Sztuka samowychowania

Okładka książki Sztuka samowychowania Dariusz Zalewski
Okładka książki Sztuka samowychowania
Dariusz Zalewski Wydawnictwo: Instytut Edukacji Narodowej Fundacja Servire Veritati nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
nauki społeczne (psychologia, socjologia, itd.)
Instytut Edukacji Narodowej Fundacja Servire Veritati
2007-01-01
2007-01-01
psychologia poradnik socjologia wychowanie

Wartosciowa, aczkolwiek w mojej ocenie zbyt ogólna. Brakuje w niej rozwinięcia m.in sposobów na przezwyciężenie wad i rozwijanie cnót.

Bardzo przydatna książka, opisująca główne słabości człowieka oraz ich wzajemne powiązania wraz z cnotami, które można wypracować przy okazji walki z daną słabością. Książka praktyczna, zawiera wiele wskazówek i konkretnych rad oraz ostrzeżeń. Całość podparta jest dużą ilością odnośników do ascetów, teologów, filozofów oraz praktyków.

Nie spodobało mi się jedynie, że w sugestiach skierowanych do młodszego człowieka zwraca się uwagę na złość wynikającą m. in. z buntu, a nie nie bierze się pod uwagę winy ze strony rodziców - to jest braku zrozumienia i "odpowiedniej" dla danego młodego człowieka miłości. Ale w sumie bardzo duża część nauki chrześcijańskiej, skierowanej do młodego człowieka ma taki wydźwięk i może wpędzać w poczucie winy.

Nie spodobało mi się jedynie, że w...

Książka jedynie dobra. Rzetelna i świetnie poukładana (uwielbiam taki porządek),aczkolwiek tematyka jest dość ciężka i do tego porady są proste i dobrze nam wszystkim znane, choć ciężkie do zastosowania.

• 1. 13. Kanon
  • Wychowanie, Ciąża
  • Może kiedyś
  • 1. 8. Filozofia i etyka
  • 1. 1. Poradniki

Dodaj cytat z książki Sztuka samowychowania