Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej

kultura polska historia Polski dwudziestolecie międzywojenne życie kulturalne
biografia, autobiografia, pamiętnik
978-83-111192-46
kultura polska historia Polski dwudziestolecie międzywojenne życie kulturalne

Książka skradła mi serce, gdyż uwielbiam dwudziestolecie międzywojenne. Poznawanie życia wielkich osobowości, tworzących wspaniałe dzieła i utwory, rozwijających kulturę w naszym kraju w owym czasie, to dla mnie wielka przyjemność. Książkę czyta się lekko i szybko.

Tak, może i ta książka jest pewnego rodzaju Pudelkiem czy Pantofelkiem (nawiązując do innych recenzji), ale uważam, że to nie lada sztuka pisać w ten sposób o postaciach, które znamy z NUDNYCH lekcji polskiego czy historii. Gdyby połowa tych faktów była wspomniana w szkole, może artyści nie wydawaliby się takimi pomnikami od spiżu trwalszymi a (nie)zwykłymi ludźmi, z...

Ordonka, Kossakowie, Pawlikowska-Jasnorzewska, Tuwim (mój ukochany zresztą poeta), Lechoń, Witkacy, Stryjeńska i inni.....kto nie zna tych nazwisk? Kto choćby raz o nich nie słyszał? A może warto poznać choć trochę ich słabości, mocne strony, ułamek życia prywatnego, by móc zrozumieć ich wybory, twórczość?.... Iwaszkiewicz byl spokrewniony z Karolem Szymanowskim, ojciec...

Bardzo dobra pozycja z wieloma ciekawostkami o twórcach lat 20. Jeżeli kiedykolwiek interesowało kogoś co, kto i dlaczego? To polecam :D

Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej
Sławomir Koper Bardzo wartościowa pozycja dla interesujących się Polską międzywojenną oraz skandalami i skandalikami. Czyta się bardzo lekko.

Na półkach: , , , , ,

Sławomir Koper z wykształcenia jest historykiem. Pisze dużo, głównie książki popularnonaukowe, które cieszą się ogromną popularnością. Autor pisze swoje teksty z ogromnym zapałem, sięga po ciekawą tematykę, a do tego posługuje się bardzo przyjemnym językiem. Wie, jak przyciągnąć czytelników do swoich książek, jak zainteresować historią różnych epok.

Lekka, łatwa i przyjemna. Gdybym tylko miała lepszą pamięć do zapamiętywania tych wszystkich ciekawostek...

Nie dałam rady przeczytać - skrajnie mnie nudzi. Nie interesuje mnie, kto z kim siedział w której knajpie i ile miał kochanek. Nawet jeśli był Tuwimem czy Leśmianem.

Ależ te artysty to byli łajze okrutne! Chociaż może nie aż tak bardzo? Nie wierzę, na przykład, w spekulowany przez autora, homoseksualny gwałt Malinowskiego na Witkiewiczu, mający być przyczyną wyjazdu Witkiewicza z Australii. Bardziej prawdopodobne, że doprowadził do tego wybuch pierwszej wojny światowej, konflikt na tle politycznym, oraz sytuacja paszportowa obu panów.

Książka z dużym przesycie informacji, lecz ujętych w sposób niebagatelny czyli po prostu świetnie się czyta.

Dyskusje

• Historia
  • 2014
  • 2013
  • Historyczne
  • Chcę w prezencie
więcej mniej

Sławomir Koper Życie prywatne elit artystycznych Drugiej Rzeczypospolitej Zobacz więcej