Nieśmiertelność zabije nas wszystkich

- Tytuł oryginału:
- The Postmortal
- Data wydania:
- 2012-02-21
- Data 1. wyd. pol.:
- 2012-02-21
- Liczba stron:
- 464
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378390534
- Tłumacz:
- Grzegorz Komerski
- Wydawnictwo:
- Prószyński i S-ka
- Tagi:
- nieśmiertelność wieczna młodość
- Tytuł oryginału:
- The Postmortal
- Kategoria:
- fantastyka, fantasy, science fiction
- Data wydania:
- 2012-02-21
- Liczba stron:
- 464
- Język:
- polski
- ISBN:
- 9788378390534
- Tłumacz:
- Grzegorz Komerski
- Seria:
- Seria "Nowej Fantastyki"
- Tagi:
- nieśmiertelność wieczna młodość
W 2019 roku ludzkość odkrywa lek, który czyni ich nieśmiertelnymi.
No, może nie do końca. Co prawda nikt już się nie starzeje, wciąż można jednak zginąć pod kołami ciężarówki albo zwyczajnie umrzeć na raka wątroby.
Do tego wieczne życie ma tylko jedną oczywistą zaletę... i całą masę wad. Wiesz, że wieczna młodość oznacza, że już zawsze będziesz miała okres? Nigdy nie przejdziesz na emeryturę. No i poważnie zastanowisz się, zanim na ślubnym kobiercu przyrzekniesz komuś, że nie opuścisz go aż do śmierci – to może potrwać naprawdę bardzo, bardzo długo.
Porównaj ceny
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Polecane księgarnie
Pozostałe księgarnie
Informacja
Podobne książki
Oficjalne recenzje
Jak dobrze być śmiertelnym!
Drew Magary wdarł się szturmem na rynek książki fantastycznej. Pojawił się znikąd, a jego debiutancka powieść natychmiast przyciągnęła uwagę i zgarnęła nominację do tegorocznej Nagrody im. Philipa K. Dicka. Jak bloger sportowy i dziennikarz sprawdził się w roli powieściopisarza? Zaskakująco dobrze.
Autor kreśli dystopijną wizję bliskiej przyszłości, w której społeczeństwo XXI wieku zachłysnęło się lekiem, zatrzymującym procesy starzenia. Początkowo mało kto dostrzega negatywne konsekwencje masowego wydłużania życia, wątpliwości natury moralnej, społecznej czy gospodarczej są przez większość – z wyjątkiem fanatyków-terrorystów, których ze względu na obrane metody walki nikt nie posłucha – ignorowane. Ta niefrasobliwość szybko odbija się ludziom czkawką, a najdotkliwiej odczuwają ją, tradycyjnie, biedni, chorzy i znajdujący się na dole drabiny społecznej.
Historię poznajemy z punktu widzenia Johna Farrella, prawnika, który przyjmuje lekarstwo w wieku dwudziestu dziewięciu lat. Prowadzi on dość szczegółowy pamiętnik, dzięki temu dowiemy się z pierwszej ręki, jak wygląda praca serwisanta końcowego i życie wśród osób, które przez dekady zachowują młodość. Farrell to także kronikarz swoich czasów, gromadzący fragmenty wywiadów, artykuły prasowe czy wypowiedzi na internetowych forach. Przeplatanie dziennika z pozostałymi rodzajami tekstów sprawia, że powieść przypomina paradokument, co jest zabiegiem ciekawym i niewyeksploatowanym.
Najmocniejszy punkt powieści to surowy obraz społeczeństwa XXI wieku, który z pełną mocą oddziałuje na czytelnika. W swej relacji Farrell nie upiększa rzeczywistości, nie unika opisywania najciemniejszych stron egzystencji i najgorszych wad wynalezienia leku. Im bliżej końca, tym większa degeneracja ludzkości, mającej w perspektywie nie dekady, ale setki czy tysiące lat życia, zatracającej kolejne wartości i rezygnującej z utrzymujących je wcześniej w ryzach ograniczeń. Lektura nie pozostawia wątpliwości co do faktu, że powinniśmy naszą śmiertelność doceniać i cieszyć się nią, póki nic jej nie zagraża – zarzucić można temu przekazowi jedynie zbytnią prostotę, przez co większość wniosków podaje autor czytelnikowi na tacy.
Najbardziej rozczarowuje fakt, że kreślona przez Magary’ego wizja przyszłości, wydaje się niepełna, zobrazowana lakonicznie, jak trzecioplanowy dodatek do koncepcji nieśmiertelności i wizerunku społeczeństwa. Trudno uwierzyć w tak nierównomierny rozwój technologii, sprowadzający się do elektrycznych (i niepraktycznych, wymagających ciągłego ładowania) samochodów i WEPS-ów, przypominających bardziej rozwinięte tablety, skrzyżowane z telefonami. Łatwo odnieść wrażenie, iż autor do tego stopnia zachłysnął się swoim głównym pomysłem, że zignorował ten aspekt kreacji świata przedstawionego.
Z drugiej strony, to, co razi obeznanych w science fiction, może przyciągnąć do powieści Magary’ego tych, którzy swą przygodę z gatunkiem dopiero chcieliby zacząć, ale boją się spotkania z naukową terminologią i rozbudowaną wizją świata. Niezależnie jednak od tego, do jakiej grupy czytelników się należy, warto po „Nieśmiertelność zabije nas wszystkich” sięgnąć i zrozumieć, dlaczego życie wieczne to naprawę fatalny pomysł.
Marta Najman
Popieram [ 13 ]
Oceny
Dyskusje
Wypożycz z biblioteki
Cytaty
Ktokolwiek mówi, że nie ma wyboru, jest po prostu zbyt leniwy, by zacząć decydować sam za siebie.
Lodowce nie są nikomu potrzebne, ale wódka? Temu źródełku nikt nie pozwoli wyschnąć.
Bo tak postępują ludzie. Brnąc przez życie, decydują, kto nie jest wart splunięcia, a kogo trzeba zabrać ze sobą. A potem można już tylko ży...
Rozwiń
Opinie [72]
Świetna książka opisująca to, co się dzieje gdy absolutnie nikt nie umiera. Nie ma porodów, nie ma radości życia, stagnacja i marazm są na porządku dziennym. Co chwila w telewizji słyszy się i widzi wojnę, mało kto z ludzi czuje się zadowolony i szczęśliwy. Czy uda się temu wszystkiemu zapobiec? Czy uda się przywrócić naturalny porządek rzeczy na świecie? Tego wszystkiego...
więcejPrzerażająco dobry obraz ludzkiej głupoty i egoizmu. Smutne jest tylko to, że chociaż nie nieśmiertelni to juz teraz kroczymy tą ścieżką destrukcji i śmierci. Czasem aż się boję, że książki pokroju tej tutaj okażą się proroctwem naszej zguby.
Pokaż mimo to"Warto przeczytać chociażby po to, żeby uświadomić sobie, że lek na śmierć jednocześnie oznacza śmierć nas wszystkich. Wyginiemy stopniowo wybijając się nawzajem."
Pokaż mimo tohttps://swiatyalternatywne.blogspot.com/
"Ciekawa" wizja przyszłości, gdzie wynaleziono lekarstwo na śmierć. Zakończenie mnie rozczarowało, jednak całość świetna. Chętnie przeczytałabym więcej faktów ze świata, więcej rzeczywistości otaczającej bohatera.
Pokaż mimo to"Nieśmiertelność zabije nas wszystkich" pokazuje dystopijny świat, opanowany żądzą życia wiecznego. Wspomniałam już, że powieść ta została napisana w formie pamiętnika, który w połączeniu z wplatanymi fragmentami wywiadów oraz krótkich wiadomości z przeglądu prasy i dzienników telewizyjnych, sprawia, że mamy do czynienia z fikcyjną literaturą faktu. Choć muszę przyznać, że...
więcejKsiążka po prostu wciąga...Nie napiszę, że ma dużo mądrości bo to nie ten styl...ale są rzeczy które niby są oczywiste ale jeżeli ktoś o tym napiszę to jest inaczej.
Pokaż mimo toWszystko jest w niej poukładane...te wstawki z gazet, komentarze...ogląd świata a nie tylko bohatera...a co najgorsze to wszystko może się kiedyś naprawdę stać...
Bardzo ciekawa wizja przyszłości. Konsekwencje wynalezienia lekarstwa na śmierć, a raczej na starzenie się, przedstawione przez autora wydają się takie oczywiste i logiczne. A jednocześnie mam wrażenie, że nigdy nie myślałam o tym, jakie problemy społeczne - poza przeludnieniem - może takie odkrycie przynieść. Miejscami czułam strach, miejscami obrzydzenie, a na pewno nigdy...
więcejKsiążka ciekawa, z potencjałem - ale w moim mniemaniu niewykorzystanym. Autor ujmuje tutaj kwestię nieśmiertelności z perspektywy niestarzenia się, jednak temat się rozmywa i im bliżej końca powieści, tym mniej mi się podobała i musiałem "wymęczyć" wręcz ostatnie 50 stron. Szkoda, że nie została lepiej spożytkowana bardzo dobra pierwsza część książki.
Pokaż mimo toLubię takie książki, które biorą sobie jakiś pomysł, a potem w przerażający i pozbawiony sentymentalizmu sposób pokazują jego konsekwencje. Nieśmiertelność to super pomysł, nie? Cóż, niezupełnie. Nieśmiertelność dla wszystkich okazuje się być zbiorowym koszmarem, z którego z upływem lat coraz trudniej jest się wydostać. Ideały ulegają wypaczeniu, wartości znikają, świat się...
więcejTa książka była naprawdę dobrym pomysłem i jest całkiem nieźle napisana. Momentami zapominałam o tym, że czytałam książkę. Przeglądałam razem z głównym bohaterem gazety i strony internetowe i myślałam, że może tez przyjmę ten lek. Potem uświadamiałam sobie, że tego u nas nie ma i nie wiedziałam czy powinnam się z tego cieszyć. W tej książce ukazane są zarówno dobre i złe...
więcej