Tylko razem z córką

Okładka książki Tylko razem z córką Betty Mahmoody
Okładka książki Tylko razem z córką
Betty Mahmoody Wydawnictwo: Tenten biografia, autobiografia, pamiętnik
Not Without My Daughter
Tenten
1992-01-01
1992-01-01
Maria Kwiatkowska
pamiętik

Okładka książki Sprzedane przez ojca Betty Mahmoody, Zana Muhsen
Sprzedane prze... Betty Mahmoody, Zan...

Ksiazki sluchalo sie naprawde bardzo dobrze. Historia jak wiele innych, powinna byc przestroga dla kobiet, ktore slepo wierza w dobre checi swoich partnerow. Oczywiscie, nie kazdy okazuje sie Moody'm, ale to przeciez nie pierwsza i niestety nie ostatnia ksiazka o tej tematyce. A o ilu dramatach nie uslyszelismy, bo nie bylo im dane uciec? Do rozwazenia.

"Tylko razem z córką" ta powieść oparta jest na faktach, jest to opisana historia życia samej autorki Betty Mahmoody.
W 1984 Mahmoody ze swoim mężem, z pochodzenia Irańczykiem i urodzoną w USA córką wyjechała do Iranu. Miała to być krótka wizyta u krewnych, jednak na miejscu okazało się, że rodzina męża nie zezwoliła na powrót kobiety do Stanów Zjednoczonych.
To dramatyczna i pełna napięcia historia o życiu, które z dnia na dzień diametralnie uległo zmianie, o matczynej miłości, determinacji, walce o wolność i pełen dramaturgii powrót do swojego kraju.
Autorka bardzo dokładnie opisuje nie tylko swoją sytuację, ale też panujące zasady, obyczaje, kulturę Iranu oraz muzułmańską rzeczywistość tamtego okresu (1984-1986).
Kolejna świetna i nie pozbawiona emocji lektura, ukazująca tragiczną i brutalną stronę życia kobiet w krajach islamskich. Polecam!

To dramatyczna...

Do książek tego typu podchodzę zazwyczaj sceptycznie. Historie oparte na prawdziwych wydarzeniach są bardzo ciekawe, ale przedstawiane przez osoby nie będące pisarzami, przeważnie są średnio napisane. Tu jednak nie mogę się przyczepić, bo książkę czytało się dobrze.
Poza tym opisana w niej historia była szokująca. Jakoś wydawało mi się że te wszystkie kobiety uwięzione w krajach muzułmańskich wyjeżdżają tam po krótkim stażu w związku, w fazie zakochania, nieświadome że partnerowi nie można ufać. Tu mąż uwięził bohaterkę po 7 latach małżeństwa, kiedy wydawało by się, można już nabrać do partnera zaufania. Tym bardziej nie mieści mi się w głowie, co opętało tego mężczyznę.
Ta historia to prawdziwy rollercoaster emocjonalny, nie sposób oderwać się od losów Betty i Mahtob.
Jedyny minus - nagle urwanie akcji od razu po ucieczce. Mam niedosyt, chciałam dowiedzieć się trochę więcej. Czy Mudi ich szukał? Wiadomo że nie mógł sam pojechać do Ameryki, ale bywali tam liczni członkowie jego rodziny. Czy Betty i Mahtob żyły w rodzinnym mieście, czy musiały ukrywać się na wypadek zemsty? Jak ułożyły sobie życie na nowo?

Przepiękna książka o sile walki matki o siebie i córkę. Historia jak jedna z wielu ostatnio. Amerykanka poślubia Irańczyka i w szybkim czasie rodzi córkę. Dopóki mieszkają w Stanach wszystko jest ładnie, pięknie. Problemy zaczynają się w momencie gdy wyjeżdżają do Iranu odwiedzić jego bliskich. Na dzień dobry zabrany jest jej paszport i dowód. Później jest tylko coraz gorzej. Zaczyna się przemoc fizyczna jak i psychiczna, przetrzymywanie w domu, zakaz wychodzenia i zmuszanie do przyjęcia jego wiary. Gdy zabrana zostaje głównej bohaterce córka, wie że to jest ten czas gdy musi zawalczyć o siebie i o nią bo w innym wypadku straci wszystko...
Zaczyna się obłędna walka o wydostanie się z tego zacofanego kraju i powrót do Ameryki. Jak wiadomo nie jest to proste kiedy nie ma się żadnych przyjaciół ani jakiejkolwiek pomocy..
Książka wzbudza bardzo wiele emocji. Były momenty kiedy płakałam czytając jak dziecko jest bite czy jak na oczach dziecka matka jest katowana. Dodatkowe emocje wzbudzał fakt, że opowiada to kobieta, która wszystko to naprawdę przeszła. Ile trzeba mieć w sobie siły aby przez kilka lat nie tracić nadziei, że w końcu ucieczka się uda. Co musieli czuć jej bliscy wiedząc gdzie ona jest a mimo to nie mogąc jej pomóc.
Dalej zastanawia mnie fakt, że mimo że tyle się mówi o takich związkach i że mężczyźni z tamtych krajów inni są będąc w obcym kraju a jacy są naprawdę kiedy wracają do swoich bliskich, a kobiety dalej zawierają z nimi małżeństwa i wyjeżdżają z nimi... Później jest płacz, wołanie o pomoc i pretensje do wszystkich tylko nie do siebie...
Warto przeczytać tę książkę chociażby dla przestrogi i poznanie jak naprawdę wyglądają takie małżeństwa.

Książka wstrząsająca ze względu na przeżycia kobiety i trzymająca w napięciu ze względu na ich autentyczność.
Jednak - napisana przeciętnie.

Jednak - napisana przeciętnie.

Wspomnienia Amerykanki, która wyszła za Irańczyka. Trafiła na trudne czasy rewolucji w Iranie, mąż podstępem zabieraj ją i 4 letnią córkę do Iranu. Historia dramatu jaki przeżywa przez blisko 2 lata na obcej ziemi i ucieczkę. Na podstawie książki powstał film. Można również posłuchać podcastu, który rozwija historie i dopowiada na podstawie kolejnych książek Betty i jej córki. Wydanie książki jest momentami słabo przetłumaczone i ma błędy i braki w korekcie.
Pozycje się dobrze czyta w parę dni, ale nie jest to wybitna literatura.

więcej Pokaż mimo tovideo - opinia

Bardzo poruszająca autentyczna historia -której autorka jest główną bohaterką -której chyba nigdy nie zapomnę.

"Tylko razem z córką" polecam każdej osobie, z którą rozmawiam na temat książek....

Ps: wpisanie jej do księgi rekordów Guinnesa , to najlepsza recenzja!

Ps: wpisanie jej do księgi rekordów Guinnesa , to najlepsza recenzja!

Na półkach: , , , , , , ,

Właśnie przeczytałam książkę, o której wiele lat temu opowiedziała mi moja mama. Opowiada ona o losach Amerykanki ze stanu Michigan - Betty oraz jej córki - Mahtob, które w połowie lat osiemdziesiątych wyjechały na wakacje do Iranu - ojczyzny Moodiego - męża Betty i ojca Mahtob.
Jednakże w czasie pobytu na miejscu okazuje się, że Moodi wcale nie planuje powócić do Ameryki, tylko zamierza na stałe pozostać w swoim kraju. Betty bardzo tęskni za swoimi synami z pierwszego małżeństwa - Joe'm i Johnem oraz za mamą, ciężko chorym na raka tatą, bratem i siostrą.
Nieporządek, chaos, brak higieny oraz specyficzne reguły życia, panujące w tym islamskim kraju wywołują w niej szereg negatywnych emocji. Do tego dochodzi rodzina męża, która nie jest do niej nastawiona przychylnie (może za wyjątkiem kilku kobiet, które czasami próbują jej pomóc).
Najbardziej przerażającym zjawiskiem jest zachowanie jej męża, który, z czułego i opiekuńczego lekarza, jakiego poznała niegdyś w Stanach, zamienia się w psychopatę stosującego przemoc fizyczną i psychiczną. Jego ataki furii mieszają się z depresją spowodowaną brakiem licencji na wykonywanie zawodu lekarza w Iranie.
Warto też wspomnieć, że w tym kraju bohaterka poznaje wielu przyjaznych i sympatycznych ludzi, z którymi nawiązuje kontakt.
Do tego wszystkiego dochodzi jeszcze aspekt religijny - Iran, po rewolucji z końca lat siedemdziesiątych stał się państwem wyznaniowym, gdzie dominuje fanatyczny, szyicki islam i jest to widoczne w każdej dziedzinie życia.
Czy Betty - chrześcijanka - metodystka przyjmie religię swojego małżonka? Czy stanie się posłuszną żoną jak jej krajanka z Michigan - Ellen? Na jakie poświęcenia zdobędzie się, by móc skontaktować się z rodziną w Ameryce, a przede wszystkim - by ocalić życie swojej córki?

Betty istnieje naprawdę i napisała tę książkę ku przestrodze - dla wszystkich kobiet, które wchodzą w związki z muzułmanami.
Zdradzę tylko, że w roku 2015 jej córka Mahtob spisała swoją wersję wydarzeń z Iranu oraz dalsze losy w powieści pt.: "My name is Mahtob". (Niestety nie wiem nic o polskim tłumaczeniu - a szkoda, bo chętnie bym je przeczytała).
Wartka akcja i niesamowicie prawdziwe emocje matki i córki to najmocniejsze strony tej historii. W czasie czytania czujemy się tak, jakbyśmy tam byli. Niektóre sceny budzą lęk i przerażenie, ale z powieści wyłania się obraz, owszem, dość naiwnej, ale mocnej psychicznie, zdeterminowanej kobiety oraz bardzo dzielnej kilkulatki. Ta książka powinna być lekturą obowiązkową w szkole średniej! :-)

Nigdy Araba, Iranu, Muzułmanina, poronionego fanatyzmu. Straszne, że te kobiety muszą to przeżywać w takim zaściankowym kraju.

Historia prawdziwa, która miała miejsce w latach 80. Przejmująca opowieść o trwającym osiemnaście miesięcy uwięzieniu w Iranie i brawurowej ucieczce matki z córką. Absolutnie warta przeczytania!

• Literatura faktu
  • Arabsko - muzułmańsko - afrykańskie
  • Przeczytane dawno temu

Dodaj cytat z książki Tylko razem z córką