Dzień Puszczyka

kryminał, sensacja, thriller
2010-01-01
Halina Kralowa
Włochy kryminał sensacja mafia literatura włoska

O istnieniu mafii nie można wiedzieć lub nie wiedzieć, w nią się wierzy (albo nie wierzy). Autor ryzykuje wręcz oskarżenie o bluźnierstwo, porównując mafię do Boga lub Szatana - i tu się rodzi pytanie do mieszkańców Sycylii: po której stronie staniesz?
"Dzień puszczyka" to lakoniczna, acz niesamowicie wymowna powieść kryminalna. Na zaledwie 150 stronach poznajemy realia...

Obowiązkowo dla italianistów i miłośników Sycylii.
Kryminał, ale z gatunku tych gdzie siły dobra naprawdę ścierają się z siłami zła. A najgorsze jest to, że wynik walki zdaje się przesądzony. Mafia pokazana jest jako siła cicha, acz wszechobecna i nieustępliwa (zupełnie jakby na Sycylii mało było okrutnych sił drzemiących w samej naturze). Jeśli sięgnąć po 'Gomorrę'...

Istnieją sprawy, wydarzenia, które nie wyjdą na jaw, które nie znoszą światła dziennego, podobnie jak oczy puszczyka.

Dobra powieść, o potędze, która trzęsie Sycylią.
Doskonale przedstawiony mechanizm działania mafii i bezradność organów ścigania.

na tekście znać ślady cięć. nożyce aż furkotały i to widać. czytam równy druk a oszczędność słów kojarzy mi się z listami sklejonymi z liter wyciętych z gazety. ostrożny ton też. duch mafii odciska swój ślad nie tylko na bohaterach książki; obejmuje autora i czuć ten ciężar i to jest najlepsze w tej opowieści.

• Italia
  • Włoskie klimaty