Dawni Mongołowie

Okładka książki Dawni Mongołowie Stanisław Kałużyński
Okładka książki Dawni Mongołowie
Stanisław Kałużyński Wydawnictwo: Państwowy Instytut Wydawniczy Seria: Rodowody Cywilizacji historia
316 str. 5 godz. 16 min.
Kategoria:
historia
Seria:
Rodowody Cywilizacji
Wydawnictwo:
Państwowy Instytut Wydawniczy
Data wydania:
1983-01-01
Data 1. wyd. pol.:
1983-01-01
Liczba stron:
316
Czas czytania
5 godz. 16 min.
Język:
polski
ISBN:
8306005430
Tagi:
Mongolia Mongołowie ludy mongolskie mongolistyka historia Azji średniowiecze
Średnia ocen

7,6 7,6 / 10

Oceń książkę
i
Dodaj do biblioteczki

Porównaj ceny

i
Porównywarka z zawsze aktualnymi cenami
W naszej porównywarce znajdziesz książki, audiobooki i e-booki, ze wszystkich najpopularniejszych księgarni internetowych i stacjonarnych, zawsze w najlepszej cenie. Wszystkie pozycje zawierają aktualne ceny sprzedaży. Nasze księgarnie partnerskie oferują wygodne formy dostawy takie jak: dostawę do paczkomatu, przesyłkę kurierską lub odebranie przesyłki w wybranym punkcie odbioru. Darmowa dostawa jest możliwa po przekroczeniu odpowiedniej kwoty za zamówienie lub dla stałych klientów i beneficjentów usług premium zgodnie z regulaminem wybranej księgarni.
Za zamówienie u naszych partnerów zapłacisz w najwygodniejszej dla Ciebie formie:
• online
• przelewem
• kartą płatniczą
• Blikiem
• podczas odbioru
W zależności od wybranej księgarni możliwa jest także wysyłka za granicę. Ceny widoczne na liście uwzględniają rabaty i promocje dotyczące danego tytułu, dzięki czemu zawsze możesz szybko porównać najkorzystniejszą ofertę.
Ładowanie Szukamy ofert...

Patronaty LC

Książki autora

Mogą Cię zainteresować

Oceny

Średnia ocen
7,6 / 10
22 ocen
Twoja ocena
0 / 10

OPINIE i DYSKUSJE

Sortuj:
avatar
1273
1372

Na półkach: , , , , , , ,

W pracach na temat Mongołów najwięcej się mówi o podbojach oraz związanych z nimi okrucieństwach. Kałużyński próbuje w tej książce skupić się jednak na innych sprawach: warunkach życia i organizacji społeczeństwa mongolskiego przed epoką imperialną, tzn. przed okresem wielkich triumfów Czyngis Chana i jego następców. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ większość źródeł, jakimi dysponujemy, powstała już w epoce imperialnej, często zresztą ich autorzy nie byli Mongołami i ich wiedza na temat dawniejszych dziejów tego ludu była niewielka. Wiele rzeczy da się jednak zrekonstruować i Kałużyński bardzo sprawnie odtwarza realia, w jakich żyli Mongołowie i inne sąsiednie ludy koczownicze (i leśne, nie wszyscy bowiem koczowali). Książka dobrze zbiera materiał historyczny i językoznawczy, w mniejszym stopniu także archeologiczny. Doceniona została rola ludów turkijskich w tworzeniu oraz konsolidacji państwa Czyngisydów. Jest to zatem publikacja bardzo pożyteczna i dobrze ukazująca polskiemu czytelnikowi świat mongolskich koczowników.

Tomasz Babnis

W pracach na temat Mongołów najwięcej się mówi o podbojach oraz związanych z nimi okrucieństwach. Kałużyński próbuje w tej książce skupić się jednak na innych sprawach: warunkach życia i organizacji społeczeństwa mongolskiego przed epoką imperialną, tzn. przed okresem wielkich triumfów Czyngis Chana i jego następców. Nie jest to zadanie łatwe, ponieważ większość źródeł,...

więcej Pokaż mimo to

avatar
299
101

Na półkach:

Autor przedstawia Mongołów jako ludzi bardzo walecznych,wytrzymałych na głód,i niesprzyjające warunki klimatyczne.Byli ludem przesądnym wierzącym aż nadto szamanom.Jak przepowiednia się spełniała to szaman zyskiwał w hierarchii,jak nie trafił to często kończył swój żywot.Ważna cyfra dla Mongołów to 9,a kolor biały.Panicznie bali się burzy i piorunów-myśleli że to jest wielki,zły smok.Ograniczały ich idiotyczne zakazy jak np: zakaz zanurzania dłoni w wodzie.Mogli umyć dłonie w ten sposób że nabierali wodę do ust,a następnie otwierali usta,woda oblewała dłonie i w ten sposób się myli.Pili mleko klaczy które nazywa się kumys.Choć to nie jest biografia Czyngis-Chana;autor poświęca tej postaci dużo uwagi,oczywiście z racji tego że stworzył Imperium Mongolskie i podbił znaczne obszary ziemskie.Miał tysiące kochanek,każdą utrzymywał i zapewniał osobno gospodarstwo.Sama jego straż przyboczna liczyła 10 tyś ludzi.Zmarł na polowaniu spadając z konia.Po śmierci Czyngis-Chana(1227r) Imperium Mongolskie w roku 1279 osiągnęło szczyt podbijając połowę świata.Polecam.

Autor przedstawia Mongołów jako ludzi bardzo walecznych,wytrzymałych na głód,i niesprzyjające warunki klimatyczne.Byli ludem przesądnym wierzącym aż nadto szamanom.Jak przepowiednia się spełniała to szaman zyskiwał w hierarchii,jak nie trafił to często kończył swój żywot.Ważna cyfra dla Mongołów to 9,a kolor biały.Panicznie bali się burzy i piorunów-myśleli że to jest...

więcej Pokaż mimo to

Książka na półkach

  • Chcę przeczytać
    112
  • Przeczytane
    35
  • Posiadam
    13
  • Historia
    12
  • Średniowiecze
    4
  • Teraz czytam
    3
  • Ulubione
    3
  • Azja
    2
  • Cywilizacje
    2
  • XII wiek
    1

Cytaty

Bądź pierwszy

Dodaj cytat z książki Dawni Mongołowie


Podobne książki

Przeczytaj także

Ciekawostki historyczne