A Stitch in Time

2000-09-01
2000-09-01
9780743420587
star trek elim garak

Okładka książki Bieżywiatr. Trzy Siostry Antonio Bifulco, Sebastian Cheng, Steve Danuser, Christie Golden, Andrew Jordt Robinson
Bieżywiatr. Tr... Antonio Bifulco, Se...
Okładka książki Jaina. Powrót Linda Cavallini, Andrew Jordt Robinson, Emanuele Tenderini
Jaina. Powrót Linda Cavallini, An...
Okładka książki Shadow Wars Part 5 Andrew Jordt Robinson, Miguel Sepulveda
Shadow Wars Pa... Andrew Jordt Robins...
Okładka książki Shadow Wars Part 3 Manuel Garcia, Sandra Molina, Andrew Jordt Robinson, Valerie Watrous
Shadow Wars Pa... Manuel Garcia, Sand...

Jestem rozdarta. Piszę to z perspektywy fanki DS9 i jeszcze większej fanki Elima Garaka - to moja ulubiona postać w całym uniwersum ST.
Dużym plusem powieści jest język i to, jak swobodnie i ciekawie płynie. Nie nudziłam się ani przez chwilę, świat został rozbudowany w satysfakcjonujący mnie sposób (zwłaszcza interesowała mnie kultura Cardasii). Postać oczywiście bardzo IC, aż przyjemnie się czytało tę prozę. Lektura sprawiła mi autentyczną przyjemność swoim zgrabnym językiem i polotem.
Powieść zręcznie wgłębia się w kwestię po-wojennej Cardasii i kładzie nacisk na to, jak główny bohater radzi sobie z żałobą i nową rzeczywistością.

Niestety ogromnym minusem było to, co mnie do tej książki przyciągnęło — o ironio. Rozwiązanie zagadki, stojącej za Garakiem. Jego tajemniczość była sporym elementem czaru tej postaci, a książka tę zagadkę rozwiązuje. Niestety w sposób, który uważam za rozczarowujący.

Spoiler: Garak zrobił to dla kobiety. Już sam ten powód sprawił, że przewróciłam oczami tak, że prawie wypadły. OCZYWIŚCIE, ŻE DLA KOBIETY. No ale przyznam: gdyby ta kobieca postać była przedstawiona trójwymiarowo i ciekawie, a ich związek iskrzył od chemii, kupiłabym to. Nie jestem jakaś bez serca, potrafię wkręcić się w dobrze napisany romans. Ale oboje bohaterowie muszą być trójwymiarowi, a ich relacja przekonywująca.

Tutaj nic takiego nie nastąpiło. Palandine, ukochana Garka, nie jest szczególnie interesująca, głównie dlatego, że prawie jej nie ma. Ledwo znam jej osobowość, nic o niej nie wiem. Gdybym miała na podstawie tekstu ocenić, czemu Garak się w niej zakochał, powiedziałabym: no bo była ładna i ją akurat znał. Gdyby zamiast niej poznał jakąkolwiek inną ładną kardasjankę, to by się zakochał w tamtej, nie zrobiłoby to różnicy. Serio. To jest niestety coś, co dla mnie skreśla romans.
W momencie, w którym główny bohater zostaje skazany na wygnanie na Terok Nor, moja myśl była taka: ...jak to? to już? Tak po prostu? Nie wiem, czego się spodziewałam, chyba czegoś dramatyczniejszego. Ciekawszego, bardziej... po prostu bardziej. Nijakość zarówno romansu w tle, jak i Palandine, tylko dodała do tego wrażenia "niewystarczalności". Byłam po prostu rozczarowana.

Podsumowując, książka jest bardzo ładnie napisana i przyjemna, ale chyba wolałam, żeby przeszłość Garaka pozostała tajemnicza.

Pozycja zdecydowanie dla fanów nawet nie tyle „Star Trek: Deep Space Nine”, ale samej postaci Elima Garaka. Robinson, który go grał i miał wpływ nawet na kwestie swojej postaci jest z pewnością osobą, która zna Garaka najlepiej, a zatem najadekwatniejszą do pisania jego pamiętnika. Inną kwestią jest samo przedstawienie świata i wydarzeń. Mnie osobiście czegoś w tym właśnie brakowało. Ale jeśli ktoś Garaka lubi, to warto sobie tę książeczkę przejrzeć.

• Science Fiction
  • Przeczytane 2022