Wietnam

Okładka książki Wietnam Martyna Wojciechowska
Okładka książki Wietnam
Martyna Wojciechowska Wydawnictwo: G+J Seria: Kobieta na Krańcu Świata literatura podróżnicza
literatura podróżnicza
Kobieta na Krańcu Świata
G+J
2012-03-21
2012-03-21
Wietnam kobieta na krańcu świata national Geographic podróże

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Dziś udajemy się do Wietnamu, a konkretnie do malowniczej pływającej wioski Bo Nau, przemieszczającej się w najpiękniejszym miejscu na świecie, a mianowicie w zatoce Ha Long, gdzie na powierzchni 1500 kilometrów kwadratowych z wody wyłania się prawie dwa tysiące wysp i wysepek przypominających wapienne słupy. Niektóre z nich mają nawet 200 metrów wysokości i kryją w sobie niezliczone groty i jaskinie. Poranne mgły wciąż niczym pierzyna otulają samotne lub skulone w grupy ostańce, które kształtem przypominają gigantyczne zwierzęta dlatego w większości z tych wysp nadano nazwy zwierząt. Zatoka Ha Long, którą wpisano na listę światowego dziedzictwa UNESCO, nominowano do grona jednego z siedmiu nowych cudów świata nie bez powodu bo to jedno z przepięknych i urzekających miejsc na ziemi.

Martyna Wojciechowska na kartach tej książki przybliżyła nam postać 30 letniej Bien Thi Nguyen, która w swoim domu na wodzie prowadzi ciężkie codzienne życie, pełne trosk i wyrzeczeń aby utrzymać rodzinę obsługując rzeszę turystów odwiedzających to miejsce. To bardzo ciekawa historia o kobiecie, która ma swoje marzenia, ograniczające się jedynie do posiadania domu na lądzie i prowadzenia sklepu z napojami lub z ubraniami. Nasza bohaterka wierzy, że na lądzie wiodłaby lżejsze życie, oraz że byłaby piękniejsza za sprawą bielszej skóry, jak niewiele trzeba aby poczuć się szczęśliwym. Nigdy nie była na wakacjach, pracuje od rana do wieczora przez siedem dni w tygodniu, mieszka z całą rodziną na tratwie, tam stoi pływający dwupiętrowy dom przypominający wiatę zbitą z pomalowanych na zielono desek przykryty blachą falistą. Jest tu wszystko co zapewnia przeżycie, samowystarczalna farma.

Poruszający reportaż, ciekawie ujęty tematycznie, pouczająca i wzruszająca lektura, napisana lekkim piórem, okraszona pięknymi zdjęciami, pełna wrażeń i emocji. Autorka od podszewki oraz przystępnie przedstawiła nam trudności życia Bien, ponieważ przez kilka dni mieszkała wspólnie z tą rodziną w domu na wodzie i dzieliła z nią troski życia codziennego, jednocześnie bacznie obserwując naszą bohaterkę. Bardzo lubię takie książki mają swój magnetyzm i piękno, można wiele ciekawego się dowiedzieć od danym miejscu czy ludziach, wszystko bez upiększeń, żywa relacja, szczere polecam innym czytelnikom, zwłaszcza tym ciekawym świata.

Przy okazji poznamy podczas lektury, trochę burzliwej historii Wietnamu, atrakcji turystycznych, kulinarnych fajerwerków w dużej mierze wywodzących się z tradycyjnej chińskiej filozofii wu xing, zakładającej, że świat zbudowany jest z pięciu elementów – drewna, ognia, ziemi, metalu i wody. Dlatego też wiele wietnamskich dań ma w sobie pięć przypraw ostrą (metal),kwaśną (drewno),gorzką (ogień),słoną (woda),i słodką (ziemia). Co więcej kucharze starają się, żeby występowało w nich pięć kolorów: biały (metal),zielony (drewno),żółty (ziemia),czerwony (ogień) i czarny (woda). Bezsprzecznie warto zapoznać się z tym reportażem, dowiemy się wielu ciekawostek nieznanych Europejczykom, które zaskakują, książka godna polecenia. Pozdrawiam:) Jack_

OCENA - 7/10 BARDZO DOBRA

Przyjemnie się czytało. Krótka książka na chwile relaksu. Historia Wietnamki zajmującej się farmą ryb. Ona ciężko pracuje, a jej mąż właściwie nic nie robi, poza piciem piwa, spotykaniem się ze znajomymi i oglądanie telewizji. W ich kulturze to mąż decyduje o przyszłości żony i nawet na wywiad Martyny Wojciechowskiej musiała mieć jego zgodę. Na początku książki został opisany Wietnam jako państwo turystyczne, z informacjami co trzeba wiedzieć podróżując tam.

Książki Martyny Wojciechowskiej czyta się szybko, miło i przyjemnie.

Książki Martyny Wojciechowskiej czyta się szybko, miło i przyjemnie.

1967

Bardzo ciekawa jest i ta książeczka i cała seria o kobietach z różnych stron świata. Warto zobaczyć jak żyją inni ludzie, poznać ich zwyczaje. Piękne zdjęcia zachęcają do zwiedzania. Tylko pozazdrościć pani Martynie, że odwiedziła wszystkie te urokliwe miejsca.

Tym razem Martyna przenosi nas w baśniową krainę zatoki Ha Long. Przepiękna sceneria tysiąca skalnych wysp wyłaniających się ze spokojnych wód Morza Południowochińskiego jest miejscem codziennej ciężkiej pracy wielu Wietnamczyków i jednocześnie idealnym ziemskim rajem na spędzenie cudownych wakacji. Martyna przedstawia nam podczas jednodniowego pobytu w zatoce, dzień z życia rodziny mieszkającej i pracującej na wodzie przez całe życie - opowieść krótka, sympatyczna i budząca zazdrość, że nas tam nie ma.

Ten dziennik z podróży Martyny Wojciechowskiej zafscynował mnie pięknem pod względem turystycznym tego kraju, rzeka Ha Long jest dla mnie wprost cudem nie z tej Ziemi, znależć się tam to jakby odtworzyć najczystrze i najniewinniejsze pragnienia serca. Zaś strona poznawcza tamtejszej kultury, jest względnie satysfakcjonująca , poznałam tamtejsze smaki oraz nieco sposób bycia Wietnamczyków lecz jednak w dzienniku z podróży nie można dowiedzieć się wszystkiego o tamtejszej kulturze, wiadomo najlepiej pozna się ją w praktyce.

1970

Martyna Wojciechowska pokazuje nam Wietnam w różnych odsłonach - ciekawostki przyrodnicze i turystyczne, miejsca atrakcyjne dla wielbicieli parków rozrywki a nawet zakupoholików. Budzi zainteresowanie tamtejszą kulturą, religią, architekturą. Zachęca do refleksji nad tym, co wspólne i co różne (nie oznacza gorsze).

Sięgnęłam po tę książeczkę przed wyprawą do Wietnamu, spodziewając się znaleźć ciekawe, przydatne informacje, opisy, wrażenia.
Niestety, nic takiego nie znalazłam. Ani to przewodnik, ani rzetelny reportaż. Wyszedł totalny misz-masz, który nie wiem, czemu ma służyć.
Jest trochę bardzo szczątkowych informacji na temat Wietnamu, jest artykuł o wietnamskiej bizneswoman i tyle...
Gdyby autorka skupiła się jedynie na reportażu, ukazując różne aspekty życia w tym kraju, mógłby z tego wyjść ciekawy projekt. W obecnej formie książka jest po prostu bardzo słaba.
Nie zachęciła mnie do lektury kolejnych pozycji tej serii.

Od zawsze podziwiałam Martynę Wojciechowską. Jest tak wspaniałą, odważną i ambitną kobietą, że po prostu nie mogę przejść obok czegokolwiek z nią związanego obojętnie.
Tę książkę poświęciła ona Wietnamowi, a właściwie pewnej wietnamskiej rodzinie. Bardzo bym chciała odwiedzić kiedyś Wietnam i pani Martyna jeszcze bardziej utwierdziła mnie w tym przekonaniu, gdyż nic nie napawa mnie taką radością, jak widok dużej, wielopokoleniowej rodziny, gdzie trudno o choć moment nudy. Od zawsze byłam szczęśliwa, że sama jestem członkiem takowej. Żałuje jedynie, że dzielą nas tak wielkie odległości (żyjemy w różnych krajach) i jedyną okazją, kiedy możemy się wszyscy spotkać jest wigilia.

Książki Martyny Wojciechowskiej są proste, przyjemne, z nutką humoru i przede wszystkim są w nich genialne zdjęcia, które aż zachęcają do spakowania walizek i ruszenia w świat.

• Podróżnicze
  • Podróże