Klub Dobrej Wiadomości

Anna Piega Wydawnictwo: Prószyński i S-ka literatura piękna
Prószyński i S-ka
2008-01-01
2008-01-01

Przyjemna książka która idealna jest na lato. Ciekawe czytadło pełne miłości i przyjemności.
Polecam

Polecam

Pięć koleżanek będąc na pierwszym roku studiów w Krakowie, w celu poprawienia sobie samopoczucia zakłada "Klub dobrej widomości". Mają spotykać się co miesiąc by "podbudować" się nawzajem. Nie przypuszczały,że te ich spotkania przetrwają 10 lat.
Akcja książki zaczyna się właśnie po tych dziesięciu latach. W grupie widujacych się systematycznie przyjaciół pozostali: Olga,Weronika,Hanka i od jakiegoś czasu Cyryl.Każda z tych osób zajmuje się czym innym. Na spotkaniach mówią wyłącznie o pracy, nigdy o życiu prywatnym.Gdy Hanka zwierza się ze swoich planów zawodowych.Reszta uświadamia sobie,że tak na prawdę to niewiele wiedzą o swoich kłopotach.
Olga jest główną bohaterką,jest utalentowaną malarką. To o niej dowiadujemy się najwięcej. O jej pracy,rozpadającym się związku,szukaniem siebie z przed lat, tęsknocie do domu rodzinnego i o pewnej tajemnicy jej rodziców. Wycieczka z bratem w Tatry staje się odskocznią od codziennej rutyny.Pozwala jej podjąć bardzo ważną dla niej życiową decyzję.
Jest to ciekawa i mimo tragicznych momentów ciepła opowieść o sile przyjaźni nie tylko kobiecej. O szczęściu,szacunku i miłości do której każdy ma prawo bez względu na płeć,wiek czy orientację seksualną.
Książka bardzo mi się podobała, natomiast okładka wcale. Według mnie insynuuje jakieś ciągłe babskie imprezki w treści, a to nieprawda.
Przeczytana w ramach zaległego październikowego wyzwania "Trójka-epik"

Lekka, prosta i nawet wciągająca opowieść. Polecam

Lekka, prosta i nawet wciągająca opowieść. Polecam

Każdy z nas poszukuje szczęścia. Życie pokazuje, jak odmienna jest jego definicja.

Anna Piega doskonale odnajduje się w tej tematyce. Masz wolną ostatnią sobotę miesiąca? Chcesz podzielić się z bliskimi swoim szczęściem? Zapisz się do "Klubu Dobrej Wiadomości". Szybko zaprzyjaźnisz się z Olgą, Weroniką, Hanią oraz Cyrylem. Dzięki nim zrozumiesz, że w życiu najważniejszym kierunkowskazem jest przypadek. Możesz mieć patent na wszystko, życie i tak wyznacza swój scenariusz i wciąż zaskakuje. "Tylko głupcy nie odczuwają strachu. Odwaga polega na tym, żeby ten strach pokonać". Zapakuj więc do plecaka odwagę i ruszaj w góry. Tak jak Olga nie bój się tej podróży. Góry, jak życie " nigdy nie wyglądają tak samo. Zmieniają się w zależności od pory roku, dnia, pogody, nastroju- twoich albo ich". "Piękno zaklęte w takich miejscach jak to - skinął głową w stronę rozciągającej się przed nimi panoramy Tatr - jest przecież wieczne. Wystarczy je odnaleźć, a potem już tylko wracać. Z ludźmi jest podobnie". Problem w tym, by znaleźć odpowiednie piękno. Anna Piega i jej książka są receptą na to. Poznajesz definicję szczęścia Tatarkiewicza, wędrujesz po Dolinie Kościeliskiej, Dolinie Chochołowskiej, podziwiasz widoki Czarnego Stawu Gąsienicowego, Doliny Jaworzynki, Koziego Wierchu. Z wielką radością wracasz do domu Olgi, by znowu porozmawiać z jej rodzicami. Każdy zwrot akcji nakłania do refleksji. Jakie konsekwencje przyniesie wyjazd w Tatry, który proponuje Marek - mąż Olgi? Jak okropny okazuje się wypadek na Zakopiance? Długo skrywane tajemnice - co niosą ze sobą? Zapamiętaj jedno: "jeśli chcesz coś prawdziwego, jeśli nie boisz się bólu i rozczarowania, słuchaj serca. W gruncie rzeczy człowiek zawsze wie, co jest dla niego dobre, nie zawsze jednak ma odwagę wykorzystać tę wiedzę".

Serdecznie polecam! Zachwyciła mnie!

Taka sobie opowieść, niby o uczuciach, niby o górach, niby o różnych perypetiach głównej bohaterki i jej znajomych.. Ale jakoś mnie nie porwało, dobrnęłam do końca z czystej przekory, że skoro już zaczęłam to "trza". Ogólnie średnio..

Przyjemnie się czytało, historia ciekawa, wiedziałam że książka będzie dobra bo wcześniej już czytałam jej pierwszą książkę która bardzo mnie zachwyciła. Polecam każdemu kto lubi polską babską literaturę. Może tylko opisy wędrówek po górach mnie trochę nużyły ponieważ nie jestem ich fanką, ale były przystępnie napisane więc jakoś przebrnęłam ;) W opiniach poniżej zauważyłam uwagi co do okładki, że jest nie ciekwawa i nieadekwatna do opisanej historii. Mogę się z tym zgodzić i dodać że sięgnęłam po książkę właśnie dlatego że już poznałam autorkę więc byłam spokojna.

"...Zrobiona na wysoki połysk"... :-)

Warto po nią sięgnąć.

"...Zrobiona na wysoki połysk"... :-)

Warto po nią sięgnąć.

2087

Fajna ciepła opowieść o sile kobiecej przyjaźni,rodzinie,oraz o magicznych miejscach i życiowych wyborach.Warto!!

Świetna książka. Każdy z nas chciałby mieć takich rodziców jak Olga, taki dom rodzinny. Ania Piega ma lekkie pióro, czyta się Jej zdania z lekkością. Książka skłania do refleksji nas własnym życiem. Polecam z całego serca.

Z wielką przyjemnością przeczytałam „Klub Dobrej Wiadomości” debiut pisarski Anny Piega. Książkę kupiłam dawno temu i spokojnie czekała w kolejce do przeczytania. Tytuł i okładka sugerowały, że będzie to kolejna powieść i sile kobiecej przyjaźni jakich ostatnio wiele. Dlatego też specjalnie nie spieszyło mi się do czytania. Sięgnęłam po nią na potrzeby bloga i jestem zaskoczona jej dojrzałością i pięknym językiem. Z wielką przyjemnością sięgnę po kolejną powieść tej Autorki „Lustro czasu”.

Anna Piega zabiera nas do pięknego Krakowa, gdzie mieszka główna bohaterka oraz jej przyjaciele. Olga jest zdolną malarką. Współpracuje z wydawnictwami tworząc ilustracje do książek i albumów. Projektuje też kartki okolicznościowe. Właśnie rozpada się jej wieloletni związek. Cóż, można powiedzieć, że fabuła jest dość typowa. Co więc sprawia, że powieść jest oryginalna i tak bardzo mnie zachwyciła? Przede wszystkim ogromną jej zaletą jest przepiękny język, którym została napisana. Autorka pisze w sposób niewymuszony, pozbawiony patosu, a jednocześnie tak plastyczny, że nie trzeba mieć wielkiej wyobraźni aby razem z Olgą wspinać się po górach czy wędrować po lesie. Szczególnie w mojej pamięci utkwiła scena, kiedy Olga przez uchylone drzwi obserwowała swoich rodziców. Zachwycił ją wówczas gest ojca, który pocieszał matkę głaszcząc ją po włosach. Mam tą scenę przed oczami jakbym sama w niej uczestniczyła. Powieść, niby lekka, łatwa i przyjemna, ale w subtelny i wyważony sposób dotyka poważnych tematów, takich jak samotność, odpowiedzialność za drugiego człowieka czy homoseksualizm.

Bardzo podoba mi się sposób w jaki Anna Piega pisze o uczuciach, a w szczególności o przyjaźni. Członkowie Klubu Dobrej Wiadomości, czyli Olga, Weronika, Hania i Cyryl spotykają się raz w miesiącu w knajpce u Karolka i każdy z nich musi podzielić się z resztą przynajmniej jedną dobrą wiadomością. I okazuje się, że mówią tylko o pracy. Życie osobiste z mniejszymi i większymi porażkami pozostaje pilnie strzeżoną tajemnicą. Dopiero kiedy niektóre z nich wychodzą na jaw, dostrzegają jak mało o sobie wiedzą. Moim zdaniem jest to bardzo wiarygodne. Przyjaciel to nie koniecznie ktoś, z kim trzeba się codziennie widywać i omawiać każdy szczegół naszego życia, a raczej ktoś, kto nie opuści nas w potrzebie. Takie właśnie relacje panują pomiędzy członkami Klubu Dobrej Wiadomości. Olga, Weronika, Hania i Cyryl wspierają się w trudnych chwilach, ale każdy z nich sam musi się uporać ze swoimi demonami.

Czy mam tej książce coś do zarzucenia? Absolutnie nic! Przydałoby się jej drugie wydanie z ładniejszą i bardziej pasującą do treści okładką, no i koniecznie z lepszą promocją. Książka zasługuje na miano bestsellera, czego Autorce z całego serca życzę. A ja już nie mogę się doczekać, kiedy uda mi się przeczytać kolejną powieść Anny Piega „Lustro czasu”.

Recenzja pochodzi z mojego bloga http://sladami-ksiazki.blogspot.com/

• Obyczajowe