Książki. Magazyn do czytania, nr 4 / marzec 2012

Okładka książki Rodzinne rymowanki Katarzyna Huzar-Czub, Katarzyna Kossak, Michał Rusinek
Ocena 0,0
Rodzinne rymow... Katarzyna Huzar-Czu...
Okładka książki Zu dę daś? Ellis Carson, Michał Rusinek
Ocena 0,0
Zu dę daś? Ellis Carson, Micha...

Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 5 / czerwiec 2012 Joanna Bator, Katarzyna Bielas, Marek Bieńczyk, Piotr Cieśliński, Jerzy Jarniewicz, Wojciech Nowicki, Łukasz Orbitowski, Redakcja magazynu Książki, Marcin Sendecki, Katarzyna Surmiak-Domańska, Adam Wajrak, Dorota Wodecka
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Joanna Bator, Katar...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 3 / grudzień 2011 Joanna Bator, Piotr Cieśliński, Jan Gondowicz, Wiktor Jerofiejew, Włodzimierz Kalicki, Alice Munro, Wojciech Orliński, Jacek Piekara, Marian Pilot, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki
Ocena 6,6
Książki. Magaz... Joanna Bator, Piotr...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 6 / wrzesień 2012 Marek Bieńczyk, Piotr Cieśliński, Przemysław Czapliński, Jan Gondowicz, Włodzimierz Kalicki, Filip Łobodziński, Wojciech Orliński, Redakcja magazynu Książki, Janusz Rudnicki, Salman Rushdie, Eustachy Rylski, Marcin Sendecki, Dorota Wodecka, Mariusz Zawadzki
Ocena 6,7
Książki. Magaz... Marek Bieńczyk, Pio...
Okładka książki Książki. Magazyn do czytania, nr 2/ wrzesień 2011 Umberto Eco, Redakcja magazynu Książki, Mariusz Szczygieł, Krzysztof Varga, Mario Vargas Llosa, Adam Wajrak
Ocena 6,4
Książki. Magaz... Umberto Eco, Redakc...

Nareszcie udało mi się dorwać archiwalny numer "Książek" od mojego kolegi. I co w nim mamy? Na pewno są artykuły godne uwagi jak i też te mniej przyciągające uwagę. W tej pierwszej grupie umieściłbym: artykuł na temat konsumpcji kiedyś i dziś, czechofilski tekst Mariusza Szczygła, artykuł na temat Balzaca i tego jak wprowadził on pojęcie jedzenia do literatury, dalej mamy ciekawe portrety: byłego już papieża Benedykta XVI, Charlesa Dickensa, Mirona Białoszewskiego. Zaintrygował mnie też artykuł na temat brutalności w literaturze. Interesujacy okazał się również wywiad z pisarzem i tłumaczem Krzysztofem Bartnickim. Możemy dowiedzieć się z niego jak podjął się niewykonalnego zadania (przetłumaczenia pewnej książki). Ogólnie poziom numeru jest dobry, zachęcam do czytania.

Bardzo ciekawe artykuły, moje ulubione to: wywiad z tłumaczem Joyce'a, opowiadanie Etgara Kereta oraz artykuł Adama Wajraka. Interesujące krzyżówki i rebusy literackie

Trochę za dużo w tym numerze przegadanych tekstów i napisanych co prawda poprawnie, ale bez polotu.

Na szczęście, są również ciekawe artykuły i wywiady, które przeczytałam za zainteresowaniem i przyjemnością.

To przede wszystkim:

- czechofilski tekst Mariusza Szczygła,

- artykuł Wojciecha Nowickiego o motywie jedzenia w literaturze (plus przepisy zaczerpnięte z kuchni bohaterów literackich arcydzieł i bestsellerów),

- krytyczny i pełen ironii(a nawet szyderstwa!) recenzencki tekst na temat książki "Mój brat, Papież" (o Ratzingerze),

- barwny i pełen ciekawostek esej o Dickensie z okazji rocznicy jego 200. urodzin,

- publicystyczna opowieść o Mironie Białoszewskim (na kanwie jego "Tajnego dziennika"),

- Adama Wajraka rozważania o krukowatych - tych prawdziwych, z krwi i piór, i o ich literackich pobratymcach (Wajrak nawet o pchłach potrafiłby ciekawie opowiadać:)),

- i wreszcie NAJCIEKAWSZY, moim zdaniem, obszerny artykuł o twórczości Marii Nurowskiej, w którym autorka barwnie i żywiołowo ocenia powieści pisarki, wskazując ich plusy i minusy, ambitne powinowactwa i oryginalność, ale również tandetę i szmirowatość (mimo iż Nurowska jest jedną z moich ulubionych pisarek i nie ze wszystkimi argumentami autorki się zgadzam, przeczytałam całość nawet dwa razy, by nieraz przyznać rację pani Elizie Szybowicz, a nieraz w myślach popolemizować sobie z nią po cichu:)).

To przede wszystkim:

- czechofilski tekst Mariusza Szczygła,

Warto sięgnąć chyba wyłącznie ze względu na rewelacyjne opowiadanie Kereta.

Warto sięgnąć chyba wyłącznie ze względu na rewelacyjne opowiadanie Kereta.

Najciekawszy był dla mnie wywiad z panem Andrzejem Bartnickim, tłumaczem książki Joyce'a 'Finneganów tren'. Poza tym zaciekawił mnie przepisy z popularnych powieści oraz artykuł o konsumpcji.

Dodaj cytat z książki Książki. Magazyn do czytania, nr 4 / marzec 2012