Lalka

2018-01-01
2018-01-01
Greg

Opinie [1 605]

Przyznam, że czytało mi się ją ciężko - długie, męczące realistyczne opisy przekładały się na ciągnącą się powolnie akcję. Zachwyciło mnie jednak to jak genialnie zarysowane są postaci. Każdy bohater jest z krwi i kości, każdy ma swoje marzenia, fascynacje i swój własny intymny świat spoza którego nie potrafi wysunąć ani czubka nosa. Tajemnicy dodają także pominięte...

Dzisiaj “Lalka” Bolesława Prusa, czyli moja licealna lektura. Dodam tylko, że ja nie czytam lektur i jest to moja pierwsza lektura, którą przeczytałam w liceum (jestem w 2 klasie). Wkręciłam się. Bardzo. Bohaterowie są świetnie wykreowani i mają dużo indywidualnych cech. Jedyną postacią, którą niezbyt polubiłam była Izabela Łęcka. Według mnie jest płytka i głupia. To jak...

Jedna z najlepszych szkolnych lektur jakie czytałem (na pewno jako polska jest najlepsza). Historia przyjemna i w miarę angażująca. Momentami da się odczuć nudę jednak jest to tylko kilka fragmentów.

Bardzo dobrze wspominam tę lekturę, fajnie mi się ją czytało. A Izabela była świetna!

Ulubiona lekturka szkolna o podłym kapitaliście i tej ku*wie

Izabela mnie drażni.

Kult pozytywizmu pokazujący problemy ówczesnego społeczeństwa, niechęć do przedsiębiorczości wywodzącej się z poza szlachty, klasowość społeczeństwa, asymilacja żydów. Wątek miłosny, gdzie najbardziej rozsądny i praktyczny umysł zawodzi gdy wkracza miłość, jakkolwiek irracjonalnea i zwyczajnie głupia by była. Ambitna proza napisana przystępnym językiem.

Powieść bardzo pozytywnie mnie zaskoczyła. Pomijając, że jest to lektura szkolna, świetnie się ją czyta. Z każdą przeczytana kartką wciąga coraz bardziej. Ukazuje nie tylko nieszczęśliwą miłość, ale również błędy społeczeństwa jak i utopię w nauce. Prus ukazuje realizm polskiego społeczeństwa. Głosi takie hasła jak praca u podstaw czy asymilacja żydów. Zdecydowanie polecam!

Pozycja, która ma wiele zalet: genialna kompozycja i bardzo zgrabne splecenie wielu wątków (w powieści pojawia się kilkadziesiąt postaci), ukazanie znanej prawdy, że człowiekowi szczeremu i uczciwemu i tak ludzie będą dawać się we znaki. Wreszcie świetny portret społeczeństwa Warszawy z II połowy XIX wieku. Niestety, książka ma w mojej opinii poważną wadę: protagonista,...

Arcydzieło polskiej literatury. Niestety w liceum zdążyłam przeczytać do trzech czwartych, więc po latach z większym życiowym doświadczeniem, wróciłam do tej lektury.
Książka porusza tyle aspektów ludzkiej natury, że nie sposób opisać wszystkiego. Warto wracać do treści, bo zawsze coś nowego się odkryje.

43 608
    7 404