W dziewiętnastowiecznym Poznaniu. Życie codzienne miasta 1815-1914

Okładka książki W dziewiętnastowiecznym Poznaniu. Życie codzienne miasta 1815-1914 Maria Trzeciakowska, Lech Trzeciakowski
Maria TrzeciakowskaLech Trzeciakowski Wydawnictwo: Wydawnictwo Poznańskie historia
historia
Wydawnictwo Poznańskie
1982-01-01
1982-01-01
Poznań XIX wiek historia lokalna historia Poznania życie codzienne historia Wielkopolski zabór pruski Wielkie Księstwo Poznańskie Poznańskie

Okładka książki Pomniki. KMP 2001/2 Jan Skuratowicz, Lech Trzeciakowski, Jacek Wiesiołowski
Pomniki. KMP 2... Jan Skuratowicz, Le...
Okładka książki Jeżyce. KMP 2/2000 Maria Paradowska, Jakub Skutecki, Lech Trzeciakowski, Jacek Wiesiołowski
Jeżyce. KMP 2/... Maria Paradowska, J...

Książka autorstwa Państwa Trzeciakowskich jest pozycją bardzo ciekawą. Daje ona szeroki obraz życia w Poznaniu i rozwoju Grodu Przemysława. Lektura jest łatwa i przyjemna, zwłaszcza jeżeli ktoś interesuje się tym jaki żyło się kiedyś.

Poznańczykom polecam

Poznańczykom polecam

Ta książka to chyba jedna z niewielu monografii historii XIX -wiecznego Poznania. Prowadzi nas przez różne warstwy społeczne, zawody, części miasta. Zagląda w zaułki i do garnka, do szkoły i krawcowej. Książka do posiadania, do powrotów opisów miejsc i zdarzeń . Gorąco Poznaniakom i Poznańczykom polecam.

Niesamowita podróż do przeszłości, tym razem czytelnik znajdzie się w XIX wieku w Poznaniu i będzie mógł namacalnie dotknąć ścian, bruków, czy wejść do mieszkania lub karczmy i posłuchać rozmów ówczesnych mieszkańców grodu. Będziemy mieli możliwość zwiedzić pomieszczenia biedoty jak i zobaczymy, mieszkanie rzemieślnika czy inteligenta. Oprócz wiadomości, odnoszących się do zabytków kultury materialnej, występujących w mieszkaniach Poznaniaków; czytelnik zapozna się z rozwojem urbanistycznym grodu, tutaj mnogość źródeł ikonograficznych: fotografie, pocztówki, mapy itd. Jednak dla mnie najważniejszym przesłaniem tejże monografii jest mieszkaniec tego grodu ze wszystkimi problemami i radościami, jakie dane mu było przeżywać w XIX- wiecznym Poznaniu. Oczywiście w zależności od statusu społecznego, różnie to wyglądało. Czytelnik, będzie miał możliwość, spojrzeć na dzień pracy ówczesnego Poznaniaka jak i na to - jak spędzał czas wolny. Autorzy nie zapomnieli nawet o takich tematach jak: moda, ówczesne odżywianie się, diety i wiele innych ciekawych zagadnień. Atutem pracy jest również, ukazanie relacji jakie zachodziły na linii Polacy - Niemcy, miasto w zależności od okresu, przechodziło różny stopień nasilenia germanizacji. W monografii znajdziemy, wiele ciekawych informacji, odnoszących się do postaw patriotycznych mieszkańców grodu nad Wartą. Książka miała mieć charakter popularnonaukowy, aczkolwiek napisana jest na wysokim poziomie merytorycznym, zawierając zarazem mnogość źródeł. Polecam!

Książka nie tylko dla Poznaniaków. Autorzy przybliżają nam życie różnych warstw społecznych żyjących w Poznaniu. Poznajemy nie tylko zwyczaje, ale także warunki w jakich żyli ówcześni ludzie. Mega ciekawa pozycja :)

• Mam/miałam
  • Reportaże,wywiady,felietony,popularnonaukowe
  • Posiadam z autografem lub dedykacją autora
  • PRZECZYTANE 2018
  • 6) B) Posnaniensis

Dodaj cytat z książki W dziewiętnastowiecznym Poznaniu. Życie codzienne miasta 1815-1914