Dziewicza podróż

1974-01-01
1974-01-01
Wienczysław Kon
Titanic katastrofy morskie

Za tą książką nie przemawia jej wiek, lecz - rzetelność!

W 2020 roku trudno ocenić tę pozycję jako aktualną, zwłaszcza przez pryzmat coraz nowszych badań. Skrupulatność autora w kompletowaniu i aktualizowaniu swej ówczesnej wiedzy zasługuje jednak na podziw. Dodatkowo cieszy także wieloaspektowe spojrzenie na katastrofę i odwaga w powiedzeniu wprost: zawiniła nie tylko natura, ale przede wszystkim człowiek. Wiele trafnych spostrzeżeń, sprzyjającą lekturze narracja.

Choć dziś o Titanicu wiemy wiele więcej niż autor w momencie publikacji - warto się z tym reportażem zapoznać.

Za tą książką nie przemawia jej wiek, lecz - rzetelność!

Na półkach: , , , , , ,

Najbardziej cenię sobie autorów, którzy potrafią problem naświetlany standardowo ująć od innej strony. Do sięgnięcia po „Dziewiczą podróż” zachęciła mnie informacja z opisu o „niewygodnych i kłopotliwych prawdach”. Początkowo czułem się nią zaintrygowany, lecz po chwili uznałem ją za dobrze znaną pułapkę zastawianą na czytelnika. Ile to już razy zawiedliśmy się na składanej na początku książki obietnicy „ujawnienia” czegoś, co wcześniej było rozmyślnie ukrywane przed opinią publiczną? A poza tym - czy można napisać cokolwiek nowego o przebiegu rejsu Titanica?

Otóż okazuje się, że można i to bardzo wiele, odwołując się do historii morskiej. Z tej silnie już zdezaktualizowanej (w świetle późniejszych badań),ale wciąż wartościowej książki można wywnioskować tylko jedno:

Titanic nie był pierwszym liniowcem, który pędził przez Północny Atlantyk na oślep, z pełną prędkością, wprost ku katastrofie. Linie transatlantyckie nie pozwalały kapitanom w tamtych czasach choćby na minutowe opóźnienie w dotarciu do celu – i to niezależnie od panujących na morzu warunków! Już prawdopodobnie nigdy nie dowiemy się, ile razy na tej trasie cudem uniknięto kolizji statków we mgle, ani ilu rybaków zmiażdżyły rozpędzone liniowce w okolicach Ławicy Nowofundlandzkiej. Wszystko to tworzy obraz rejsu Titanica daleki od uproszczeń czy legend i potwierdza tylko, że na tej najbezpieczniejszej na przełomie XIX i XX wieku trasie prędzej czy później doszłoby do katastrofy.

ŁS

Książka powstała na podstawie zeznań w procesie dotyczącym zatonięcia Titanica. Śledzimy więc rejs z perspektywy pierwszego oficera, różnych pasażerów, z bocianiego gniazda. Nie mniej ważnym pytaniem jest, dlaczego pomoc rozbitkom przybyła tak późno. Na to pytanie odpowiadają kapitanowie płynących w pobliżu jednostek. Choć książka ma swoje lata i nie uwzględnia niedawnych odkryć dotyczących konstrukcji i wydarzeń na Titanicu, jest bardzo rzetelna. Jest to dokument, ale ciekawy, bo opisujący wyjątkowo dramatyczne wydarzenia.

Bardzo ciekawa i poruszająca relacja z tragedii która po dzisiejszy dzień wzbudza pytania i kontrowersje. Dzięki tej książce zobaczyłam jak wstrząsającym wydarzeniem była katastrofa Tytanica. Tyle śmierci, złamanych istnień i rozbitych rodzin, tęsknoty, rozpaczy i próżnej pewności siebie, czynią tę historię wyjątkową szczególnie w perspektywie faktu, że można było jej uniknąć.
Polecam.

Czytało się wyśmienicie! Wiele razy do niej powracam - szczególnie raz w roku na przełomie marca i kwietnia. Polecam - doskonała lektura na zimowe, długie wieczory.

• Marynistyka ⚓
  • Morskie
  • Oddam. Wymienię.
  • Posiadam 📗
  • Nie ma doci

Dodaj cytat z książki Dziewicza podróż