100 czystych stron

Okładka książki 100 czystych stron Cyril Massarotto
Okładka książki 100 czystych stron
Cyril Massarotto Wydawnictwo: Albatros fantasy, science fiction
Cent pages blanches (2009)
Albatros
2012-03-30
2012-03-30
Joanna Prądzyńska
Proza obyczajowa

Podróże śladami wspomnień

Króciutka lekka książka z nietypowym pomysłem na fabułę, idealna na wieczór (albo dwa) lub na zastój czytelniczy - po prostu się przez nią płynie!

Główny bohater nie dostaje w spadku ogromnej ilości pieniędzy, cudownego apartamentu z widokiem na morze ani supernowoczesnego auta. Dostaje... zeszyt. Mało tego! Używany notes z czystymi białymi kartkami...

Co może z nim zrobić? W załączonym liście dostaje informacje, że zeszyt jest "magiczny", ale... czy to w ogóle możliwe?

Jeśli chcecie się dowiedzieć, o co chodzi, serdecznie polecam - sięgnijcie po książkę i dajcie się porwać wspomnieniom! 😏❤️

Mimo że książka nie porywa fabułą, mam do niej ogromny sentyment - była to jedna z pierwszych książek, które zauroczyły mnie nietypowym pomysłem na to, co się dzieje w życiu bohaterów, a także wykonaniem - nie często można spotkać całe strony w zapiskach!

Co może z nim...

Pomysł dobry, wykonanie przeciętne. Do pochłonięcia w dwie, góra trzy godziny.

Pomysł dobry, wykonanie przeciętne. Do pochłonięcia w dwie, góra trzy godziny.

Czyta się szybko i przyjemnie.
Człowiek sam zastanawia się co by umieścił na tych 100 stronicach. Jak fajnie było by posiadać taki zeszyt i powrócić do nieco przykurzonych czy zamglonych wspomnień ..
STRESZCZENIE!SPOILERY!
Główny bohater dostaje w spadku "magiczny" zeszyt. Może powracać do wspomnień wpisując je na jego karty. Zdaje sobie sprawę z tego, że jest bezcenny i każdą chwilę trzeba dokładnie przemyśleć .. Czy warto wracać do tego konkretnego wspomnienia ?
Nasz bohater dowiaduje się, że ma córkę, poznaje miłość swojego życia, a do tego jego była stara się zniszczyć mu to co nareszcie zaczyna mu się układać ..
Wszystko kończy się dobrze, choć prawie do końca pozostajemy w niepewności.. Czy na prawdę nasz bohater szczęśliwe ułoży sobie życie i pozbędzie się "magicznego"nałogu ?
PS. Tak ! :)

Czyta się szybko i przyjemnie.
STRESZCZENIE!SPOILERY!

Ta książka jest tak słaba, że chyba w życiu nie czytałam gorszej. Kuleje w niej wszystko, począwszy od pierwszej strony. Pełna banałów, nieciekawa fabuła, ubogi język, bezpłciowi bohaterowie. Główny bohater jest zwykłym frajerem, który teoretycznie mądrzeje na koniec, ale gdyby nie to, że w treści podano, że jest trzydziestolatkiem, który mieszka i utrzymuje się sam, powiedziałabym, że to historia o dzieciaku z liceum. Co mnie podkusiło, żeby ją kupić? Stanowczo nie polecam!

W jakiś przedziwny sposób ta książka mnie wciągnęła i urzekła . Właściwie to nawet nie wiem czym , życie bohatera i jednocześnie narratora nie jest jakieś szczególne . Zwykły młody mężczyzna posiadający dwie siostry bliźniaczki , najlepszego przyjaciela z lat dziecinnych i kłopoty w relacjach z kobietami . Pomysł z pustym , magicznym , stukartkowym zeszytem uważam za dobry , bo rzeczywiście kto by nie chciał jakiegoś zdarzenia ze swojego życia przeżyć raz jeszcze . Jak opowiada bohater książki z dystansu czasu i innej perspektywy pewne sprawy i zdarzenia widzi się zupełnie inaczej , dojrzalej , przenikliwiej , ale to przecież nic nowego , to prawda znana i stara jak świat . Czymże więc ta książka mnie urzekła ? Może to lekkość słowa pisanego jaką operuje autor , a może przypomnienie że wspomnienia są wspaniałe i cudnie że są , ale to tylko wspomnienia , a patrzeć należy w przyszłość ? Nie wiem , ale właściwie niewiele mnie to obchodzi , ważne dla mnie jest to że lektura tej książki zostawiła we mnie pozytywne wspomnienia , skojarzenia i emocje . Chociaż główny bohater to totalny kretyn i dupek . Ale pewnie w jakimś celu właśnie taki miał być :)

przyjemna książka na leniwe popołudnie :)

przyjemna książka na leniwe popołudnie :)

Fabuła książki jest niezwykle ciekawa, ale też nietypowa. Sama z chęcią wzięłabym w niej udział jako główny bohater. Lekka i szybka lektura na dłuższy wieczór.

Byłam zaciekawiona co znajdzie się na każdej kolejnej "czystej stronie", ale rozczarowało mnie zakonczenie

Największą zaletą tej książki jest to, że jest krótka. Pomysł był ciekawy, wykonanie już nie.

Ta książka jest jedną z najgorszych jakie w życiu czytałam, główny bohater jest delikatnie mówiąc nie za mądry, a bieg wydarzeń jest tak irracjonalny, że nie wiedziałam czy się śmiać czy płakać. Mimo to, książka skłoniła mnie do przemyśleń, a mianowicie: dlaczego autor zrobił z bohatera swojej książki takiego nieporadnego, naiwnego człowieka i kalekę życiową, który nie ma żadnych przemyśleń, żadnych refleksji w związku z tym, co się wokół niego dzieje na przestrzeni tych kilku tygodni(jak nie dni) opisanych w książce?!
Fabuła jest tak beznadziejna, że mam nieodpartą ochotę o niej tutaj napisać, żeby wszyscy mogli się przekonać o co chodzi! Nie wiem czy 10letnie dzieci byłyby w stanie uwierzyć w taki ciąg wydarzeń, w tak krótkim czasie, ale na pewno nie dorośli. Wg. mnie książka powinna widnieć w kategorii literatura dziecięca, ewentualnie młodzieżowa, wtedy można by było przymknąć oko..
Daję tak "wysoką" ocenę tylko ze względu na formę. Krótkie rozdziały, język bardzo przystępny, prosty i tylko dzięki temu skończyłam tę książkę.

• 2015