Alkaloid

Aleksander Głowacki Wydawnictwo: Powergraph Seria: Science Fiction z plusem fantastyka, fantasy, science fiction
Powergraph
Prus Lalka Wokulski Głowacki chempunk
fantastyka, fantasy, science fiction
Science Fiction z plusem
Prus Lalka Wokulski Głowacki chempunk

Recenzje oficjalnych recenzentów i

Od sklepikarza do władcy świata

22 Link do recenzji

uwielbiam takie książki, wymagające w sferze językowej, nieoczywiste, z mnóstwem niedopowiedzeń, z fantastycznie pokręconą fabułą i dzikimi zwrotami akcji. Zachęciła mnie do czytania postać Wokulskiego, ale w sumie mógłby to być każdy inny bohater, wymyślony na nowo lub już znany - to obojętne, bo Wokulski z tej książki je st baaardzo daleki od oryginału Wokulskiego.

Zmęczyłam jakieś 2/3 tego "dzieła", więcej po prostu nie dałam rady pomimo mojej wielkiej sympatii do "Lalki". A może właśnie dlatego?
Omijać szerokim łukiem.

WOKULSKI NINDŻA WAS WSZYSTKICH DOJEDZIE

Waham się przed dodaniem tej 'recenzji', bo nie mam pewności, że ta książka nie jest po prostu wytworem mojej wyobraźni. Czy wszystko, co pamiętam z tej książki faktycznie zostało napisane przez autora pod "sprytnym" pseudonimem?

Zdecydowanie moja ulubiona słaba książka. Autor sprawia wrażenie, jakby nie umiał pisać po polsku....

Książkę podpatrzyłam u Michała z bloga Zapomniany pokój. Ponieważ ostatnio jakoś tak naszła mnie ochota, by ruszyć śladami polskiego steampunku (co poniektórzy już to zapewne zdążyli zauważyć ;)), więc Alkaloid od razu wylądowała w kręgu mojego zainteresowania. Do tego nie będę ukrywać, iż nie mogłam oprzeć się wizji, w której Stasiek Wokulski, zamiast wzdychać do Izabeli...

„Alkaloid” opowiada alternatywną wizję życia Stanisława Wokulskiego. Podczas jednej ze swoich licznych podróży odkrywa on tajemniczą bulwę, z której udaje mu się stworzyć niespotykany do tej pory narkotyk. Dzień odkrycia przez Wokulskiego "Alki" zmienia dzieje świata, a kupiec staje się najpotężniejszym człowiekiem na świecie, przez wielu traktowanym na równi z...

Niezwykle ciekawa książka. Gdzieś tam w środku się pogubiłam, ale to nie zmienia faktu, że sprawiła mi dużo przyjemności. Naszpikowana postaciami literackimi i historycznymi, tak jak lubię, także co rusz, musiałam coś sprawdzać i szukać, tak jak lubię. I ta wizja człowieka-biblioteki czy wszechbiblioteki!

„Alkaloid” to w gruncie rzeczy dwie książki. Pierwsza – steampunkowo-przygodowa, obfitująca w porywające przygody i polityczno-przemysłowe spiski. Druga – przedziwny traktat o chemii, nieograniczonej władzy i fizyce kwantowej (sic!). Może wydawać się, że autor nie mógł zdecydować się czy chciał stworzyć literaturę wysoką, czy rozrywkową, ale fabuła prowadzona jest tak...

Na półkach: , , , ,

Nie ma zdania, które nie zawierałoby jakiegoś arcywyszukanego lub trudnego słowa, istniejącego bądź wymyślonego. Czy pod pseudonimem pisarza nie kryje się czasem Piotr Rogucki? Nic nie rozumiem.

Może spodziewałam się czegoś innego. Tego, czym była Lalka, czyli opowieścią o człowieku, który jest rozdarty między "sercem a rozumem", książki, która mnie poruszy. Dostałam tępą sieczkę, gdzie się biją, biją i sporadycznie biją i sensu w tym nie ma. A to smutne

Na półkach: , , , ,

Przeczytałam ją po raz kolejny po prawie 2 latach bo była pod ręką. Okazało się ,że jest dziwniejsza niż pamiętałam. Za bardzo udziwniona i nie bardzo wiem co o niej myśleć.

Dyskusje

• Fantastyka