Agent

Manuela Gretkowska Wydawnictwo: Świat Książki Seria: Nowa proza polska literatura piękna
Świat Książki
Proza polska
literatura piękna
Nowa proza polska
Proza polska

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Chcesz poznać moje życie? Przejdź się w moich butach

10 Link do recenzji

Tym razem o trójkącie miłosnym. Niezwykłym trójkącie.

Manuela Gretkowska - absolwentka filozofii na UJ w Krakowie, scenarzystka, pisarka, autorka scenariusza m.in. do filmu "Szamanka". Podobno skandalistka.

Szymon Golberg, całkiem przystojny 60-latek mieszka z żoną w Tel-Awiwie, często wyjeżdża w sprawach nie całkiem służbowych do Warszawy...

"Nie ma co się oszukiwać,...

Manuela Gretkowska nie zawiodła mnie w kolejnym utworze. Opowieść o życiu, uczuciach i zaufaniu, o tym jak osoba o której wydaje nam się, że wiemy wszystko, nie jest do końca człowiekiem, którego znamy. O tworzeniu alternatywnego życia do którego można uciec, aby poznać samego siebie, szukać własnego ja

Z Gretkowską to jeden wielki kłopot, co widać po ilości gwiazdek danych przeze mnie:"My zdies' emigranty" (1991) -1. "Podręcznik do ludzi"(1996) – 1; "Światowidz" (1998) - 3, "Silikon" (2000) - 7, "Polka" (2001) - 7.
Ta z 2012 winna więc być arcydziełem, a nie jest, bo na LC ma 5,79 (517 ocen i 80 opinii), główny bohater jest ...

Dobrze się czyta. O podwójnym życiu jednego człowieka.Na ile można być autentycznym w dwóch wykluczających się sytuacjach. Ile można wybaczyć, gdy się kocha?

Jeżeli to miała być powieść o żydach, to wg mnie strasznie spłycona, jeżeli romans lub historia o miłosnym trójkącie - nie porywa. Zdecydowanie nie polecam, bo sama bardzo się zawiodłam, przebrnięcie przez książkę nie jest żadną przyjemnością.

Jestem zaskoczona. Nigdy nie interesowała mnie twórczość M.Gretkowskiej. Ale AGENT bardzo mi się spodobał. Temat niby banalny - mąż, żona i ta trzecia. Za to sposób przedstawienia już taki banalny nie jest. Czyta się z zainteresowaniem: jak to się skończy, dlaczego On tak postępuje...
I zakończenie też nie jest banalne, pokazuje życiowe dylematy i wybory.

Dobrze się czyta. Nie ma tu Gretkowskiej - skandalistki. Książka "do poczytania".

Problem podwójnego życia osoby żyjącej w równoległych związkach można - moim zdaniem - przedstawić dużo bardziej czytelnie, bez bardzo górnolotnych zabiegów (chociażby ta nieszczęsna praca w wywiadzie). Ilość wątków mających stanowić tło tegoż podwójnego życia działa - znów moim zdaniem - na niekorzyść dzieła. Nie będę do tej książki wracać.

Koniecznie przeczytać, nie spoglądając na tył okładki!

Jest to moje pierwsze spotkanie z twórczością pani Gretkowskiej i niestety, chyba nie do końca udane.
Duży plus dla autorki za wstawki z życia codziennego w Izraelu, które naprawdę mnie zainteresowały (szczególnie wątek o córce głównego bohatera, która pomimo wychowania w inteligenckiej rodzinie i wyższego wykształcenia wybiera życie w bardzo tradycyjnym, żydowskim...

Dyskusje

• 2012