Sławnych Polaków choroby

historia
Tower Press
2004-01-01
2004-01-01
Polska sławni ludzie pisarze politycy sztuka nauka kultura

Obserwując moją bibliotekę łatwo zauważyć że uwielbiam ciekawostki historyczne: nieznane fakty, skrywane tajemnice, przemilczane wydarzenia. To taka historia z przymrużenie oka która w lekki sposób przybliża nam ważne momenty i postaci historyczne.

Do tej kategorii należy również książka (a właściwie książeczka mająca format kieszonkowego notatnika) Ludwika Stommy "Sławnych Polaków choroby". To wybitny antropolog i etnolog który od lat stara się przybliżać polską historię i kulturę w sposób przystępny i ciekawy.

W pozycji tej mamy króciutkie przedstawienie sylwetek sławnym Polaków (głównie władców i literatów) z naciskiem na ich niedomagania i kłopoty zdrowotne. Na bazie tych opisów trzech lekarzy (psychiatra, neurolog i internista) snują swoje teorie które starają się wyjaśnić jakie to przypadłości i choroby nękały bohaterów tej książki.
Pomysł arcyciekawy natomiast wykonanie pozostawia wiele do życzenia. "Diagnozy" ekspertów to tak naprawdę wróżenie z fusów bo opierają się na szczątkowym źródłach pisanych. Nie są poparte żadnymi badaniami ani dogłębną analizą przypadków. Chociaż nie jestem medykiem to i ja pewnie byłabym zdolna takie wnioski, jak zaproszeni eksperci, wyciągnąć.

Zabrakło wnikliwości, chęci wejścia głębiej w temat i przez to wyszło jak wyszło. Może dobrym pomysłem byłoby skrócić listę bohaterów i bardziej poświęcić się analizie pozostałych przypadków.
Nie ukrywam że lektura ta odrobinę rozczarowuje.

Powiedz mi na co chorujesz,a powiem ci kim jesteś.
Takie wnioski wyciągnęłam po lekturze tej niewielkiej książeczki.
Nasi władcy umierali na choroby krążenia i weneryczne,literaci XIX w na gruźlicę, współczesnych pokonywał alkoholizm.Święci z wycieńczenia ,a hetmani na skutek odniesionych ran.
Fascynująca podróż w przeszłość ,pełna ciekawostek,których nie dowiesz sie z podręczników .
Taką historię lubię najbardziej.

Powiedz mi na co chorujesz,a powiem ci kim jesteś.
Takie wnioski wyciągnęłam po lekturze tej niewielkiej książeczki.
Fascynująca podróż w przeszłość ,pełna ciekawostek,których nie dowiesz sie z...

Dodaj cytat z książki Sławnych Polaków choroby

Ciekawostki historyczne