon Golberg, całkiem przystojny 60-latek mieszka z żoną w Tel-Awiwie, często wyjeżdża w sprawach nie całkiem służbowych do Warszawy...

"Nie ma co się oszukiwać, żyjemy w epoce postfreudowskiej. Świadomość jest czubkiem góry lodowej. Jej reszta ukryta w oceanie nieświadomości dryfuje ku przeznaczeniu. Nie da się zaprzeczyć ewidentnym znakom, wpadkom i przejęzyczeniom zapowiadającym zderzenie z rzeczywistością."
/str. 125/

"Agent" Manueli Gretkowskiej nie został dobrze przyjęty przez krytykę. I nie wiem dlaczego.

Napisana pięknym choć prostym językiem interesująca opowieść przede wszystkim o miłości, o wyborach, o zdradzie, o odpowiedzialności, to wołanie o pomoc samotnego człowieka, niby silnego, a jednak zagubionego w rzeczywistości.

Autorka "bez owijania w bawełnę" analizuje stosunki damsko-męskie wplatając w fabułę relacje polsko-żydowskie.

Polecam tę książkę na każdą porę roku.

/z mojego bloga/

Tym razem o trójkącie miłosnym. Niezwykłym trójkącie.

"Nie ma co się oszukiwać,...

Manuela Gretkowska nie zawiodła mnie w kolejnym utworze. Opowieść o życiu, uczuciach i zaufaniu, o tym jak osoba o której wydaje nam się, że wiemy wszystko, nie jest do końca człowiekiem, którego znamy. O tworzeniu alternatywnego życia do którego można uciec, aby poznać samego siebie, szukać własnego ja

Z Gretkowską to jeden wielki kłopot, co widać po ilości gwiazdek danych przeze mnie:"My zdies' emigranty" (1991) -1. "Podręcznik do ludzi"(1996) – 1; "Światowidz" (1998) - 3, "Silikon" (2000) - 7, "Polka" (2001) - 7.
Ta z 2012 winna więc być arcydziełem, a nie jest, bo na LC ma 5,79 (517 ocen i 80 opinii), główny bohater jest „bez jaj”, fabuła banalna, a polski antysemityzm i ciemnogród wtórny. Odnoszę wrażenie, że sukcesy przewróciły autorce w głowie i tkwi ona w przekonaniu, że parę oklepanych błyskotek wystarczy, by gamoniowaci czytelnicy kupili i wychwalali. Srodze na nią wkurzony, szczęśliwie nie muszę się wysilać, bo sedno znalazłem w recenzji Jarosława Czechowicza na:

„....Obcowanie z pisaniem tej autorki jest dla mnie od dawna czytelniczym krzyżem chrystusowym. Po każdej następnej pozycjimówię „dość”. I biorę się za kolejną. Być może z ciekawości o to, jak nisko może upaść autorka debiutująca świeżą i fascynującą książką, po której ukazały się niemniej interesujące ze dwie kolejne... .....„Agent” przypomina swoiste wojny podjazdowe, jakie toczyły kobiecość z męskością w takich powieściach jak „Miłość po polsku” czy „Kobieta i mężczyźni”... ....„Agent” byłby interesujący, gdyby kilka kwestii wyjaśniał. Z męskiego punktu widzenia. Może nawet niekoniecznie męskiego, bo Szymon to taka dupa wołowa, a nie mężczyzna, ale chciałoby się porozmyślać o tym, dlaczego wszystko tak wygląda i co naprawdę czyni podwójność jego życia tak niezbędną. ... ...W tle – jak zawsze u Gretkowskiej – mnóstwo mniej lub bardziej ciekawych komentarzy do współczesności. Może mały atak na polski antysemityzm? Ośmieszenie Polski religijnej tak w ogóle? Szymon jest Żydem – ateistą. Dorota nalega, by ochrzcić ich syna, to ma rzekomo scementować także ich związek i pozwolić Szymonowi żyć życiem duchowym. Gretkowska pisze pamflet na ułomną Polskę celebrującą Grunwald - jedną z niewielu okazji do tego, by cieszyć się naprawdę czymś wielkim, zwycięstwem... ....„Agent” nie ma w sobie niczego nowego, niczego głębokiego; to po prostu kolejny przemycany w beletrystyce publicystyczny chaos, w którym Gretkowska chce powiedzieć o wielu sprawach, ale zapomniała, że zaczyna się powtarzać i staje się przewidywalna..."

Oczywiście, polecam całą recenzję Czechowicza, a ja tylko oznajmię, że gdyby autorem był ktoś o mniejszych możliwościach bądź gdyby to była moja pierwsza lektura Gretkowskiej, to dałbym ocenę pozytywną, lecz zdając sobie sprawę na co stać autorkę, muszę ją skarcić i dać 3/10

Dobrze się czyta. O podwójnym życiu jednego człowieka.Na ile można być autentycznym w dwóch wykluczających się sytuacjach. Ile można wybaczyć, gdy się kocha?

Jeżeli to miała być powieść o żydach, to wg mnie strasznie spłycona, jeżeli romans lub historia o miłosnym trójkącie - nie porywa. Zdecydowanie nie polecam, bo sama bardzo się zawiodłam, przebrnięcie przez książkę nie jest żadną przyjemnością.

Jestem zaskoczona. Nigdy nie interesowała mnie twórczość M.Gretkowskiej. Ale AGENT bardzo mi się spodobał. Temat niby banalny - mąż, żona i ta trzecia. Za to sposób przedstawienia już taki banalny nie jest. Czyta się z zainteresowaniem: jak to się skończy, dlaczego On tak postępuje...
I zakończenie też nie jest banalne, pokazuje życiowe dylematy i wybory.

I zakończenie też nie jest banalne, pokazuje życiowe dylematy i wybory.

Dobrze się czyta. Nie ma tu Gretkowskiej - skandalistki. Książka "do poczytania".

Problem podwójnego życia osoby żyjącej w równoległych związkach można - moim zdaniem - przedstawić dużo bardziej czytelnie, bez bardzo górnolotnych zabiegów (chociażby ta nieszczęsna praca w wywiadzie). Ilość wątków mających stanowić tło tegoż podwójnego życia działa - znów moim zdaniem - na niekorzyść dzieła. Nie będę do tej książki wracać.