Kwiat Pustyni

Okładka książki Kwiat Pustyni Marie Porterfield
Okładka książki Kwiat Pustyni
Marie Porterfield Wydawnictwo: Atlantis Seria: Wyspy Szczęścia literatura obyczajowa, romans
Wyspy Szczęścia
Desert flower
Atlantis
1992-01-01
1992-01-01
832382844X
Marek Kowajno

Przejmujący i bardzo bolesny pamiętnik kobiety, która przeszła więcej, niż wyobraźnia Europejki sięga. Głos, który warto usłyszeć, historia, której po prostu nie da się zapomnieć. A dla wszystkich zagubionych dziewczynek, tłamszonych przez kulturę i okrucieństwo tradycji - promyk nadziei, że można to przetrwać.

Przeczytana dość dawno, aczkolwiek zapadła w pamięć. Wstrząsająca historia... Warte polecenia!

Geniusz!! kocham!!

Geniusz!! kocham!!

Nie mylmy książek - Kwiat Pustyni to małe romansidło i na pewno nie opisuje historii dziewczyny, która urodziła się w Somalii.

Link do książki, na podstawie której nakręcono film: http://lubimyczytac.pl/ksiazka/47775/kwiat-pustyni-z-namiotu-nomadow-do-now...

Jeśli ktoś lubi poznawać inne kultury albo walczy o prawa kobiet to koniecznie powinien przeczytać.

Rewelacyjna książka ukazująca losy afrykańskich plemion. Pokazuje z jakimi trudnościami na codzień zmagają się tamci ludzie, oraz ukazuje fascynującą, a zarazem drastyczną przygodę jak się okazuje-przyszłej modelki światowej sławy.

Tytułowym „Kwiatem pustyni” jest Joanna mieszkająca na pustyni wraz ze swoim przyjacielem Yogim. Zamieszkała tam, by móc oddać się pasji jaką jest sztuka. Dostała ten dom – kiedyś dom misyjny – od ojca, który wyruszał na różne ekspedycje. Przygotował ją do tego, by umiała przetrwać w różnych warunkach, z daleka od cywilizacji. Tworzyła więc dążąc do upragnionego sukcesu. Ponadto starała się wyleczyć rany w sercu, jakie zadał jej były chłopak, gdy nakryła go na seksie z jej przyjaciółką z akademika. Uprawiali seks w jej domku w górach.

Nie była całkiem sama, bo miała Yogiego – kocura, który zawsze chętnie jej wysłuchał oraz przyjaciela z pobliskiej wioski – Manuela, małego chłopca, który uwielbiał spędzać z nią czas.

Wszystko się zmieniło wraz z wizytą pewnego nieoczekiwanego gościa. Gdy tylko Joanna usłyszała czyjeś kroki, wzięła strzelbę i wyszła tylnymi drzwiami, by zaskoczyć przybysza i mieć nad nim przewagę. Mężczyzna był bardzo pewny siebie i trochę to trwało, zanim przekonał się, że Joanna jest w stanie użyć broni. Potrzebował skontaktować się z kimś, w tym celu potrzebny mu był telefon. Miał problem z samochodem przez co był uziemiony. Musiał więc przenocować u niej. Dodatkowo telefon też nie działał. Urządziła mu miejsce w stojącym obok małym budynku stanowiącym niegdyś celę medytacyjną zakonników. Następnego dnia obudził się zmęczony po nocy w dość niekomfortowych warunkach. Joanna przygotowała posiłek. Później, gdy podczas posiłku Joanna powiedziała Jayowi, że telefon już działa to z wyrzutem, że mówi dopiero teraz, poszedł szybko wykonać połączenie. Tego samego dnia przyleciał po niego samolot. Okazało się, że jest to Jay Clifton, właściciel dużej firmy spożywczej, stąd jego przywyknięcie do wszelkich wygód.

Jak się okazało, był on w późniejszym czasie częstszym gościem, niż Joanna mogłaby się spodziewać. Poznawali siebie i swoich przyjaciół. Raczej Joanna poznawała otoczenie Jaya, które zresztą nie przypadło jej w ogóle do gustu. Znudzone bogate kobiety na party traktowały ją z wymuszoną uprzejmością, a wszyscy raczej jej unikali.

Po dłuższym czasie spotykania się z tym mężczyzną, Joanna zorientowała się, że jej myśli nieustannie wędrują ku Jayowi. Nie mogła nad nimi zapanować. Zrozumiała, że się w nim zakochała. Nie wiedziała jednak, czy tego chce. W trakcie rozkwitania ich znajomości, Joanna stworzyła dzieło swojego życia – figurę Yogiego szykującego się do skoku oraz kaktus, na który to miał skoczyć.Ta oto figurka pozwoliła jej zaistnieć w świecie sztuki.

Przyjemna lektura. Jak czytałam o tych wysokich temperaturach, to mogę powiedzieć, że świetnie rozumiem sytuację. Zachęcam do czytania! Czytanie inspiruje nasz mózg do rozwoju :D

Dosyć kontrowersyjna autobiografia somalijskiej kobiety, która uciekła z domu po tym, jak ojciec chciał wydać ją w wieku kilkunastu lat za nieznajomego i dużo starszego mężczyznę. Dzięki swojemu uporowi dotarła najpierw do mieszkającej w Mogadiszu ciotki, a następnie, pomimo biedy i nieznajomości języka, udało jej się uprosić swojego wuja, ambasadora, aby zabrał ją z sobą do Anglii, gdzie dostał pracę. Nieznająca języka dziewczyna rozpoczęła życie z dala od Afryki, jako pomoc domowa. W tajemnicy przed chlebodawcami uczyła się języka. Pewnego dnia, kiedy poszła odebrać dzieci wuja ze szkoły, tata koleżanki z klasy jego córeczki wręczył murzynce wizytówkę. Za pomocą drugiej córki kobieta dowiedziała się, że mężczyzna jest fotografem mody. Tym czasem staż pracy ambasadora dobiegał do końca i rodzina zbierała się do odlotu. Dzięki sprytowi Waris została w Londynie, gdzie wprowadziła się do studenckiej dzielnicy, w której poznała wielu przyjaciół. Jedną z nich była Halwu, która pomogła Afrykance załatwić szkołę i pracę, a potem namówiła ją na odwiedzenie zakładu fotograficznego mężczyzny, który dał jej wizytówkę. W ten sposób zaczęła się światowa kariera biednej dziewczyny Somalii. Książka porusza jeszcze jeden problem wśród afrykańskich plemion - obrzezania kobiet. Walis też została poddana temu zabiegowi w dzieciństwie, a z jego skutkami borykała się jeszcze w dorosłym życiu. Dlatego książka jest też swoistego rodzaju apelem o pomoc w odchodzeniu od tego rodzaju praktyk.

Po książkę sięgnęłam przez szpitalną pielęgniarkę. Żałuję, że po obejrzeniu filmu. Jest w niej o wiele więcej szczegółów niż w filmie co działa na jej korzyść. Słyszałam, że są inne książki o Waris właśnie. Sądzę, że w przyszłości po nie sięgnę.

Zdecydowanie lepsza niż film....polecam

Zdecydowanie lepsza niż film....polecam