Pani fortuny

978-83-245-7891-7
Ewa Pankiewicz
fortuna kobieta pieniądze imperium

Okładka książki Gloria Graham Masterton, Karolina Mogielska
Gloria Graham Masterton, K...

Muszę przyznać książka pozytywnie mnie zaskoczyła. Biorąc pod uwagę zarys fabuły i gatunek literacki to znakomicie się czytało. Pomimo 636 stron nie czułem znużenia ani przez chwilę, a nawet chciałem więcej. I właśnie dlatego daję maxa 10/10. Dwie rzeczy które mi nie podpasowały to nieliczne na szczęście dialogi bankowe oraz to, że po przeskokach czasowych, autor na kilkunastu stronach opisywał wydarzenia w świecie i bankowości. Te elementy nie wpływają jednak na zaniżenie oceny.

Trudno mi ocenić tę książkę. Historia ciekawa aczkolwiek nie do końca w moich ulubionych klimatach . Mimo bohaterów, dość wyrazistych i dobrze nakreślonych , to i tak w tej książce najwazniejszy jest pieniądz. Cała akcja toczy się pod dyktando pieniądza. Cokolwiek nie uczynią bohaterowie to i tak pieniądze są siłą napędową ich działań . Być może tak jest w rodzinach bankierskich , ale jest to tragiczne . Masterton stworzył okrutne dzieło, mimo , że nie jest to jego ulubiony gatunek horror. Czyta się dobrze mimo niemrawego i zamglonego początku .

Okazuje się, że to też dzieło prawie tak monumentalne jak nowojorskie czy paryskie historie Rutherfurda . Tu też szczegółowo i precyzyjnie - choć tu tylko w obrębie jednego pokolenia - opowiedziane historię bankowo-arystokratyczne ze smaczkami obyczajowymi. Ale gdy lokaj/kamerdyner jest strofowany bo podał zwykłe herbatniki zamiast waniliowych wafelków...
Do tego niemoralność i hipokryzja, i banków i bankierów - w pogoni za zyskiem, pieniądzem za wszelką cenę, jak też "wyższych sfer" ze swą fałszywą moralnością pozwalającą dobrze prowadzącym się "damom" na całkiem nieoczekiwane, jakby mimochodem spełniane przygody seksualne, nawet kazirodcze.
A tak na marginesie: jak się poczyta jak żyły i bawiły się, jak zarabiały, bez oglądania się na moralność czy przyzwoitość sfery posiadaczy - trudno dziwić się, że wybuchały rewolucje społeczne przeciw wyzyskowi i niesprawiedliwości.
Poza tym sprawność autora - wysokiej próby

Do tego...

Ciekawa historia kobiety- bankiera, która zrobiła zawrotną karierę w czasach nieprzychylnych kobiecym Duża doza informacji na temat funkcjonowania światka finansjery europejskiej i amerykańskiej w 1. poł. XX w.
Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, książka i tekst

Może być zdjęciem przedstawiającym 1 osoba, książka i tekst

Po "Imperium" tego samego autora spodziewałam się czegoś innego. Książka ciekawie napisana, jednak z uwagi na dużą ilość opisów i transakcji bankowych trochę mi się dłużyła. Główną bohaterką jest Effie Watson, córka bankiera i bardzo bogatego człowieka, który przy okazji jest despotą i tyranem dla swojej rodziny. Wychowana w bogactwie i przepychu, Effie marzy o karierze bankiera i mimo tego, że bankowością zajmują się wyłącznie panowie realizuje swoje marzenia. Jest pierwszą kobietą bankierem i skandalistką. Książka w sumie ciekawa jednak ja bym ją trochę skróciła.

Moje pierwsze spotkanie z Mastertonem w tej odsłonie. Historia kompletnie mnie wciagnela pochłonęłam ja w ciągu dwóch dni; POLECAM

długo się z nią "męczyłam", odłożyłam , ale mnie przyciągała i w rezultacie podobała mi się

Ge-nia-lna. Wciągająca. Aż było mi przykro, gdy przewróciłam ostatnią stronę.

Ge-nia-lna. Wciągająca. Aż było mi przykro, gdy przewróciłam ostatnią stronę.

Męcząca

Męcząca

Nie dam rady jej skończyć....

Nie dam rady jej skończyć....

• Graham Masterton

Graham Masterton Pani fortuny Zobacz więcej